http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Miejsc parkingowych przybywa

Wyróżniony Miejsc parkingowych przybywa

Prawie półtora miliona złotych przeznaczono w tym roku na budowę kolejnych miejsc parkingowych na terenie Gniezna. W sumie właśnie oddano do użytku czwarty parking, który mieści się przy ul. Wawrzyńca. Łącznie natomiast pozyskanych zostało w 2016 roku aż 341 nowych stanowisk postojowych.


Na placu, który mieści się obok wiaduktu kolejowego przy ul. Wawrzyńca, do użytku oddany został  kolejny parking samochodowy, którego adaptację sfinansowano ze środków budżetu miejskiego. W ten sposób centrum Gniezna wzbogaciło się o 45 nowych stanowisk do parkowania samochodów, przy jednoczesnym zachowaniu istniejącej w tym miejscu zieleni. - Dodatkowo jeszcze udało nam się tę całą tkankę ekosystemu zachować, czyli wszystkie drzewa i krzewy, które tam rosły zostały, a ponadto dosadziliśmy jeszcze nowe. To jest istotne również ze względu na znajdujący się w tle żłobek miejski, który zostanie niebawem otwarty. To jest podejście władz miasta, że w sposób kompleksowy rozwiązujemy dany problem, bo tak samo w okolicy ul. Pocztowej przygotowaliśmy specjalny parking z przejściem dla pieszych do przedszkola. Tutaj tak samo działamy – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który przypomina, że obiecywał pieniądze pozyskiwane z rozszerzonej strefy parkowania przeznaczać na tego typu inwestycje. - Marzy nam się, żeby takie parking stały się strefą buforową wokół centrum, które zacznie stanowić taką pewną enklawę bez samochodów. Następnym krokiem będzie wyłączanie z ruchu drogowego ul. Rzeźnickiej, gdzie chcemy utworzyć deptak – przypomina T. Budasz.

Koszt budowy wszystkich czterech nowych parkingów w 2016 roku zamknął się w kwocie 1.566.000 złotych. Dzięki temu w sumie przybyło 341 miejsc postojowych przy ul.: Sobieskiego, Żuławy i Świętokrzyska, Konikowo oraz wspomnianej ul. Wawrzyńca. - Jeśli chodzi o tegoroczne wpływy ze Strefy Ograniczonego Postoju, to mamy kwotę o prawie 650 tysięcy złotych wyższą niż było to w analogicznym okresie roku poprzedniego, a całkowite zyski ze strefy do 30 września, to nieco ponad milion złotych. Te środki w całości skierowaliśmy na pozyskiwanie tych miejsc parkingowych – informuje Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna. Jego zdaniem trafnym pomysłem było także wprowadzenie tzw. strefy dodatkowej „C”. - Dostajemy sygnały, że ten ruch bardzo spodobał się naszym mieszkańcom i osobom, które przyjeżdżają załatwiać swoje sprawy, zarówno do Urzędu Miejskiego, jak również Starostwa Powiatowego w Gnieźnie – dodaje M. Powałowski.

Są już plany budowy kolejnych miejsc parkingowych na terenie Gniezna. - Przymierzamy się, aby dorobić jeszcze w roku przyszłym nowe miejsca postojowe: pod estakadą obok Cmentarza Świętego Krzyża (tj. 36 miejsc), pod Wiaduktem Solidarności w okolicy ul. Sobieralskiego (tam wstępnie wyszło nam ok. 40 miejsc), naprzeciwko Cmentarza Piotra i Pawła przy ul. Powstańców Wielkopolskich (tam powstanie ok. 60-70 miejsc). I dwa parkingi jeszcze planujemy, przy ul. Łaskiego (obok Placu Św. Wojciecha) oraz przy ul. Jeziornej (w tym miejscu, gdzie było przez chwilę targowisko) – zapowiada T. Budasz.

1 komentarz

  • Mieszkaniec Wawrzyńca
    Mieszkaniec Wawrzyńca czwartek, 20, październik 2016 16:16 Link do komentarza Raportuj

    Brawo, tylko szkoda że czerwone nosy "żule, menele, i młodzież pijąca" ma następne miejsce do zabawy. Ciekawe jak często policja i straż miejska odwiedza te parkingi. Przykład nowy parking ul. Św. Wawrzyńca. Jeszcze nie otwarty a ekipa już siedzi i pije. Mieszkańców ucieszyła wiadomość o parkingu, została zlikwidowana piaskownica w której poza petami, butelkami i puszkami nic nie było. Czekamy na częste działania prewencyjne.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.