http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Mi się to podoba!

Wyróżniony Mi się to podoba!

Mam nadzieję, że mój sławny rodak, urodzony w Czerniejewie  twórca gramatyki języka polskiego, ks. Onufry Kopczyński, posiadał poczucie humoru i przebywając w niebie, wybaczy mnie niezbyt gramatycznie poprawny tytuł, jakiego użyłem do nazwania tego krótkiego reportażu o jego mieście. Powody użycia  takiego właśnie nagłówka, staną się jednak jasne podczas lektury tego materiału.


Konia z rzędem temu, kto logicznie mnie wytłumaczy, jaki jest związek przyczynowy pozytywnych emocji  większości  ludzi, w stosunku do niedźwiedzia, czyli do „misia”.  Jedną z nich jest pewnie pamięć o kochanym pluszaku z dzieciństwa , chociaż  tak naprawdę, to nie chodzi tutaj wcale o niedźwiedzia, tylko o australijskiego koalę, który, jako żywo, robi na człowieku  pozytywne wrażenie - może przez to, że z racji swej specyficznej diety, jest cały czas lekko zawiany i posiada tak uroczy „wyraz twarzy”. Jakkolwiek jest, każdy „misiu”  dobrze się kojarzy nam wszystkim, bez względu na wiek którym się cieszymy.  

Mieszkańcy Czerniejewa co roku mają swój „Pochód z niedźwiedziem” i okazję do okazania sympatii temu zwierzęciu na niby , a  niczego nie muszą się obawiać, bo  nasz misiu jest bardzo sympatyczny i grzeczny. Cieszy też to, że najwyraźniej nie próżnuje w swojej gawrze zaszytej gdzieś w okolicznych lasach, bo niedawno na naszych ulicach i skwerach pojawiło się wielu jego pobratymców i mnie się to bardzo podoba. Każda tradycja z czegoś się bierz  i, dobrze, gdy jest podtrzymywana, a jeszcze lepiej, kiedy ktoś obdarzony twórczą inwencją, ją w sympatyczny sposób ubogaci.

Do tej pory. Czerniejewo kojarzyło się wielu ludziom przede wszystkim z pałacem, myślę, że nie brakuje też takich, którzy lubią miejscową kiełbasę, owszem, niektórym źle się kojarzą okoliczne fermy, ale jak mówili mieszkańcy Afryki spożywający cuchnącego hipopotama - my smrodu nie jemy, my jemy mięso! Analogicznie, cesarz Wespazjan twierdził, że pieniądze nie śmierdzą nawet wtedy, gdy pochodzą z miejskiego… Mam nadzieję, że moje rodzinne miasto – szczególnie za sprawą ostatnio podjętych inicjatyw, będzie się dobrze kojarzyło każdemu turyście, a urocze niedźwiadki wcale nie są jedyną atrakcją dla tego, kto zechce nas tutaj odwiedzić.

Wykonane z drewna (a więc nie tandetne) misie są  gustownie zaprojektowane i  ładnie  pomalowane, każdy z nich prezentuje  też stosowny do miejsca w którym pełni swój dyżur -  atrybut. W okolicy, pałacu mamy więc  misiowe małżeństwo - ma się rozumieć, że koronowane. Na miejscowej zaś Grobli, gdzie w stawach pływają okazałe karpie, stanął misiu któremu się najwidoczniej powiodło, bo z dumą trzyma w mocarnych łapach dorodną  rybę. Przy bibliotece, siedzi miś czytelnik, a na miejscowym bazarku inny misiu prezentuje płody ziemi. Obok niektórych niedźwiadków,  ustawiono tablice z informacją o misiowej rodzinie, oraz zawierające inne wiadomości przydatne turyście. Ja, ze swej strony chciałbym zasugerować władzom miasta, aby piękne wizerunki niedźwiadków zaopatrzyć w gustowne daszki chroniące rzeźby przed deszczem, bo inaczej to wilgoć -  wraz z mrozem, dokonają szybkiego ich zniszczenia, a naprawdę szkoda.

Dobrze, że o czymś takim pomyślano przy konstrukcji huśtawek, ustawionych w ramach akcji „Zabujaj się w Czerniejewie”. Jedną z nich, ustawioną na „Grobli” widać na załączonym zdjęciu. Z innych pozytywów tego typu, należy jeszcze wymienić, odnowienie wystroju miejscowego Rynku, szkoda tylko, że w „ epoce słusznie minionej” rozwalono na nim okazały kościół ewangelicki i postawiono tam straszydło, zwane „przystankiem” z którym do dziś nie wiadomo co zrobić.

Zapraszam wszystkich do Czerniejewa!


Na ten temat także:
Misie opanowały Czerniejewo!
Gniezno będzie miało króliki, a Czerniejewo... misie
Więcej w tej kategorii: « Desygnaty „Wiara i rozum” »

1 komentarz

  • Adam.K
    Adam.K niedziela, 09, lipiec 2017 19:41 Link do komentarza Raportuj

    W kwestii czystości może warto także upomnieć pewnego misia aby nie zasmaradzał każdej całego cmentarza zółtym dymem ze śmieci i plastików

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.