Logo
Wydrukuj tę stronę

Stary Ratusz nabiera nowego blasku!

Wyróżniony Stary Ratusz nabiera nowego blasku!

Trwają prace remontowe w Stary Ratuszu przy ulicy Chrobrego w Gnieźnie. Mieszkańcy mogą śledzić wszystko to, co dzieje się przy budynku na bieżąco, przechodząc deptakiem. Co dzieję się w jego środku? Dziś mieliśmy okazję to sprawdzić podczas specjalnie zorganizowanego dla mediów zwiedzania placu budowy.


Prace rewitalizacyjne obiektu wzniesionego w 1830 roku mają potrwać do końca października 2018 roku. Według założeń uzyskanego dofinansowania 80 proc. jego całej powierzchni ma być przeznaczone na cele kulturalne, a tylko pozostałe 20 proc. na cele jednostki samorządowej. – Ten ratusz ma stać się naszą wizytówką. Jego plany remontowe sięgają jeszcze czasów sprzed II wojny światowej, bo też wtedy chciano przeprowadzić całkowity remont i to się nie udało. My teraz przystąpiliśmy do tego zadania, 10 milionów przeznaczamy na ten remont, z czego ponad 6 milionów, to jest kwota przyznana ze środków unijnych – przypomina Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

W jego obrębie działać ma już tylko Biuro Rady Miasta oraz Urząd Stanu Cywilnego, a pozostałe pomieszczenia, również dobudowane będą służyły celom historyczno-kulturalnym, gdzie powstanie np. Dom Powstańca Wielkopolskiego, do którego trafią pamiątki z sali pamięci likwidowanego Gimnazjum nr przy ulicy Pocztowej. Będą odbywały się tutaj sztuki wizualne, film, teatr, wystawy, koncerty, warsztaty artystyczne i spotkania literackie.

– Będzie to budynek otwarty dla naszych mieszkańców, od najmłodszych do najstarszych. Chcemy zaproponować im, żeby tutaj przebywali i uczestniczyli w różnych wydarzeniach, bo ten budynek ma mieć właśnie charakter kulturalny ze wszelkimi udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych i w postaci otwarcia do godzin popołudniowych czy nawet wieczornych. Te prace remontowe mają zostać zakończone w październiku i wtedy zaczniemy ten budynek wypełniać treścią – zapowiada prezydent.

USC w nowych pomieszczeniach
Urząd Stanu Cywilnego w Gnieźnie od dziś został już przeniesiony do nowych pomieszczeń. Miejscem jego siedziby pozostał budynek Starego Ratusza z tą jednak różnicą, że odtąd do jego biur trzeba wchodzić od strony ulicy Rzeźnickiej. Praca jednostki będzie się odbywała co prawda na nieco mniejszej powierzchni, ale wszystko zostało dobrze zaplanowane i rozmieszczone. – Myślę, że większość mieszkańców szybko się do tego przyzwyczai, że teraz do Urzędu Stanu Cywilnego trzeba wchodzić od strony ulicy Rzeźnickiej. Komfort naszej pracy został podniesiony, mamy nowe pomieszczenia i jak wszystko, co wiąże się z remontem, zawsze musi spełniać te standardy aktualne, co do zabezpieczeń i funkcjonalności. Jesteśmy z tego faktu zadowoleni – mówi Mariusz Kabaciński, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gnieźnie.

Wkrótce uruchomiona zostanie aktualnie remontowana Sala Kryształowa, w której po krótkiej przerwie ponownie zawierane będą śluby cywilne. Za tydzień w gnieźnieńskim USC mają zacząć również funkcjonować terminal płatniczy, dzięki któremu petenci będą mogli uiszczać opłaty skarbowe za pomocą bankowości elektronicznej. Ułatwiona będzie też sama praca urzędników, którzy do miejsca zawierania związków małżeńskich teraz dojadą nową windą.

Jak przebiega dalsza część remontu?
– W tej chwili jesteśmy na piętrze pierwszym w części „A” Starego Ratusza. Tu trwają obecnie prace wykończeniowe w postaci szlifowania ścian, kładzenia parkietów i za chwilę to piętro będzie już możliwe do użytkowania. To jest niezbędny, aby Urząd Stanu Cywilnego już mógł tutaj w pełni funkcjonować – informuje Juliusz Trojanowski z Referatu Obsługi Środków Zewnętrznych w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie, który nadzoruje przebieg inwestycji.

- Wejście od ulicy Rzeźnickiej umożliwia od tej pory każdej osobie niepełnosprawnej wjechanie na kolejne piętra, a wszystkie poziomy podłóg będą bez barier architektonicznych, a więc osoba chcąca uczestniczyć w jakiejś uroczystości będzie mogła sobie tu teraz wjechać swobodnie. Na drugim piętrze powstanie sala koncertowa ze sceną i tam możliwe będą występy, zarówno teatralne, jak również recitalowe oraz będzie pełniła inne funkcje artystyczne – opowiada J. Trojanowski.  

Powstanie także gabinet historyczny prezydenta, a na miejscu dawnego gabinetu kierownika Biura Rady Miasta jest obecnie budowany łącznik komunikacyjny pomiędzy starszą częścią budynku i jej nowszym skrzydłem. Na tyłach tej drugiej części dobudowano także wyższe kondygnacje, a na całości Starego Ratusza wymieniono też całe pokrycie dachowe.

Informacjelokalne.pl