http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Król instrumentów” instalowany w kościele na os. Pustachowa

Wyróżniony „Król instrumentów” instalowany w kościele na os. Pustachowa

Kościół parafialny pw. Matki Bożej Miłosierdzia na osiedlu Pustachowa służy wiernym od listopada 2017 r. Wówczas nową świątynię poświęcił abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski. W ostatnich dniach do kościoła trafiły organy piszczałkowe, które są właśnie instalowane. Instrument pochodzi z 1941 roku i przyjechał z Holandii.


Od kilku dni w świątyni w. Matki Bożej Miłosierdzia trwają prace montażowe oraz przygotowawcze do instalacji piszczałek i elementów mechanicznych. Organy od wieków są nieodłącznym elementem wyposażenia prawie każdej świątyni katolickiej. Instrument ten od wieków ubogaca liturgię Kościoła. Wielość dźwięków i posiadanie wszystkich możliwych tonów, które usłyszy ludzkie ucho, pozwalają nazwać organy „królem instrumentów”.

I już wkrótce takie organy będą mogli usłyszeć wierni z kościoła pw. Matki Bożej Miłosierdzia na osiedlu Pustachowa w Gnieźnie. Organy które trafiły do świątyni nie są nowym, tylko używanym instrumentem. Zostały zakupione w jednej z likwidowanych świątyń w Alkmaar w północno-zachodniej Holandii, gdzie zostały zainstalowane w 1941 roku.

Przyjrzeliśmy się z bliska jak wyglądają nowe organy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.