http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Prostytucja Konstytucji

Wyróżniony Prostytucja Konstytucji

Tytuł brzmi obrazoburczo, nie przeczę, ale zanim zajmie się w tej sprawie stanowisko, dobrze by było sprawdzić, co autor naprawdę napisał, czyli co oznaczają te „gorszące słowa”. W gruncie chodzi zaś o to jedno. Co więc oznacza termin prostytucja? W słowniku Kopalińskiego czytam, że to po prostu „bezczeszczenie, lub hańbienie”, czyli, że zestawienie tych dwu słów nie wypada najgorzej. Etymologia zaś łacińskiego źródłosłowu prostytucji, oznacza „wystawienie (czegoś) na widok”, czyli nie taki diabeł straszny. No, zależy co się wystawia…


Ostatnio bardzo modne stało się ubieranie wszelkiego rodzaju pomników w tandetne kamizelki z napisem „Konstytucja” z dopiskiem „Jędrek”.

Jakaś tam szmata z nabazgranym na niej napisem „Konstytucja”, konstytucją nie jest na pewno. O co więc chodzi  w tym przypadku? Otóż każde słowo odnoszące się do jakiejś tam rzeczy – tutaj najważniejszego dokumentu naszej państwowości, samo w sobie nie jest tym, co opisuje. To rzecz prosta i oczywista. Analogiczne, mój podpis pod tym felietonem nie jest mną, tylko jest graficznym wyobrażeniem nazwy mojej osoby, ale  w naszym kręgu kulturowym określany jest mianem mojej godności, a jako taki, podlega ochronie prawnej, jako swoisty „znak towarowy” którym nikt nie ma prawa pomiatać i wykorzystywać według własnego widzimisię. Myślę, że z przedstawioną powyżej logiką, zgodzi się 9,9,9% czytelników w odniesieniu do swojego nazwiska. Niestety, ale w przypadku Konstytucji sprawa wygląda zupełnie inaczej, bo ludzie, nie wiedzieć dlaczego, „nazwiska” Konstytucji nie traktują tak jak swego, chociażby to brzmiało dziwnie,lub też zabawnie. Tyle o szacunku do naszej Ustawy Zasadniczej, a „Jędrek” to kto taki? Kumpel tych co zawieszają te szmaty gdzie popadnie? Owszem, każdy może powiedzieć, że ma kolegę o takim imieniu, ale sami uczestnicy tej akcji nie kryją, że chodzi im o wybranego przez naród Prezydenta RP.

Całą tą operację uważam za głupią dlatego, że do prezentowania własnych przekonań politycznych należy używać właściwych nośników, przynajmniej wtedy, gdy ktoś kto to robi chce uchodzić za człowieka poważnego, a nie za politycznego pajaca umieszczającego swoje przesłanie polityczne na Misiu Uszatku czy też innym Gargamelu. Efekt polityczny tych idiotycznych wybryków ludzi o zaburzonych emocjach jest żaden, ja bym ich jednak ścigał z dwóch powodów. Za zaśmiecanie przestrzeni publicznej, oraz za ingerowanie w prawa autorskie twórców tych postaci, które tak bez ich zgody „upiększono”. Analogicznie. Czy byłoby rzeczą normalną, gdyby jakiś oryginał wzbogacił mój tekst, do którego się przyznaję łącznie z podpisem umieszczonym pod nim? Ja sobie tego nie życzę w żadnym przypadku. Miejsce na krytykę jest poniżej i tego prawa nikomu nie odbieram. Amatorom szycia kostiumów na miarę, proponuję zakup anonimowych manekinów sklepowych, albo też wykazanie się prawdziwym bohaterstwem i zawieszenie stosownego hasła na sobie samym. Można tez wtedy udawać mima i zbierać datki do kapelusza.

15 komentarzy

 • Zaciekawiony
  Zaciekawiony wtorek, 21, sierpień 2018 14:52 Link do komentarza Raportuj

  Panie Szczepanie nie było moim celem zdenerwowanie Pana ani podważanie kwestii czy zna Pan zapisy Konstytucji, wiem że felietony mają swoją retorykę, jednak to nie o treść felietonu się rozchodzi (te lubię czytać) a Pana komentarz do innej wypowiedzi, stwierdził Pan że Konstytucja jest tak napisana że można ją dowolnie interpretować - i tutaj się nie zgodzę, są zapisy ścisłe i niepodważalne.

