http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„To będzie wspaniała rama komunikacyjna”

Wyróżniony „To będzie wspaniała rama komunikacyjna”

Dziś rozpoczyna się nowy rozdział w inwestycyjnej historii Gniezna. Podpisano właśnie umowę na rozbudowę układu drogowego przy ulicy Pod Trzema Mostami. Wykonawcą tego projektu będzie firma Strabag, która zapowiada rozpoczęcie prac we wrześniu 2018 roku, a ich koniec jest przewidziany na lato 2019 roku.


Koszt całego przedsięwzięcia to 36 mln złotych, z czego budżet miejski musi pokryć zaledwie 13 milionów, bo reszta środków jest zapewniona w formie dofinansowań: ok. 18 mln złotych pochodzi ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 i ok. 5 mln złotych z kasy spółki PKP PLK z racji faktu, że przebudowie będzie poddawany obiekt kolejowy. – To jest największa w historii inwestycja miasta Gniezna, która się dziś rozpoczyna. W jej efekcie, w lipcu 2019 roku, ulica Pod Trzema Mostami stanie się drogą dwukierunkową i to będzie wspaniała rama komunikacyjna, bo do tego jeszcze dochodzą dwukierunkowe ulice: Konikowo i Pocztowa, które już mamy. W tej inwestycji jest również zaplanowane wybudowanie ulicy nowej, która połączy tę ulicę Pod Trzema Mostami z nowo wybudowaną ulicą Osiniec – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

- To jest inwestycja bardzo trudna, dlatego dołożyliśmy duże starań, by ona była dobrze zaplanowana. W roku 2018 firma Strabag, która wygrała przetarg w systemie „Zaprojektuj i Wybuduj” wykona najpierw pełną dokumentację, a na jesieni zacznie przeprowadzać całość inwestycji. W pierwszej kolejności to będzie ta nowa droga, od ulicy Słonecznej do ulicy Osiniec i to nie będzie tylko droga, bo są w tym także ciągi rowerowe oraz dodatkowe oświetlenie, będą także wyprowadzone zbiorniki retencyjne, żeby ulica ta nie była zalewana przez deszcz. W roku 2019 zostanie natomiast wykonane przebicie tego światła wiaduktu kolejowego, co na pewno jest tutaj wyzwaniem największym – dodaje T. Budasz.

Terminy są dość napięte, ale wykonawca inwestycji zapowiada, że dotrzyma wszystkich dat umownych. – My już przed podpisaniem tej umowy przystąpiliśmy do pewnych działań związanych z przygotowaniem tego projektu. Ponadto odbyliśmy cały szereg spotkań, dzięki którym mogliśmy wypracować wstępną koncepcję projektową i dzięki którym będziemy mogli dotrzymać tego terminu projektowego – stwierdza Krzysztof Micek, dyrektor oddziału mostowego w firmie Strabag.

- Taką skomplikowaną częścią tego zadania jest oczywiście ten wiadukt kolejowy, a cała trudność polega dodatkowo na tym, że musimy utrzymać ruch kolejowy, który się tam odbywa, a jak wiemy tą linią obecnie jeżdżą dodatkowe tabory kolejowe do Warszawy. Jesteśmy już po kilku spotkaniach z PKP PLK, na których próbujemy uzgodnić czasookresy takich zamknięć okresowych po to, by można wykonać pojedyncze etapy przebudowy tego obiektu – tłumaczy K. Micek.

Nadzór inwestorski nad całością przebudowy będzie sprawować firma inżynieryjna Safege, która zajmuje się zarządzaniem tego typu projektów. – Nasz udział w tym projekcie rozpoczął się jakiś czas temu, bo braliśmy udział chociażby w wyborze wykonawcy, a następnie od momentu podpisania umowy z wykonawcą będziemy sprawować pełen nadzór nad jego pracami, przez weryfikację prowadzenia tych prac i na koniec będziemy brali udział również w rozliczeniach, które będą związane z dofinansowaniem tej inwestycji – mówi Robert Wojciechowski, dyrektor oddziału zachodniego firmy Safege w Polsce.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.