Popowo Ignacewo – ludzie, skarby, tajemnice! Książka jakiej jeszcze nie było!
czwartek, 31 lipca 2014
alt   Popowo Ignacewo to wioska w gminie Mieleszyn, która na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia. Jedynie zaniedbany pałac i otaczający go park świadczą o dawnej świetności. Ale pozory mylą... Okazuje się bowiem, że Popowo Ignacewo ma historię piękną i bogatą, w której pojawiają się skarby i tajemnice, historię którą stworzyli nieprzeciętni ludzie... I ta historia znajdzie się wkrótce na kartach książki autorstwa Karoliny Stopczyńskiej i Karola Soberskiego.

Więcej…

REKLAMA
Gmina Czerniejewo
Puchar Towarzystwa Przyjaciół Żydowa dla Sołectwa Goranin! PDF Drukuj
niedziela, 12 stycznia 2014 12:40   (2001 odsłon)
alt   W Żydowie odbył się tradycyjny, już IX Gwiazdkowy Turniej Sportowy o Puchar Towarzystwa Przyjaciół Żydowa. Rozgrywki odbywały się w pięciu dyscyplinach: siatkówka, dart, strzelanie z wiatrówki, piłkarzyki oraz rzuty piłką do kosza na czas. W tegorocznych zmaganiach najlepsza okazała się drużyna Sołectwa Goranin.

 
Doświadczanie wyjątkowego czasu ukazanego nam w Stajence PDF Drukuj
wtorek, 07 stycznia 2014 14:30   (2262 odsłon)
alt   6 stycznia to wyjątkowy dzień, bo już od rana słychać było śpiewy kolęd, nie tylko w kościołach parafialnych gminy Czerniejewo. Słowa kolęd, nie używane dziś pewne zwroty, sposoby rymowania to wskazówki, gdzie należy szukać rodowodu kolęd. Tym sposobem mieszkańcy Gminy Czerniejewo ożywiali historię polszczyzny, bowiem już o godz. 11.00 w odnowionej sali kominkowej świetlicy w Pakszynie odbyło się opłatkowe spotkanie Państwa Rolników, którzy miedzy innym, słowami kolędy życzyli wszystkim, by podniesiona ręka Bożej Dzieciny błogosławiła naszą ojczyznę, wszystkie miasta i wioski.

 
Wigilia dla samotnych w Żydowie! PDF Drukuj
poniedziałek, 23 grudnia 2013 13:20   (2329 odsłon)
alt   Tradycyjnie tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Klub Seniora działający przy Towarzystwie przyjaciół Żydowa zorganizował wigilię dla osób samotnych. Na uroczystą wieczerzę, która odbyła się wczoraj, zaproszono osoby samotne z Żydowa i okolic. Przybyli także m in proboszcz tutejszej parafii ks. Robert Nurski, burmistrz gminy Czerniejewo Danuta Grychowska i inne znamienite osobistości lokalnej społeczności.

 
„Nie zgadzamy się na przemoc w rodzinie” PDF Drukuj
piątek, 20 grudnia 2013 15:30   (2393 odsłon)
alt   Dzisiaj w Urzędzie Miasta i Gminy Czerniejewo odbyła się konferencja podsumowującą realizację projektu pn. „Nie zgadzamy się na przemoc w rodzinie. Budowanie lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie Gminy Czerniejewo”, na którego realizację Gmina pozyskała dotację w wysokości 10.000 złotych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem objął Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak.

 
Nowe inwestycje w gminie Czerniejewo! PDF Drukuj
czwartek, 19 grudnia 2013 16:00   (2126 odsłon)
alt   Dziś dokonano oficjalnego otwarcia obiektów, które podlegały termomodernizacji, na które Gmina Czerniejewo podpisała umowę na dofinansowanie w ramach projektu pod nazwą „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Gminie Czerniejewo”.

 
Grudzień w czerniejewskiej bibliotece PDF Drukuj
środa, 18 grudnia 2013 13:30   (1734 odsłon)
alt   Siódmego grudnia mimo niesprzyjającej pogody 16 dzieci, które szczególnie aktywnie brały udział we wszelkich formach działalności dla nich przeznaczanych w mijającym roku, a organizowanych przez Bibliotekę w Czerniejewie, pojechały na spektakl Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha zatytułowany tajemniczo Le Filo Fable, w których wykorzystywano m. in. świecące lalki, na przykład sympatycznego hipopotama.

