http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Pociąg z Gniezna do Wrześni pojedzie już za rok?

Wyróżniony Pociąg z Gniezna do Wrześni pojedzie już za rok?

Nadzieja na powrót pociągów z Gniezna do Wrześni pojawiła się jakiś czas temu wraz z informacją o budowie nowej fabryki Volkswagena, w której planuje się uruchomienie produkcji w drugiej połowie przyszłego roku. Postanowiliśmy sprawdzić, czy w równoległym czasie uda się wznowić także kursy pociągów osobowych na tej trasie. Udało się nam uzyskać wstępną deklarację w tej sprawie od Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.


Wiadomo już dziś, że w nowym rozkładzie jazdy pociągów pasażerskich, który wchodzi w życie 13 grudnia 2015 roku nie ma zaplanowanych połączeń na odcinku z Gniezna do Wrześni. - Nie posiadamy na tym etapie żadnej wiedzy na temat reaktywacji tego połączenia w najbliższym czasie – mówi Julita Krynicka z Wydziału Handlu i Marketingu spółki Koleje Wielkopolskie. Wydaje się jednak, że temat jest niezagrożony i aktualny, tylko termin jego realizacji wciąż nie jest do końca nieznany. - Organizator przewozów, którym jest Urząd Marszałkowski w Poznaniu dokona oceny zasadności wznowienia przewozów na tej trasie. Zapewne określi ilość połączeń, ich terminy kursowania oraz pory dnia, w których powinny kursować takie pociągi. Dokona także wyboru przewoźnika, którym być może zostaną Koleje Wielkopolskie – dodaje J. Krynicka.

Nie od dziś wiadomo jednak, że rozważane od dłuższego czasu wznowienie ruchu pociągów z Jarocina do Gniezna przez Wrześnię dla potrzeb pracowników budowanej fabryki, wiąże się z przeprowadzeniem różnych remontów na tym odcinku. Wciąż nie udaje się uzyskać precyzyjnej odpowiedzi na pytanie, kiedy linii kolejowej nr 281 przywrócona zostanie pełna zdolność komunikacyjna. - Ta linia kolejowa została zaplanowana do modernizacji na odcinku Oleśnica, Krotoszyn, Jarocin, Września, Gniezno. Znajduje się ona na liście rezerwowej inwestycji finansowanych z Funduszu Spójności w Krajowym Programie Kolejowym do 2023 roku – informuje nas Zbigniew Wolny z zespołu prasowego PKP S.A. Wspomniana modernizacja, mimo tego, że już została rozpoczęta przebiega kolejnymi odcinkami, ale niestety w kolejności odwrotnej niż mogłoby to wynikać z logicznego uzasadnienia jej przeprowadzania.

Wiadomo, że aktualnie trwają prace związane z modernizacją mostu kolejowego na Warcie na odcinku z Żerkowa do Orzechowa, gdzie odtwarzane są brakujące przęsła mostowe, co pozwoli przywrócić ruch pociągów na tym torze. Następnie na torowisku o długości ok. 5 km położone zostaną nowe szyny i przeprowadzony będzie remont sieci trakcyjnej. Chodzi tu o likwidację tzw. wąskich gardeł, czyli ruchu jednotorowego, stąd w pierwszej kolejności remont odbywa się na tym odcinku. - W 2016 roku planujemy także we Wrześni wykonać roboty torowe oraz związane z urządzeniami sterowania ruchem kolejowym, które zapewnią połączenie bocznicy firmy Volkswagen z linią kolejową nr 281 – twierdzi Zbigniew Wolny.

Nic ponadto nie wiadomo też w samej fabryce Volkswagena, z którą się skontaktowaliśmy. - Rzeczywiście przy nowo budowanej fabryce we Wrześni przygotowywane są tory, ale do przewozów towarowych – odpowiada Dagmara Prystacka, rzecznik prasowy VW Poznań. - Na temat spekulacji dotyczących umiejscowienia przy samej fabryce specjalnej stacji kolejowej, gdzie zatrzymywałyby się również pociągi osobowe nic nam nie wiadomo – dodaje D. Prystacka.

Dużo bardziej precyzyjne informacje uzyskujemy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. - Wstępnie przyjmuje się, że wznowienie przewozów na odcinku Gniezno – Września – Jarocin mogłoby nastąpić w ramach rozkładu jazdy pociągów 2016/2017, który zacznie obowiązywać w grudniu 2016 roku – mówi Jerzy Kriger, dyrektor Departamentu Transportu. Zły stan techniczny infrastruktury torowej i niskie prędkości na tym odcinku były przesłankami do wcześniejszej likwidacji tych połączeń. - PKP Polskie Linie Kolejowe zrealizowały już pewne prace modernizacyjne na tym ciągu komunikacyjnym. Planuje się realizację następnych prac między innymi w ramach projektu „Udrożnienie podstawowych ciągów wywozowych z Dolnego Śląska” – dodaje J. Kriger. Warunkiem powrotu kursowania pociągów pasażerskich jest właśnie wyremontowanie tego odcinka na całej jego długości.

1 komentarz

  • gosc
    gosc poniedziałek, 13, marzec 2017 06:21 Link do komentarza Raportuj

    mam marzec 2017 i niccccccccccc........................................ obiecanki cacanki

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.