http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Przysłowia, czyli... wystarczy nie kraść!

Wyróżniony Przysłowia, czyli... wystarczy nie kraść!

Nie po raz pierwszy już zastanawiamy się tutaj nad sensem i znaczeniem polskich przysłów ludowych, nad ich pochodzeniem, nad tym wreszcie, jak wiele zawierają one  w sobie – bądź nie – ludowej (czyli powszechnej) mądrości. Ba, bardzo często można spotkać się z tezą, że przysłowia ludowe są niczym innym, jak tylko swoistym kompendium mądrości narodu. Rodziły się one bowiem poprzez obserwację wszystkich sfer życia, częstszych lub rzadszych zjawisk, tradycji i zwyczajów, ludzkich zachowań, zmieniających się pór roku itd... Tworzyły je całe pokolenia naszych przodków przez wiele minionych stuleci.


Jednym z bardziej popularnych przysłów jest: „Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta”. Mówi nam ono, że kiedy dwie partie (ich liderzy, główne siły polityczne czy wreszcie cokolwiek dziwne, ale całkiem trafne „dwa plemiona”) są zajęte wzajemną walką na wyniszczenie, to absolutnie nie są one w stanie osądzać trzeźwo i rzeczowo otaczającej ich rzeczywistości, co z pewnością bardzo cieszy wszystkich wrogów, w tym przykładowo niezbyt przychylnie nastawionych sąsiadów. Nawiasem mówiąc, ani Putin, ani Merkel, ani litewscy nacjonaliści, ani nawet epigoni banderowskich bandziorów nie muszą robić nic, zupełnie nic, mogą siedzieć z założonymi rękoma, patrzeć jak nienawiść między Polakami osiąga swoje apogeum i... cieszyć się z polskiej głupoty.

Można by przypuszczać, że przysłowie to powstało bardzo dawno temu, przykładowo gdy np. pierwotni myśliwi toczyli zażarty bój o zdobycz i nawet nie zauważyli, że ktoś inny (trzeci) już ją dawno zabrał. Przysłowie to jest bardzo aktualne i stanowi dla nas przestrogę. Tylko czy aby na pewno dla wszystkich?!

Inna mądrość ludowa głosi też, że „Dopóty Jarosław wodę w dzbanie mąci, dopóki się ludzie nie wkurzą”. Znaczy ono mniej więcej tyle, że każda rzecz lub osoba ma swoją granicę wytrzymałości, po przekroczeniu której nie można się już cofnąć, właśnie tak, jak nie można korzystać z dzbana z urwanym uchem (czy społeczeństwa zmęczonego do granic możliwości ciągłymi wojenkami, nawet przekupywanego kwotą 500 zł miesięcznie na każde drugie i następne dziecko). I oby tylko obyło się bez ofiar, bo – jak powszechnie wiadomo – w Polsce zawsze łatwiej było o męczenników, niż o chętnych do ciężkiej i mozolnej pracy.

Oprócz przysłów stanowiących przestrogę dla zachowania ludzi w różnych sytuacjach – szczególnie przed zbliżającymi się wielkimi krokami wyborami samorządowymi – są też inne, związane z wróżbami. Dotyczą one najróżniejszych sfer naszego życia, zapowiadają urodzaj lub klęskę, stanowią długotrwałą prognozę pogody, np. przysłowie „Kiep w radzie (sejmie, sejmiku, powiecie itp.) głosi, że nic dobrego ludziom nie przynosi”. Albo też trochę już zapomniane (na szczęście!) podobnie jak i formacja do której porzekadło owo się odnosiło: „Lepiej mieć stosunek z myszką Micky, niźli w głowie owies, a w oczach kur.iki”.

A propos owsa i pozostałych zawartych w przysłowiu rzeczy, kto jeszcze dzisiaj pamięta „premiera z Zielnowa” i całą tę jego prymitywną klikę, po której nie został nawet jeden krawat, zdobiony w poprzeczne biało – czerwone pasy. Któż mógł wtedy przypuszczać, że tak szybko wylądują oni na śmietniku historii, gdzie – nawiasem mówiąc – jest ich miejsce. Zresztą, fakt ten pozwala nieco bardziej optymistycznie spojrzeć na to, co dzieje się  na polskiej scenie politycznej A.D. 2018, bo wiecznie tak na pewno nie będzie. Nie może przecież być tak, że totalna władza krzyczy: „Wystarczy nie kraść!”, po czym za nic przyznaje sobie kilkudziesięciotysięczne nagrody!

Przysłowia najczęściej tworzyli ludzie prości, bezimienni. Byli doskonałymi obserwatorami życia, dlatego też w nich tyle mądrości. Chciałbym i ja dołożyć swoją cegiełkę w tym zbożnym i wiekopomnym dziele, chciałbym na trwałe zapisać się w polskiej kulturze i tradycji, a moja propozycja brzmi: „Po co kraść, skoro można sobie wziąć”.

2 komentarzy

  • Piotr Fischer
    Piotr Fischer czwartek, 15, marzec 2018 16:30 Link do komentarza Raportuj

    Zbiniu SUPER PRZYSŁOWIE, rozumiem, że dedykujesz je Koalicji PO-SLD, która rządzi ( jescze ) w Gnieźnie.

  • Piotr
    Piotr czwartek, 15, marzec 2018 13:21 Link do komentarza Raportuj

    Jest takie przysłowie: "Cymbał – im puściejszy w środku – tym głośniej dzwoni". I ono pasuje do pana....

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.