 
Św. Mikołaj pojawił się w Żydowie! Z niewielkim opóźnieniem ale dojechał! PDF Drukuj
wtorek, 10 grudnia 2013 11:45   (2512 odsłon)
alt   Tradycji stało się zadość i do Żydowa dotarł św. Mikołaj! Początkowo planował on odwiedzić dzieci w piątek, 6 grudnia ale pogoda, wiatr i totalna śnieżyca pokrzyżowały wcześniejsze plany. Mimo tego zawirowania, św. Mikołaj nie zawiódł i jak co roku obdarował prezentami wszystkie dzieci z Żydowa ! W tym roku sporo się napracował, ponieważ rozdał aż 550 paczek!

 
Andrzejki w bibliotece PDF Drukuj
poniedziałek, 02 grudnia 2013 15:40   (1862 odsłon)
alt   Dwudziestego dziewiątego listopada do Biblioteki w Czerniejewie zaprosiliśmy dzieci, aby pomóc im wywróżyć swoją przyszłość, przy czym nie zapomnieliśmy uprzedzić, że wszelkie wróżby na przyszłość należy traktować z przymrużeniem oka. Aby wróżby mogły się spełnić dzieci wrzuciły po darze - grosiku do miski z wodą. Dowiedzieliśmy się spod jakiego jesteśmy znaku i okazało się, że zdecydowana przewaga była po stronie Raczków, jaki jest nasz ulubiony kolor, roślina, jaka czeka nas przyszłość, co będziemy robić w życiu i jakie zawody do nas najbardziej pasują.

 
Dzień Pluszowego Misia w Czerniejewie! PDF Drukuj
czwartek, 28 listopada 2013 11:00   (1740 odsłon)
alt   W bibliotece w Czerniejewie odbyły się kolejne obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Zaproszenie do uczestnictwa w imprezie przyjęły również dzieci z Przedszkola w Żydowie oraz z klas I-III Szkoły Podstawowej w Żydowie.

 
Z „Onuphriusem” przez przestrzeń i dzieje PDF Drukuj
środa, 27 listopada 2013 10:15   (1989 odsłon)
alt   Cieszące się dobrą renomą i znane ze swej aktywności nie tylko w Czerniejewie Stowarzyszenie Oświatowe „Onuphrius”, zorganizowało ciekawą imprezę plenerową, którą nazwano „Czerniejewskie ścieżki – w 100-lecie wybudowania szkoły 1914 – 2014”. Nieoficjalnie zabawę nazwano grą terenową, lub też miejską, bo całość trasy którą należało pokonać, zamykała się w ramach samego miasta.

 
Żydowo gościło miłośników królewskiej gry PDF Drukuj
czwartek, 14 listopada 2013 21:30   (1612 odsłon)
alt   Już po raz czwarty w Zespole Szkół Publicznych w Żydowie zorganizowano Papieski Turniej Szachowy, mający na celu – oprócz popularyzacji gry w szachy – uczczenie patrona Gimnazjum - Jana Pawła II. Warto wspomnieć, że tradycja wspomnianej gry w tutejszej szkole nie jest zbyt długa, a już owocuje sukcesami. Z każdym rokiem przybywa nie tylko jej miłośników, ale i odkrywane są talenty. Przykład uczniów z Żydowa świadczy o tym, ze młode pokolenie ma energię i zdolności, należy jedynie znaleźć klucz do wyzwolenia w niej potencjału.

 
Działo się w czerniejewskiej bibliotece... PDF Drukuj
środa, 13 listopada 2013 21:00   (1907 odsłon)
alt   Osiemnastego października w Bibliotece w Czerniejewie odbyło się ostatnie spotkanie z grupą dzieci biorących udział w projekcie „Zabawa i nauka z bajkami” prowadzonego w ramach programu „Bank Dziecięcych Uśmiechów” dofinansowanego przez Fundację WBK. Podczas siedmiu spotkań dzieci wysłuchały opowiadań i baśni, które przekazywały jakąś naukę, morał, ukryte przesłanie.

 
Patriotycznie, godnie, z łezką w oku... PDF Drukuj
sobota, 09 listopada 2013 22:00   (1761 odsłon)
alt   Radosne Święto Odzyskania Niepodległości przez Państwo Polskie, zorganizowano w tym roku z lekkim wyprzedzeniem czasowym. Uroczystość rozpoczęła się od oddania hołdu poległym na cmentarzu, następnie uczczono ich pamięć mszą świętą w miejscowym kościele, po której rozpoczęła się część artystyczna z godnym mu przytupem dla żyjących. Szkoda tylko, że pamięć Tych których dzisiaj czcimy, pozostała już jedynie w nas. Ci którzy 95 lat temu stanęli do walki o wszystko, dawno już bowiem posnęli snem wiecznym. Cześć Ich pamięci!

