Logo
Wydrukuj tę stronę

Od poczęcia do kompletnej paranoi

Wyróżniony Od poczęcia do kompletnej paranoi

Najbardziej ważącym synonimem wiosny, jest życie, jego zwycięstwo nad tym, co martwe, uśpione etc. etc. Tyle definicja z którą większość się zgodzi. Życie zaś jest podstawą wszystkiego, bo bez życia, nie ma żadnej aktywności, czyli niczego, co podlega jakiemukolwiek wartościowaniu, czyli ocenie. Wiosna nadeszła, a z nią ruszyła wielka dyskusja o życiu człowieka. Temat bardzo ważny i nieśmiertelny, nie wiem tylko czy najlepszy na pierwsze Święto Zmartwychwstania.


Moje obawy wydają się jednak irracjonalne, przynajmniej „na pierwszy rzut oka”. Przecież nieodłącznym atrybutem Wielkanocy jest jajo, symbol odradzającego się życia, a jednym z największych orędowników życia „od poczęcia do naturalnej śmierci” jest Kościół. Kłopot z tym, gdy jakieś hasło potraktujemy poważnie i przyjrzymy się jemu bliżej. Otóż Kościół jest za życiem… w wykonaniu innych, sam się od obowiązku jego powoływania -zleconego ludziom przez samego Boga, izoluje poprzez celibat, czyli bezżenność. Tymczasem biblia mówi jednoznacznie „Bądźcie płodni i mnóżcie się abyście zaludnili ziemię” I nie ma w niej słowa o wyłączeniu jakiejś grupy z tego OBOWIĄZKU I TRUDU, ano właśnie, TRUDU. Czy ktoś, kto sam ustawia się  z boku w ponoszeniu tego ciężaru, ma jakiekolwiek prawo moralne do pouczania kogokolwiek, a nawet narzucania swojej  woli w tym względzie? Dla mnie pytanie jest retoryczne i odpowiedź na nie jest oczywista. Żeby była jasność wcale nie twierdzę, że Kościół hierarchiczny jest jedyną grupą pozbawioną moralnego prawa do demonstrowania poglądów pro life. Identycznie, chociaż na innym biegunie aktywności, sytuuje się środowisko aktywistów LGBT w demonstracjach proaborcyjnych. Tak czy siak, ludzie którzy nie przyczyniają się do powstania jakiejkolwiek  ciąży, nie powinni dyskutować o jej przebiegu lub też prawie do jej usunięcia dlatego, że sprawa ta jest z ich własnego  wyboru obok nich, a nie z nimi.

Człowiek – Homo sapiens, sam nazywa siebie istotą myślącą i to nie jest żadne nadużycie, tylko  obiektywna prawda. Jesteśmy jedyną istotą na Ziemi zdolną do logicznego i abstrakcyjnego myślenia, czyli do tworzenia rozmaitych bytów istniejących w naszej wyobraźni, które też potrafimy niekiedy zmaterializować, czyli nadać im postać fizyczną. Zdolność człowieka do abstrakcyjnego myślenia jest dobrem nadrzędnym i skarbem nie do przecenienia, kłopot tylko w tym że jesteśmy w tym dziele  jak uczniowie czarnoksiężnika, którzy posiedli jakąś tam zdolność, czyli wiedzę, ale gorzej z zapanowaniem nad nią. Efektem zaś takiej przypadłości, bywa nagminne tworzenie rozmaitych wydumanych ideologii, dla uzasadnienia oczywistych bredni, a nawet do zaprzeczania jednoznacznie wyrażonej woli bożej, czy jak ktoś chce, jasnej  i obiektywnej prawdzie natury, że podstawą każdego istnienia jest przekazywanie życia swojego gatunku następnym pokoleniom. Skrajnym wyrażeniem takiego idiotycznego stanowiska, jest dumnie obnoszone na manifestacjach kobiecych hasło - „Aborcja na życzenie” czyli wprost nie liczenie się z prawdą, że oznacza to uzurpowanie sobie prawa do decydowania o życiu, a raczej śmierci innego człowieka, przez jednostkę uważającą siebie za właściciela innej  i każde dywagowanie o tym, czy mówimy o istocie ludzkiej czy też o płodzie – czyim? Jest pozbawione wszelkiego sensu, czyli jest zwykłą paranoją.

Każdy z poruszonych tutaj wątków ma kardynalny charakter, bo odnosi się do życia lub śmierci, czyli do bytu i nie bytu czegoś, o czym dyskutujemy, a jako taki nie jest możliwy do wyczerpania i jednoznacznej oceny w krótkim tekście, stąd też mój dzisiejszy tytuł wskazujący na to, że początkiem wszystkiego jest wprawdzie poczęcie, ale reszta bywa zagadnieniem tak złożonym, że wszelkie i jednoznaczne diagnozy, czyli oceny, oraz recepty, tudzież sposoby rozwiązania pojawiających się problemów, ni jak nie dają się streścić w jednym akcie prawnym, lub też moralnym. Każdego zaś kto uważa inaczej, proszę o uzasadnienie swojego stanowiska w logicznym komentarzu.

Samego dobra z okazji Świąt życzy Państwu
Szczepan Kropaczewski  
Informacjelokalne.pl