http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Witaj królu! Bolesław Śmiały przybył do Gniezna!

Wyróżniony Witaj królu! Bolesław Śmiały przybył do Gniezna!

Już jest! Rzeźba, na którą gnieźnianie od kilku dni wyczekiwali, stanęła właśnie na swoim miejscu. Posąg jest piękny, a przestawiony na nim król wygląda dostojnie – jak mówią pierwsi przechodnie.


Dziś na nowym skwerze u zbiegu ulic Dąbrówki i Łubieńskiego stanęła rzeźba króla Bolesława Śmiałego (zwanego również Szczodrym), który był trzecim władcą polskim koronowanym w Gnieźnie, po Bolesławie Chrobrym i Mieszku II i który panował w latach 1076-1079, jako potomek dynastii Piastów.

– Nasz nowy produkt turystyczny pt. Trakt Królewski zyskuje właśnie nowe oblicze. Myślę, że ten król, jak i tych czterech pozostałych, którzy pojawią się wkrótce w innych częściach miasta przyciągną uwagę naszych mieszkańców, ale także turystów. Nie będę tutaj ukrywał, że główna idea była taka, żeby przyjeżdżający do Gniezna nie zatrzymywali się tylko w  katedrze i potem szybko uciekali dalej, ale żeby weszli do Gniezna i zwiedzili to miasto, żeby zobaczyli piękne kamienice, które tutaj mamy i piękne tereny zielone. Ten król jest jednym z tych elementów, którym chcemy się chwalić i którym chcemy promować nasze miasto, a co warte zaznaczenia, to że ponad połowa środków na realizację tego projektu, to środki unijne – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna

Autorem wszystkich posągów przedstawiających wizerunki pierwszych polskich władców jest Rafał Nowak, rzeźbiarz z Poznania. – Żaden temat rzeźbiarski nie jest łatwy, a ten był o tyle wymagający, że ten aspekt historyczny był tutaj bardzo istotny dla zleceniodawcy, dla miasta i tego musieliśmy się trzymać. To oczywiście w pewnym stopniu narzuca sposób rzeźbienia, jest może pewnym ograniczeniem, ale też inspiracją i z jednej strony chcieliśmy zachować pełną powagę, a z drugiej strony ma być człowiekiem jednocześnie, bez jakiegoś lukrowania – uważa Rafał Nowak, który został wyłoniony w drodze konkursu. – Mam nadzieję, że nie ma tutaj patosu, bo te rzeźby, one mają być bliskie ludziom, one mają być dostępne i temu służy ta skala 1:1, żeby ludzie mogli sobie do tych królów podchodzić i robić sobie z nimi zdjęcia – dodaje.  

Nowy produkt turystyczny będzie posiadał papierowy przewodnik i mobilną aplikację na smartfona. – Tych pięciu królów to będzie motyw przewodni Traktu Królewskiego, ale oprócz nich będziemy mieli swego rodzaju przewodników, czyli łącznie 15 królików, które na nim się znajdują i także trzy Info-Kioski, które za chwilę też będą się pojawiały w naszej miejskiej przestrzeni i które mają informować o tym szlaku turystycznym i o tym, co się dzieje aktualnie w naszym mieście. Do tego dojdą jeszcze makiety pokazujące rozwój architektoniczny miasta Gniezna – przypomina Michał Powałowski, zastępca prezydenta Gniezna. – W tej chwili mamy przygotowaną na szybko ulotkę, która mówi o samym trakcie i pokazuje lokalizację jego elementów, by turyści już mogli po nim się przemieszczać. Całość projektu ma zostać zakończona w listopadzie 2018 roku – zapowiada wiceprezydent.

1 komentarz

  • Piotr Fischer
    Piotr Fischer wtorek, 29, maj 2018 19:28 Link do komentarza Raportuj

    Bardzo się cieszę jako historyk z upamiętnienia w Gnieźnie postaci króla Bolesława II Szczodrego, ( w przeciwieństwie do tych obrzydliwych królasów ), bo tak pisał o Nim w swojej kronice Gall Anonim. Jeden z wielu władców piastowskich, których dziejów dobrze nie znamy i na dobrą sprawę w pełni nie poznamy. Na ocenę postaci króla wpływa niewątpliwie, zakończony tragicznie, Jego konflikt
    z biskupem krakowskim Stanisławem, późniejszym Świętym. Zainteresowanych odsyłam do najnowszej biografii tego władcy autorstwa Norberta Delestowicza - Tragiczne losy wielkiego wojownika. Sądzę, ze nie przypadkiem jako pierwszy z królów pojawił się Bolesław II Szczodry - bo aktualny władca Gniezna Tomasz I Budasz szczodry jest także, za nasze mieszkańców Gniezna pieniądze. Aktualne zadłużenie Gniezna ma wynieść 94 mln zł, a w przyszłym roku około 115 mln zł.Przypuszczam zatem, ze mieszkańcy Gniezna w listopadzie 2018r. zachowają się tak, jak przeciwnicy króla w 1079r. i wygonią Budasza z zajmowanego stołka. Tylko dokąd ucieknie Budasz, bo przecież nie na Węgry, jak król Bolesław ???

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.