 
Wieczór Wspomnień... O Żydowie którego już nie ma... PDF Drukuj
poniedziałek, 04 listopada 2013 16:15   (2047 odsłon)
alt   Początek listopada, Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas refleksji nad przemijaniem, to dobry moment, by się zatrzymać, by powspominać tych, którzy odeszli. Z tego względu Towarzystwo Przyjaciół Żydowa, już po raz siódmy, zorganizowało Wieczór Wspomnień. Spotkanie, które cieszył się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Żydowa i okolic.

 
Ciekawi ludzie, miejsca i historie nieznane PDF Drukuj
poniedziałek, 07 października 2013 13:00   (2466 odsłon)
alt   Towarzystwo Przyjaciół Żydowa wraz ze Stowarzyszeniem Światowid zorganizowało imprezę w cyklu „Spotkania z historią. Ciekawi ludzie, miejsca i historie nieznane - Gmina Czerniejewo”. „Spotkanie z historią” została zorganizowana przy wsparciu finansowym ze Stowarzyszenia Światowid.

Więcej
 
Wrzesień w bibliotece w Czerniejewie PDF Drukuj
wtorek, 01 października 2013 09:15   (2167 odsłon)
alt   W Bibliotece w Czerniejewie odbyło się uroczyste zakończenie wakacyjnych zajęć. Na imprezę zaprosiliśmy wszystkie dzieci, które brały udział w naszych spotkaniach oraz opiekunów. Do biblioteki przybyła także Dorota Krause, inspektor ds oświaty i ochrony zdrowia. Na początek rodzicom przedstawiono prezentację, podczas której mogli zobaczyć, w jaki sposób ich dzieci spędzały czas w Bibliotece.

 
Nagroda im. ks. Onufrego Kopczyńskiego dla Tadeusza Szymanka! PDF Drukuj
czwartek, 26 września 2013 12:30   (6304 odsłon)
alt   Już po raz drugi została przyznana nagroda imienia ks. Onufrego Kopczyńskiego. Tegorocznym laureatem został Tadeusz Szymanek, aktywny działacz społeczny, prezes Towarzystwa Przyjaciół Żydowa (warto dodać, że T. Szymanek został „Człowiekiem Roku 2011” w kat. „działalność społeczna” w plebiscycie informacjilokalnych.pl). Ta nagroda jest przyznawana raz w roku osobom szczególnie zaangażowanym w prospołeczne działania, podnoszące w różnych obszarach jakość życia mieszkańców gminy Czerniejewo.

 
Pokoleniowa biesiada w Czerniejewie PDF Drukuj
poniedziałek, 23 września 2013 13:30   (2387 odsłon)
alt   Dzięki udanym zabiegom kompetentnych ludzi z Urzędu Miasta i Gminy Czerniejewo oraz mobilizacji darczyńców, udało się zorganizować świetne przedsięwzięcie integracyjne dla każdego, kto tylko się rusza i czuje potrzebę wyjścia z domowych pieleszy, a nawet… lubi tłusto zjeść. Trudno zresztą było się oprzeć pokusie, bo zapowiadany program obfitował w nie byle jakie atrakcje…

 
Czerniejewo – kapsuła czasu dla potomnych PDF Drukuj
piątek, 20 września 2013 15:30   (1643 odsłon)
alt   Czas, jest jednym z wymiarów wszechświata, podobno, jest on wymiarem wiecznym. My, oraz wszystko co nas otacza, rodzimy się w nim i, wcześniej czy później, w nim przemijamy. Odwiecznym marzeniem człowieka było i pozostanie natomiast dążenie do zatrzymania jego szalonego biegu. Przykładów tego typu działań znamy multum, jedną z bardziej spektakularnych prób, jest fenomen egipskich piramid. Czerniejewo ma też swoją piramidę – dobrze każdemu mieszkańcowi znany obelisk upamiętniający pierwszy kościół pw. św. Idziego. Czas jego powstania, określany jest najpóźniej na rok 1263.
 