 • Jan Olender
  Jan Olender wtorek, 21, sierpień 2018 14:27 Link do komentarza Raportuj

  Panie Szczepanie niech się Pan nie denerwuje takimi wpisami jak ten dokonany przez "Zaciekawiony". Tacy ludzie zawsze się znajdą. Niech Pan robi swoje! Pozdrawiam

 • Szczepan
  Szczepan wtorek, 21, sierpień 2018 13:06 Link do komentarza Raportuj

  @ ""Zaciekawiony" Szanowny "prawniku", gratuluję Panu " nazwiska" i żałuję, że nie podaje Pan prawdziwego, bo wtedy - być może, mógłbym poznać pańskie uprawnienia do interpretacji naszej Ustawy Zasadniczej. Otóż popisuje się Pan tutaj anonimowo wiedzą prawniczą i uprawnieniami przysługującymi TK. Ja mam Konstytucję w biurku, ale nie mam ambicji polemizować z Panem o Jej zapisach dlatego,,że sam nie czuję się do tego upoważniony. Powie Pan, że jestem nie konsekwentny bo w felietonie napisałem inaczej. Otóż felieton nie jest egzegezą Konstytucji, tylko luźną formą oceny danej sprawy, a wniosek mój wysnuwam z tego, że różni konstytucjonaliści mówią o Jej zapisach rzeczy sprzeczne. Szczepan Kropaczewski

 • Zaciekawiony
  Zaciekawiony wtorek, 21, sierpień 2018 12:27 Link do komentarza Raportuj

  Szczepan: "Konstytucja jest tylko dokumentem i jak każdy podlega interpretacji dlatego, że żaden zapis nie może być na tyle szczegółowy, aby nie pozostawiał szerokiego pola manewru, stąd i każdy ma swoją rację. Tak było, jest i będzie. Sz. K."

  I tutaj się nie zgodzę. Jakie pole manewru widzi Pan w artykułach 7, 8, 10, 95 - 98 Konstytucji?
  I idąc dalej:
  A czym to się różni od art. 173, 180, 183 i 187 Konstytucji?

 • Antek
  Antek poniedziałek, 20, sierpień 2018 17:40 Link do komentarza Raportuj

  Panie Szczepanie oby więcej takich felietonów! Pozdrawiam!

 • Miszczynski
  Miszczynski poniedziałek, 20, sierpień 2018 12:04 Link do komentarza Raportuj

  Do tej całej sytuacji pasuje jak ulał piosenka Lecha Janerki: "Są wesołe konstytucje, Które mają jeden cel. Chcą oddalać rewolucje, ale my to mamy gdzieś".

 • Olo
  Olo niedziela, 19, sierpień 2018 21:18 Link do komentarza Raportuj

  Drogi Autorze, szczere gratulacje za ciekawe spojrzenie na sprawę Konstytucji! Tak trzymać! Pozdrawiam!

 • Aleksander Malinowski
  Aleksander Malinowski niedziela, 19, sierpień 2018 18:59 Link do komentarza Raportuj

  Preambuła Konstytucji RP zaczyna się tak: "W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny" - Ci wszyscy którzy dzisiaj wycierają sobie twarz Konstytucją RP nie chcą rozwoju naszego kraju, tylko chcą - jak powiedział na jednej z manifestacji ich guru - "zmieniać tak, by wszystko zostało po staremu". Nic dodać, nic ująć!

 • Obserwator
  Obserwator niedziela, 19, sierpień 2018 18:06 Link do komentarza Raportuj

  Dzisiejsza opozycja, KODiarze i Obywatele RP nie mają szacunku ani dla Konstytucji, ani dla prezydenta Andrzeja Dudy! Oni myślą tylko o własnym korycie od którego w 2015 roku zostali oderwani i nie mogą się z tym pogodzić, stąd ich hasło "ulica i zagranica". Konstytucja to dla nich pretekst do rozrób na ulicach i niszczenia naszego kraju.

 • Anna Nowak
  Anna Nowak niedziela, 19, sierpień 2018 17:26 Link do komentarza Raportuj

  Szanowny Panie Szczepanie! Obecna Konstytucja powstała w czasach gdy u władzy byli ci, co dogadali się za plecami Polaków przy Okrągłym Stole. Dla wielu to była zdrada! Dla wielu obecna Konstytucja nie pasuje już do realiów panujących w Polsce (jesteśmy w NATO i UE) dlatego czas na zmiany. Czas napisać nową i nowoczesną Konstytucję, która będzie odpowiadała współczesnym wyzwaniom. Dziękuję Panie Szczepanie za poruszenie tego tematu. Pozdrawiam!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.