Logo
Wydrukuj tę stronę

Strefa ekonomiczna powiększona!

Wyróżniony Strefa ekonomiczna powiększona!

Nowe tereny inwestycyjne na terenie Gniezna zostały właśnie włączone do Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na chętnych, którzy zechcą ulokować swój kapitał inwestycyjny w Gnieźnie czeka siedem działek. Pierwsze rozmowy z potencjalnymi inwestorami podobno są już prowadzone.


Nasza podstrefa ekonomiczna, która dotąd mieściła się tylko przy ul. Kolejowej, Pomowskiej i Cegielskiego, jest teraz ponad dwukrotnie większa, a to dzięki kolejnym wydzielonym siedmiu działkom o łącznej powierzchni ok. 19 hektarów. - To jest dobra wiadomość, ponieważ zapotrzebowanie, jeśli chodzi o tereny inwestycyjne w Gnieźnie też mamy coraz większe, bo różni przedsiębiorcy, zarówno krajowi, jak również zagraniczni o nie pytają. Nie mieliśmy do tej pory takich terenów i stąd była moja decyzja o uporządkowaniu kolejnych terenów przy ul. Cegielskiego, a następnie wystąpienie do Rady Ministrów z wnioskiem o włączenie kolejnych terenów do tej podstrefy ekonomicznej – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Odpowiedź pozytywna nadeszła 23 stycznia, dzięki której obecnie powierzchnia działek objętych Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczna na terenie Gniezna liczy już ok. 33 hektary. - Podzieliliśmy wszystko na cztery kompleksy o nr 3-6, od działek dużych 6-,7-hektarowych do nieco mniejszych o pow. 3,5 ha oraz 2 ha – wymienia T. Budasz. Jego zdaniem to bardzo istotny aspekt dla rozwoju gospodarczego Pierwszej Stolicy Polski. - Chciałbym, żeby nasi mieszkańcy nie musieli dojeżdżać do Wrześni i Poznania do pracy, żeby mogli pracować w Gnieźnie. Jak wiadomo, firma Kirchhoff zatrudnia obecnie już 40 pracowników, a Tex Year przyjął do tej pory ok. 30 osób, tam oczywiście zatrudnienie dalej będzie wzrastało w miarę uruchamiania kolejnych linii produkcyjnych. Czas także na kolejnych inwestorów – dodaje prezydent.

Jak ogłoszono dziś podczas konferencji prasowej, pierwsze rozmowy na temat nowych kompleksów z ich potencjalnymi nabywcami są już prowadzone. - Położyliśmy bardzo duży nacisk na dobre uzbrojenie tych terenów, bo gdy startowaliśmy z poprzednim wnioskiem do strefy ekonomicznej, to wtedy przecież mieliśmy tylko tereny dziewicze. Dzisiaj natomiast są to tereny w pełni uzbrojone i w granicach wszystkich działek mamy tam dostępne takie media, jak: energia elektryczna o dość dużej mocy, kanalizacja, gaz. Te działki zostały również przebadane pod względem geologicznym, co jest także ważne – podkreśla Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna.

Co daje każdemu inwestorowi prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej? - To przede wszystkim są ulgi w podatku CIT, bo mały przedsiębiorca ma aż 45 proc. tej ulgi podatkowej, średni przedsiębiorca dostaje ulgę w wysokości 35 proc., a duże przedsiębiorstwa 25-procentową – przypomina J. Grobelny. To nie jedyne korzyści, bo kolejne gwarantuje także Urząd Miasta. - Dokładamy także ulgę w ramach pomocy regionalnej „de minimis” na realizację obiektu i tu nasi przedsiębiorcy również mogą się starać o ulgę podatku od nieruchomości – dopowiada.

Na koniec dodajmy, że do końca pierwszej połowy 2017 roku zostanie ukończona droga przy ul. Osiniec. - To jest odcinek, który prowadzi od ulicy Witkowskiej do tych terenów strefy ekonomicznej i tu np. mieszkańcy okolic ul. Słonecznej mogą być już spokojni, bo ruch ciężki pójdzie tamtędy i dalej nowo projektowaną Południową Obwodnicą Gniezna. Na terenie przyłączonych działek SSE już jest zrobiony aktualny plan zagospodarowania przestrzennego, który dopuszcza tutaj zarówno przemysł i usługi – podsumowuje temat T. Budasz.

Informacjelokalne.pl