http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Przywracamy Pamięć”

Wyróżniony „Przywracamy Pamięć”

Człowiek jest jedyną istotą na Ziemi, która posiada świadomość swego losu i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pewnego dnia przestanie istnieć jako samodzielnie funkcjonujący byt. Pytanie tylko, czy taki biologiczny aspekt istnienia, faktycznie kończy  wszystko? Czy też nie. Pytanie takie zadawali sobie wszyscy ludzie, i to od zawsze. Jedną z odpowiedzi na ten intrygujący nas dylemat daje religia, która przenosi naszą przyszłość w zaświaty. My odłóżmy jednak metafizykę  i pozostańmy tu, gdzie realnie żyjemy i zróbmy wszystko, aby dewiza o treści „Kresem życia nie jest śmierć, jest nim zapomnienie”, znalazła swoje potwierdzenie w praktyce, bo tylko ono zapewni nam nieśmiertelność na wieki.


Człowiek od zawsze nie tylko myślał o tym, jak tu „zatrzymać czas” - czyli jak zachować wieczną młodość, a jeżeli już się to nie uda, to jak zachować najlepszą pamięć o sobie na wieki. Wielu też podejmowało rozmaite czynności, aby cel ten osiągnąć. Klasycznym przykładem takiego działania, jest powszechnie znana praktyka starożytnych Egipcjan, którzy nie tylko balsamowali ciała swoich władców, ale też budowali im gigantyczne pomniki, które okazały się tak skuteczne, że pomimo upływu tysięcy lat, pamięć o tych którym je zbudowano, przetrwała do dziś. Ale czy to rzeczywiście prawda? Czy powodem tej pamięci są istotnie te góry kamieni na pustyni? Nie, tak wcale nie jest, bo kamień na zawsze pozostanie tylko kamieniem i nic nikomu nie powie. Prawdziwym źródłem pamięci jest informacja o tych, którym postawiono piramidy i gdyby jej kiedyś nie zapisano, to nawet gdyby ich szczyty były wielkie jak Dach Świata, to nikt i nigdy by się nie dowiedział, po jakiego grzyba i komu  je zbudowano.

Dewizą założonej przez Karola Soberskiego „Fundacji Historycznej” jest hasło „Przywracamy Pamięć” które dobrze opisuje cele przyświecające tej Inicjatywie. Wypełnienie tego hasła treścią, oznacza  natomiast wydobycie, upowszechnienie i utrwalenie wiedzy wprawdzie istniejącej, ale A – zagrożonej utratą i B – bardzo mało znanej. Możliwości zmiany sytuacji na tym polu są wprost nieograniczone, bo każdy człowiek - szczególnie starszy, to skarbnica wiedzy i doświadczeń, które zazwyczaj żyją tak długo, jak trwa życie tego, który je posiada. Najlepszym źródłem informacji są więc żyjący świadkowie historii, lub też dysponenci wiedzy pozyskanej od tych pierwszych, do których trzeba dotrzeć zanim sami podzielą los swoich informatorów... Sam doskonale przećwiczyłem to zagadnienie, gdy zbierałem materiały do wspomnieniowej książki mieszkańców Gminy Czerniejewo. Nie w każdym przypadku zdążyłem, a w kilku innych, ci którzy podzielili się swoją wiedzą, nie doczekali wydania książki, którą faktycznie stworzyli…

Sam, jestem entuzjastą podjętej inicjatywy i gorąco kibicuję jej twórcom licząc na to, że ten społeczny ruch spotka się ze zrozumieniem i wsparciem władz lokalnych, bo cel działania grupy entuzjastów pragnących poświęcić swój czas i środki dla ratowania i utrwalania historii małych ojczyzn, jest pozbawiony ceny. Czasu zaś, który przeminie, nikt już nie wróci, spróbujmy chociaż zapisać o nim pamięć. Wszystkich którzy podzielają moje poglądy zapraszam do współpracy.
Więcej w tej kategorii: « Biegam sobie... Grypka w ferie... »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.