Milion przygód z książką PDF Drukuj
piątek, 20 września 2013 10:00   (1509 odsłon)
alt   W ramach akcji „Milion przygód z książką” prowadzonej przez Fundację LOTTO Milion Marzeń i realizowanej wspólnie ze Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL oraz z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Czerniejewie zorganizowała dwa spotkania dla dzieci. Spotkania prowadziła Agnieszka Śniadecka.

 
Wakacje w bibliotece w Czerniejewie podsumowane! PDF Drukuj
czwartek, 19 września 2013 14:30   (1537 odsłon)
alt   W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Czerniejewie oraz w Filii w Żydowie przez całe wakacje trwały zajęcia dla dzieci. Na spotkanie każdorazowo przychodziło kilkanaścioro dzieci, wśród nich prawdziwi rekordziści, którzy mogli pochwalić się prawie 100-procentową frekwencją.

 
Niecodzienna akcja ratunkowa w Czerniejewie! Dzik wpadł do studzienki! PDF Drukuj
czwartek, 12 września 2013 18:00   (9481 odsłon)
alt    Do niecodziennej akcji ratowniczej doszło dzisiaj w godzinach popołudniowych na jednym z pól w okolicach Czerniejewa. Jak wynika z informacji przekazanej nam Pawła Borowskiego, myśliwego z Czerniejewa, do jednej ze studzienek melioracyjnych wpadł dwuletni dzik. Gdyby nie pomoc strażaków z OSP Czerniejewo, dwuletnie zwierzę nie miałoby szans na przeżycie.

 
„Kraj i naród ma tyle wolności, ile własnej ziemi” PDF Drukuj
niedziela, 01 września 2013 18:30   (9360 odsłon)
alt   Czerniejewo stało się rolniczą stolicą powiatu gnieźnieńskiego. Wszystko za sprawą odbywających się tam Dożynek Powiatowo-Gminnych, które ściągnęły rzesze mieszkańców naszego regionu. Święto Plonów to czas podziękowań za całoroczny rolniczy trud. - Życzę, żeby te plony i następne, nie były gorsze, żeby w rolnictwie sytuacja cały czas się poprawiała na lepsze – mówi Dariusz Pilak, starosta gnieźnieński. - Życzę rolnikom satysfakcji z ich pracy, ale również gratyfikacji materialnej – dodaje Danuta Grychowska, burmistrz Czerniejewa.

 
Wakacje w czerniejewskiej bibliotece PDF Drukuj
piątek, 02 sierpnia 2013 14:30   (1991 odsłon)
alt    Inauguracja zajęć letnich w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Czerniejewie przypadła 2 lipca. Licznie przybyłe dzieci chętnie wzięły udział w powstaniu pociągu wakacyjnego marzeń przy wykorzystaniu jako pomocy dydaktycznej dużych kartonów. Powstały niebanalne twórcze wagony wraz z lokomotywą, która to ciągnęła swój skład w przestrzeń marzeń. Każdy z wagonów w swojej bezkresnej pojemności zawierał magiczne karteczki z życzeniami na wymarzone wakacje. Na koniec zajęć w górę poleciały serpentyny i kolorowe balony, a także miał miejsce poczęstunek w postaci słodyczy.

 
„Zabawa i nauka z bajkami” PDF Drukuj
czwartek, 25 lipca 2013 14:00   (1460 odsłon)
alt   W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Czerniejewie realizowany jest projekty „Zabawa i nauka z bajkami” dofinansowany w ramach programu „Bank Dziecięcych Uśmiechów” przez Fundację WBK. Projekt napisała i prowadzi Maria Maćkowiak.

 
Suplement do krótkiej historii pewnego zabytku PDF Drukuj
czwartek, 18 lipca 2013 20:00   (1686 odsłon)
alt    Zupełnie nie dawno temu, pisałem tutaj o chwalebnej renowacji „zabytkowego” pomnika upamiętniającego miejsce lokalizacji pierwszego kościoła parafialnego w Czerniejewie. Tutaj należy się zaraz wyjaśnienie dla cudzysłowu, w który ująłem słowo zabytek. Otóż według obowiązującej nomenklatury urzędniczej, wspomniany monument zabytkiem nie jest, ale o tym za chwilę.

 
Rodzinnie i na sportowo PDF Drukuj
poniedziałek, 08 lipca 2013 09:15   (6171 odsłon)
alt   Żydowo podtrzymuje tradycję! Przy pięknej, słonecznej, pogodzie w Żydowie odbył się Familijny Piknik Piłkarski w ramach którego rozegrany był IX Letni Turniej Piłkarski Firm. Imprez, którą przygotowuje Towarzystwo Przyjaciół Żydowa, to prawdziwe święto sportu i rodziny. W piłkarskiej rywalizacji najlepsza okazała się drużyna Hawy Gniezno, a rodzinnie zwyciężyli... wszyscy, którzy przybylina stadion sportowy do Żydowa! Patronem medialnym imprezy były informacjelokalne.pl.

