http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

10 pomysłów dla Gniezna – które wygrają?

Wyróżniony 10 pomysłów dla Gniezna – które wygrają?

Za dwa tygodnie ruszy głosowanie na projekty mieszkańców, które zgłoszono do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna. Dziś zostały ogłoszone wszystkie propozycje, które przeszły pomyślnie ocenę formalną. Zwycięskie pomysły mamy poznać przed końcem listopada.


Głosowanie zostało w tym roku nieznacznie przesunięte i będzie odbywało się przez równe dwa tygodnie, w dniach 6 – 17 listopada. Liczba projektów zwycięskich jest oczywiście uzależniona od tego, ile z nich zmieści się w kwocie 500 tysięcy złotych, które na ten cel zostały zarezerwowane w miejskim budżecie. – Wpłynęło do urzędu 21 pomysłów, z czego powołana przez prezydenta komisja weryfikacyjna zakwalifikowała do tego głosowania w ramach budżetu partypacyjnego 10 projektów obywatelskich – mówi Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna. Na czym polegała weryfikacja zgłoszonych propozycji? – Przede wszystkim zwracano uwagę, czy one są pod względem technicznym możliwe do zrealizowania i czy kwoty, które proponowane były przez inicjatorów są kwotami realnymi do tego, ażeby można to było zrealizować. Ponadto patrzyliśmy, czy są realizowane na mieniu miejskim, a więc na to, czy miasto będzie to mogło realizować – dodaje M. Powałowski.

A oto pomysły, które zostały zgłoszone przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna:
1. Budowa chodnika przy ulicy Żwirki i Wigury od strony Szkoły Podstawowej nr 6 aż do stacji benzynowej – 140 tys. złotych.
2. Budowa bezpiecznego i funkcjonalnego placu zabaw na osiedlu Skiereszewo, który ma być czynny w każdy dzień tygodnia – 240 tys. złotych.
3. Przebudowa placu zabaw przy ulicy Czarnieckiego i dobudowanie na nim siłowni dla seniorów – 120 tys. złotych.
4. Uruchomienie instytucji tzw. „Złotej Rączki”; wykonywanie drobnych napraw na rzecz osób starszych – 20 tys. złotych.
5. Zagospodarowanie strefy zabaw i wypoczynku wokół stawku na osiedlu Kazimierza Wielkiego – 320 tys. złotych.
6. Rewitalizacja oczka wodnego na osiedlu Pustachowa, ok. ulic Czeremchowej i Jesionowej, strefa rekreacji i wypoczynku – 500 tys. złotych.
7. Budowa chodnika przy ulicy Ludwiczaka, na wysokości od ulicy Prostej do ulicy Jaśminowej – 100 tys. złotych.
8. Budowa parku linowego ok. jeziora Winiary, przy ulicy Cichej – 400 tys. złotych.
9. „Interaktywne Muzeum Gniezna 2018” – 90 tys. złotych
10.  Budowa skateparku na osiedlu Kawiary – 270 tys. złotych

Swoje głosy każdy dorosły mieszkaniec Gniezna będzie mógł oddać na trzy sposoby. – To głosowanie może odbywać się poprzez wrzucenie głosu do urny i w ten sposób będzie można postąpić w pięciu miejscach: Urząd Miejski przy ulicy Lecha, Miejski Ośrodek Kultury przy ulicy Łubieńskiego, dwa punkty Biblioteki Publicznej przy ulicy Staszica i na osiedlu Orła Białego, Szkoła Podstawowa nr 8 przy ulicy Cymsa – wyjaśnia Dariusz Pajkert, dyrektor Wydziału Promocji i Kultury w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie. – ponadto będzie można oddać swój głos poprzez skan, który należy wysłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i za pomocą aktywnej karty do głosowania w internecie – dodaje.

Ogłoszenie wyników na mieć miejsce 24 listopada. – Rok temu mieliśmy oddanych głosów w liczbie ponad 5 tysięcy i podobne wyniki były notowane w latach poprzednich. W tych głosowaniach coraz częściej zauważamy dużą mobilizację społeczną i widzimy, że te głosy rozkładają się często dzielnicami. W tym jest duża zasługa radnych, którzy też tutaj prężnie zawsze działają – ocenia D. Pajkert.

4 komentarzy

 • Koniec z Lewactwem w Gnieźnie
  Koniec z Lewactwem w Gnieźnie niedziela, 22, październik 2017 01:10 Link do komentarza Raportuj

  Czy to ten sam BUDASZ co chciał sprowadzić UCHODŹCÓW do Gniezna? Pamiętajcie ludzie, że to l.... z Patologii Obywatelskiej. Na szczęście władzę przejął Pis i nie pozwolił realizować planów temu ..... Inaczej byśmy się bali wychodzić z domu bo szajki islamskie by rządziły w Gnieźnie. Temu Panu mówimy dosyć. To jest jego pierwsza i ostatnia kadencja!!!

 • Olo
  Olo piątek, 20, październik 2017 18:34 Link do komentarza Raportuj

  Budżet Obywatelski jest po to, by projekty zgłaszali mieszkańcy, dlaczego przyjęto zatem projekt Muzeum? Proszę władze miasta o odpowiedź.

 • Marek Zenon
  Marek Zenon piątek, 20, październik 2017 16:56 Link do komentarza Raportuj

  "Złota Rączka" - czy to jest projekt który poprawi życie mieszkańców? Czy gdyby nie było Budżetu Obywatelskiego, Miasto dało by z publicznego budżetu pieniądze na takie coś? Nigdy! Wydaje się, że to prywatna inicjatywa, dlaczego więc została dopuszczona do Budżetu Obywatelskiego? To skandal, którym powinni zająć się radni!

 • Obserwator
  Obserwator piątek, 20, październik 2017 16:47 Link do komentarza Raportuj

  Halo, władze miasta? Pobudka!!! Czy urzędnicy widzą jakie projekty dopuszczają? Już w poprzednich latach było głośno, że dopuszcza się prywatne inicjatywy, a tutaj widzę, że w tym roku jest podobnie? Idea Budżetu Obywatelskiego zostaje wypaczona!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.