Logo
Wydrukuj tę stronę

Na ten Nowy Rok

Wyróżniony Na ten Nowy Rok

Za kilka dni powitamy Nowy Rok, który rozpocznie nowy – 2018 – rok. Przełom starego i nowego z pewnością upłynie – podobnie jak i minione święta Bożego Narodzenia – pod hasłem „wszyscy wszystkim wszystkiego”. I właśnie z najzwyklejszej troski o wypełnienie się powyższej formuły, nieśmiało sugeruję, aby na styku 2017 i 2018 wykonać kilka tradycyjnych czynności, które zapewnią nam szczęście, powodzenie i dostatek.


Po pierwsze, proszę pamiętać, że jaki będzie Sylwester, taki będzie cały nadchodzący kolejny rok. No cóż, krótko mówiąc, dobrze byłoby nie przespać całego 2018 roku (nie dotyczy niedźwiedzi), że o „znietrzeźwieniu się” nie wspomnę.

Co zatem obowiązkowo powinniśmy uczynić? Otóż, aby pozbyć się w nowym roku wszelkich kłopotów i nie wkraczać z nimi w kolejny rok, należy spisać wszystkie swoje zmartwienia, troski i złe wspomnienia na czerwonym papierze, a następnie spis ten spalić. Tak proste, że aż genialne! Nie wiem tylko, dlaczego papier musi być czerwony. Przed końcem starego roku koniecznie należy też zwrócić długi (szczerze przyznaję, że nie wiem, co z 500 +) oraz oddać wszystkie pożyczone rzeczy. Te proste czynności sprawią, iż w nowym roku obce będą nam wszelkiego rodzaju zadłużenia.

W Sylwestra zakładamy też nową bieliznę – znowu najlepiej czerwoną, i znowu nie wiadomo dlaczego właśnie ten kolor – i w szczególny sposób dbamy o swój piękny i nienaganny wygląd. Zabieg ten zapewni nam powodzenie u płci przeciwnej przez najbliższy rok. Co ważne, w Sylwestra nie wolno sprzątać, ponieważ można przy tej okazji, wymieść z domu szczęście. Aha, aby w nadchodzącym roku uniknąć biedy, głodu itp. nieprzyjemnych zdarzeń, spiżarnia i lodówka powinny być w Sylwestra i Nowy Rok wypełnione po brzegi smakowitymi kąskami, pysznymi zapasami. Z kolei, aby zapewnić naszemu domowi pomyślność, należy tuż po północy nakręcić wszystkie zegary. A skoro już jesteśmy przy zegarach, to zaraz po tym, jak wybiją one północ, należy otworzyć na oścież okna lub drzwi. Gestem tym zapraszamy do środka Nowy Rok, a wraz z nim wszystkie dobre duchy. Tą samą drogą nasz dom opuszczą wszystkie siły nieczyste, stare problemy i zmartwienia.

Po północy wszystkie panny i rozwódki winny nasłuchiwać prowadzonych wokół rozmów. Dlaczego? Ano dlatego, że pierwsze męskie imię jakie usłyszą, będzie imieniem ich przyszłego wybranka. I jeszcze jedno, odwiedziny po północy jasnowłosego mężczyzny są zapowiedzią szczęścia, natomiast odwiedziny kobiety (niezależnie od koloru włosów) są zwiastunem samych zmartwień i kłopotów.

Ciekawostką może być fakt, że aby zapewnić sobie realizację jakichkolwiek życzeń, koniecznie trzeba spisać owe życzenia na (a jakże!) czerwonych karteczkach, karteczki spalić, a popiół wsypać do kieliszków z szampanem i... wypić. Szczęście murowane. I sensacje żołądkowe chyba zresztą też! Kolejną ciekawostką może być fakt, iż pewnym gwarantem rodzinnego szczęścia są narodziny dziecka w Nowy Rok. Aż chciałoby się dodać, że również nieprzespanych nocy. Zresztą, nieprzespane niekoniecznie zaraz musi oznaczać nieszczęśliwe. I już na sam koniec, dobra wiadomość dla wszystkich żyjących z uprawy roli, słoneczna pogoda w Nowy Rok zapowiada dobrą pogodę dla rolników. Tematu wyższych unijnych dotacji dla naszego rolnictwa almanach przesądów polskich nie podejmuje...

Kto chce, niech wierzy, kto nie wierzy, niech się naśmiewa, jedno wszakże nie ulega najmniejszej wątpliwości i na pewno się spełni, nadużycie alkoholu w sylwestrową noc, będzie skutkowało noworocznym bólem głowy i ogólnym złym samopoczuciem. A przecież nie od dziś wiadomo, że jaki Nowy Rok, taki będzie cały nadchodzący rok... itd. itp. Ludzie, zachowajcie trzeźwość, jesienią bardzo ważne wybory samorządowe!
Informacjelokalne.pl