http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

PEC uruchamia zmodernizowany kocioł. Od grudnia taniej za energię cieplną?

Wyróżniony PEC uruchamia zmodernizowany kocioł. Od grudnia taniej za energię cieplną?

Kocioł WLM-5 został zmodernizowany na kocioł WR-10M z dwukrotnym zwiększeniem jego mocy. Modernizację przeprowadzono w technologii ekranów szczelnych, dzięki temu wytwarzać można teraz energię cieplną z wyższą sprawnością. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się, że najprawdopodobniej od 1 grudnia nastąpi obniżenie cen za korzystanie z ciepła systemowego wytwarzanego przez PEC w Gnieźnie.


Kocioł uroczyście uruchomił dzisiaj, kilka chwil po godz. 12.00 Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. - To jest kolejna duża inwestycja spółki miejskiej, która poprawia nie tylko swoje doposażenie, ale ma też korzystny wpływ na ekologię. Mam nadzieję, że niebawem czekają nas kolejne modernizacje w naszych spółkach, po Lulkowie i Wodociągach przyjdzie niebawem także czas na MPK – powiedział otwierając uroczystość prezydent Budasz.

Jeśli mówi się o kwestiach ekologii, to trzeba również wyjaśnić, że produkcja nowego ciepła systemowego korzystnie wpłynie na zdrowie okolicznych mieszkańców. - Nowe urządzenia, które  wychwytują pyły, czyli mniej tego pyłu wydostanie się na zewnątrz i lepsza będzie jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. Pamiętajmy, że zła jakość powietrza jest często powodem różnego rodzaju chorób, także tych nowotworowych. Tak więc to jest też troska o jakość powietrza w naszym mieście, każde działanie w tym kierunku jest godne pochwały – tłumaczył Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna. - Przypomnę może jeszcze, że do zmodernizowania zostały tu jeszcze trzy kotły i zarząd PEC-u musi w tej sprawie podjąć w najbliższej przyszłości stosowne decyzje – przypomina J. Grobelny, który do niedawna był prezesem PEC-u.

Bezpieczniejsze przesyłanie ciepła za mniejsze pieniądze i dodatkowo zgodnie z normami ochrony środowiska, taki komunikat przekazywany jest dzisiaj społeczeństwu od Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gnieźnie. - Ta modernizacja to jest kolejny ciąg prac, które zostały zapoczątkowane w 2010 roku. Zwiększamy moc zainstalowaną w ciepłowni C-13, ale to też jest wykonanie kotła w nowoczesnej technologii, co oznacza, że sprawność tego kotła jest dużo większa i przekłada się to na mniejsze zużycie miału węglowego. Będzie to systematycznie przekładało się na mniejsze opłaty za korzystanie z energii cieplnej i myślimy, że już niedługo nasi odbiorcy odczują to na własnej kieszeni. My wiemy, że musimy być konkurencyjni, czyli produkować energię cieplną taniej – mówi Dariusz Zamiar, prezes PEC w Gnieźnie.

Ważnym elementem zakończonej inwestycji był oczywiście dobór wykonawcy modernizacji, którym okazała się firma mająca na swoim koncie, oprócz doświadczenia także sukcesy w postaci braku awaryjności montowanych kotłów. - Zrobiliśmy modernizację tego kotła, tak jak pozostałe 30 sztuk, które mamy już na swoim koncie. Chciałem podkreślić, co ważne, że jest to zarówno nowoczesna konstrukcja, nowoczesna automatyka i nowoczesna instalacja odpylania. Kocioł posiada wysoką sprawność energetyczną, którą określamy powyżej 85%, czyli mniej spalamy węgla, a więcej wytwarzamy ciepła. Wszystkie rygory ochrony środowiska, zarówno polskiego, jak i europejskiego są spełnione. Mogę jeszcze powiedzieć, że tego typu kotły są w zasadzie bezawaryjne. Pierwszy kocioł, który wyprodukowałem ma już 30 lat i do dziś pracuje. Myślę, że również tu będzie służył przez długie lata – powiedział Ireneusz Słoma, prezes firmy Modern & Kotły z Wodzisławia, wykonawca modernizacji kotła WR-10.

Odbiorcom poprawić humor może z pewnością informacja, że najprawdopodobniej od 1 grudnia nastąpi obniżenie cen za korzystanie z ciepła systemowego wytwarzanego przez PEC w Gnieźnie. Decyzję w tej sprawie ma podjąć niebawem Urząd Regulacji Energetyki, który zgodnie z obowiązującym prawem energetycznym w Polsce jest władny tego typu obniżki wprowadzać.

Uroczystość uruchomienia nowego kotła w Ciepłowni nr 13 przy ul. Spichrzowej była także okazją do pochwalenia się certyfikatem jakości ISO, który Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie niedawno otrzymało. Jakie korzyści wynikać mogą z tego tytułu, o tym szerzej pisać będziemy w przyszłym tygodniu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.