 
Niezwykłe odkrycie w Czerniejewie! PDF Drukuj
sobota, 29 czerwca 2013 18:00   (2268 odsłon)
alt   Gdy wjeżdżamy do Czerniejewa od strony Gniezna, po lewej stronie dostrzegamy strzelisty obelisk, który podobno został wybudowany około 1807 roku. Przez wiele lat, ten przyciągający uwagę przyjezdnych pomnik, popadał w zapomnienie. W tym roku władze gminy Czerniejewo – z okazji 750-lecia parafii w Czerniejewie – postanowiła obelisk wyremontować. I tak się stało, ale to, co znaleziono podczas remontu pomnika było ogromnym zaskoczeniem.
 
Dzień Rodzinny w Gębarzewie PDF Drukuj
wtorek, 25 czerwca 2013 11:50   (2221 odsłon)
alt   W sołectwie Gębarzewo dzięki zaangażowaniu sołtysa Tomasza Ryszczuka, Rady Sołeckiej, Młodzieżowej Rady Sołeckiej i mieszkańców odbył się Dzień Rodzinny. By się wspólnie bawić, mieszkańcy spotkali się na boisku położonym za świetlicą wiejską.

 
Parafia w Czerniejewie świętuje 750-lecie! PDF Drukuj
poniedziałek, 24 czerwca 2013 21:15   (2868 odsłon)
alt   Taki jubileusz przypada tylko raz w życiu, dlatego trzeba go hucznie świętować! Tak też pomyślano i zrobiono w Czerniejewie, gdzie wczoraj parafia pw. Jana Chrzciciela obchodziła 750-lecie! Z tej okazji odbył się festyn którego gwiazdą był Andrzej Rosiewicz!

 
Nadzieja umiera ostatnia... PDF Drukuj
poniedziałek, 24 czerwca 2013 18:00   (1711 odsłon)
alt   Tymi samymi słowami rozpocząłem swój mini-reportaż przed rokiem. Pisałem wtedy o remoncie dachów nad czerniejewskim pałacem. Miło mi dzisiaj stwierdzić, że nadzieja dla zabytkowego Zespołu Pałacowego powraca, słychać ją i widać w dzień powszedni - kiedy trwają prace remontowe w samym pałacu, a szczególnie można to zauważyć wokół urokliwej Wozowni, która ponownie ma pełnić rolę oryginalnej restauracji. Cóż jednak komu po samym obiekcie, gdyby nie było zainteresowania nim. Z przyjemnością więc stwierdzam, że zarówno w dni powszednie jak i niedziele i święta, w pałacowym parku trwa nieustanny ruch, ludzie przyjeżdżają, pytają i... czekają.

Więcej
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 6
REKLAMA


POLECAMY
 REKLAMAWARTO ZOBACZYĆ


Ogłoszenia Drobne

   PRACA: Zatrudnię kierowcę na ciągnik siodłowy z naczepą firanka. Praca w niepełnym wymiarze godzin. Gniezno Tel. 601-598-963
   NIERUCHOMOŚCI: Sprzedam mieszkanie 2 pokojowe, 48 m2. Tel. 500 218 703
   NIERUCHOMOŚCI: Sprzedam mieszkanie 37m2, własne centralne ogrzewanie, piec Buderus. W cenie garaż / pomieszczenie gospodarcze / udział w gruncie. Lokalizacja Piekary. Cena 100.000 OKAZJA, tel. 664096200
   MOTORYZACJA: Sprzedam Sprzedam Fiat Seicento 1.1 benzyna, rok 1999/2000; elektryczne szyby, centralny zamek, OC i przegląd do lutego 2015 roku. Stan dobry - cena 2350zł. tel. 606 218 395
   NIERUCHOMOŚCI: Sprzedam działki budowlane, blisko lasu, możliwość doboru wielkości działki (woda, prąd)... Wilkowyja k. Kłecka. tel. 796198217
Więcej


NASI FELIETONIŚCI 

ODKRYWAMY HISTORIĘNASI PARTNERZY:
 

  

 

 
 


PATRONUJEMY KLUBOM: