http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Od poczęcia do kompletnej paranoi

Wyróżniony Od poczęcia do kompletnej paranoi

Najbardziej ważącym synonimem wiosny, jest życie, jego zwycięstwo nad tym, co martwe, uśpione etc. etc. Tyle definicja z którą większość się zgodzi. Życie zaś jest podstawą wszystkiego, bo bez życia, nie ma żadnej aktywności, czyli niczego, co podlega jakiemukolwiek wartościowaniu, czyli ocenie. Wiosna nadeszła, a z nią ruszyła wielka dyskusja o życiu człowieka. Temat bardzo ważny i nieśmiertelny, nie wiem tylko czy najlepszy na pierwsze Święto Zmartwychwstania.


Moje obawy wydają się jednak irracjonalne, przynajmniej „na pierwszy rzut oka”. Przecież nieodłącznym atrybutem Wielkanocy jest jajo, symbol odradzającego się życia, a jednym z największych orędowników życia „od poczęcia do naturalnej śmierci” jest Kościół. Kłopot z tym, gdy jakieś hasło potraktujemy poważnie i przyjrzymy się jemu bliżej. Otóż Kościół jest za życiem… w wykonaniu innych, sam się od obowiązku jego powoływania -zleconego ludziom przez samego Boga, izoluje poprzez celibat, czyli bezżenność. Tymczasem biblia mówi jednoznacznie „Bądźcie płodni i mnóżcie się abyście zaludnili ziemię” I nie ma w niej słowa o wyłączeniu jakiejś grupy z tego OBOWIĄZKU I TRUDU, ano właśnie, TRUDU. Czy ktoś, kto sam ustawia się  z boku w ponoszeniu tego ciężaru, ma jakiekolwiek prawo moralne do pouczania kogokolwiek, a nawet narzucania swojej  woli w tym względzie? Dla mnie pytanie jest retoryczne i odpowiedź na nie jest oczywista. Żeby była jasność wcale nie twierdzę, że Kościół hierarchiczny jest jedyną grupą pozbawioną moralnego prawa do demonstrowania poglądów pro life. Identycznie, chociaż na innym biegunie aktywności, sytuuje się środowisko aktywistów LGBT w demonstracjach proaborcyjnych. Tak czy siak, ludzie którzy nie przyczyniają się do powstania jakiejkolwiek  ciąży, nie powinni dyskutować o jej przebiegu lub też prawie do jej usunięcia dlatego, że sprawa ta jest z ich własnego  wyboru obok nich, a nie z nimi.

Człowiek – Homo sapiens, sam nazywa siebie istotą myślącą i to nie jest żadne nadużycie, tylko  obiektywna prawda. Jesteśmy jedyną istotą na Ziemi zdolną do logicznego i abstrakcyjnego myślenia, czyli do tworzenia rozmaitych bytów istniejących w naszej wyobraźni, które też potrafimy niekiedy zmaterializować, czyli nadać im postać fizyczną. Zdolność człowieka do abstrakcyjnego myślenia jest dobrem nadrzędnym i skarbem nie do przecenienia, kłopot tylko w tym że jesteśmy w tym dziele  jak uczniowie czarnoksiężnika, którzy posiedli jakąś tam zdolność, czyli wiedzę, ale gorzej z zapanowaniem nad nią. Efektem zaś takiej przypadłości, bywa nagminne tworzenie rozmaitych wydumanych ideologii, dla uzasadnienia oczywistych bredni, a nawet do zaprzeczania jednoznacznie wyrażonej woli bożej, czy jak ktoś chce, jasnej  i obiektywnej prawdzie natury, że podstawą każdego istnienia jest przekazywanie życia swojego gatunku następnym pokoleniom. Skrajnym wyrażeniem takiego idiotycznego stanowiska, jest dumnie obnoszone na manifestacjach kobiecych hasło - „Aborcja na życzenie” czyli wprost nie liczenie się z prawdą, że oznacza to uzurpowanie sobie prawa do decydowania o życiu, a raczej śmierci innego człowieka, przez jednostkę uważającą siebie za właściciela innej  i każde dywagowanie o tym, czy mówimy o istocie ludzkiej czy też o płodzie – czyim? Jest pozbawione wszelkiego sensu, czyli jest zwykłą paranoją.

Każdy z poruszonych tutaj wątków ma kardynalny charakter, bo odnosi się do życia lub śmierci, czyli do bytu i nie bytu czegoś, o czym dyskutujemy, a jako taki nie jest możliwy do wyczerpania i jednoznacznej oceny w krótkim tekście, stąd też mój dzisiejszy tytuł wskazujący na to, że początkiem wszystkiego jest wprawdzie poczęcie, ale reszta bywa zagadnieniem tak złożonym, że wszelkie i jednoznaczne diagnozy, czyli oceny, oraz recepty, tudzież sposoby rozwiązania pojawiających się problemów, ni jak nie dają się streścić w jednym akcie prawnym, lub też moralnym. Każdego zaś kto uważa inaczej, proszę o uzasadnienie swojego stanowiska w logicznym komentarzu.

Samego dobra z okazji Świąt życzy Państwu
Szczepan Kropaczewski  

8 komentarzy

 • Szczepan
  Szczepan wtorek, 03, kwiecień 2018 08:48 Link do komentarza Raportuj

  Szanowni Państwo. nie ukrywam, że jestem bardzo zadowolony z faktu tak dużej liczby komentarzy, za które wszystkim serdecznie dziękuję.Chcę jednocześnie zauważyć, że w moim pojęciu, zaletą prasy elektronicznej nad papierową, jest możliwość łatwej wymiany myśli miedzy autorem tekstu, a Czytelnikami i korzystając z okazji, chcę Państwa do tego gorąco zachęcić, a wracając do konkretu: dziwi mnie to, że większość respondentów opowiada się za ochroną życia poczętego pomijając fakt,, że życie tylko wtedy ma szansę do ochrony, gdy zostanie poczęte i jeżeli mamy istnieć, to wszyscy musimy o to zadbać, bo ostatnio to znikamy w szybkim tempie i powinniśmy już śpiewać "pieśń mężów ginących". Sz.Kropaczewski

 • Marek Zygmunt Antoni
  Marek Zygmunt Antoni poniedziałek, 02, kwiecień 2018 22:34 Link do komentarza Raportuj

  Dzisiaj przypada rocznica śmierci naszego Papieża Jana Pawła II, stąd postanowiłem przypomnieć Jego słowa: „Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości”. Jak o tym zapomnimy, to za kilka dekad Polaków nie będzie. Dlatego ze zwolennikami aborcji trzeba walczyć, bo oni są opłacani przez "zagranicę".

 • Maria
  Maria poniedziałek, 02, kwiecień 2018 22:18 Link do komentarza Raportuj

  – Nie ma czegoś takiego jak dziecko poczęte. Jest zarodek, płód. Życie ludzkie jest w momencie, kiedy się człowiek urodzi, a wcześniej nie ma takiego pojęcia – tak twierdzi Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej.... To jest dopiero edukacja.... Jakich my mamy posłów?

 • Andrzej Nowak
  Andrzej Nowak poniedziałek, 02, kwiecień 2018 22:12 Link do komentarza Raportuj

  Życie to dar od Boga i należy je chronić od poczęcia do naturalnej śmierci. I nie ma w tym względzie żadnej dyskusji, żadnych kompromisów. Koniec. Kropka.

 • Obserwator
  Obserwator poniedziałek, 02, kwiecień 2018 22:05 Link do komentarza Raportuj

  Oooooooooo!!!!!! Pan Fischer tutaj się teraz przerzucił? Już na tym drugim portalu mają go dosyć?

 • Piotr Fischer
  Piotr Fischer poniedziałek, 02, kwiecień 2018 20:34 Link do komentarza Raportuj

  Szanowny Panie Redaktorze Szczepanie trochę mnie Pan przecenia - nie zarzucałem Panu złego czasu pisania, tylko brak jednoznacznego podejścia do tematu. Teraz się Pan określił i jesteśmy po jednej stronie - Obrońców Życia. Pozostaję z wyrazami szacunku i nadzieją na dalsze Nasze Dyskusje.

 • Szczepan
  Szczepan poniedziałek, 02, kwiecień 2018 08:35 Link do komentarza Raportuj

  Szanowny panie Piotrze! Uprzejmie dziękuję za komentarz i życzenia, tudzież za awans na redaktora ILpl.
  Otóż ja występuję tutaj gościnnie i redaktorem Portalu się nie czuję, ale owszem można tak o mnie powiedzieć, gdy chodzi o redakcję cotygodniowego felietonu.Redaktorem i to naczelnym, poczułem się podczas redagowania książki Życie przemija, pamięc pozostaje ,którą gorąco Panu polecam. Ale wracajmy do naszych baranów, jak mawiają Francuzi.Otóż zarzuca mi Pan wiele rzeczy naraz. Primo: zły czas: Odpowiadam. Święta Zmartwychwstania są apoteozą życia i tyle Sekundo:.Podobno jestem za, a nawet przeciw. Nic takiego z mojego tekstu nie wynika, ja jestem za życiem i sam powołałem cztery, uważam tylko, że ludzie którzy się z własnej woli od powoływania życia izolują, nie mają prawa pouczać innych o jego jakości dlatego, że instrukcja na obsługę życia jest bardziej skomplikowana, niż instrukcja obsługi cepa. Uszanowania dla Pana
  Szczepan Kropaczewski

 • Piotr Fischer
  Piotr Fischer niedziela, 01, kwiecień 2018 19:25 Link do komentarza Raportuj

  Szanowny Panie Redaktorze - oj wysilił się Pan przed samymi Świętami Wielkanocnymi. Po co tyle filozofii ??? Piszę prosto i jasno - czy jest Pan za życiem, czy za śmiercią - albo albo - tertium non datur. Odwzajemniam Pana życzenia.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.