http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Przemysł II odnalazł swoje miejsce w Gnieźnie

Wyróżniony Przemysł II odnalazł swoje miejsce w Gnieźnie

Według niektórych to najważniejszy z pięciu królów koronowanych w Pierwszej Stolicy Polski w kontekście współczesności. To on właśnie wskazał historycznie, że Gniezno było zaczątkiem polskiej państwowości. Dziś jego rzeźba stanęła w naszym mieście, a do tego w miejscu niezwykle symbolicznym.


W jednym z wejść do Parku Miejskiego im. Ryszarda Kaczorowskiego, od strony dworca kolejowego od dziś stoi rzeźba króla Przemysła II, która stanowi kolejny element historyczny na właśnie tworzonym Trakcie Królewskim. – To jest król, który w zasadzie wita turystów przyjeżdżających do Gniezna, ale biorąc pod uwagę najbardziej uczęszczane z tych połączeń kolejowych, wita także poznaniaków, którzy odwiedzają nasze miasto – mówi Damazy Gandurski z Urzędu Miejskiego, który tłumaczy nam dokładnie, do czego nawiązuje ta część naszego nowego szlaku turystycznego. – Oczywiście traktujemy to z pewnym przymrużeniem oka, choć wiemy wszyscy, że Przemysł II to był książę poznański, który jednak koronował się tutaj, w Gnieźnie i to chyba nie przypadek. Ten kawałek naszej historii chcemy właśnie podkreślić, że ten książę poznański i to jeszcze w czasach, kiedy Poznań już miał swoje znaczenie, on jednak na miejsce tej swojej koronacji wybrał Gniezno, jako miejsce symboliczne. Warto podkreślić, że to była koronacja, która miała miejsce po raz pierwszy w Gnieźnie po ponad 200 latach i to pokazuje, że te chęci zjednoczenia państwa polskiego, które czynił Przemysł II, on je przekładał m. in. na powrót do tej tradycji koronacji pierwszych władców piastowskich, które odbywała się tutaj właśnie – tłumaczy D. Gandurski.

Kolejnych trzech królów ma stanąć na swoich postumentach w niedalekiej przyszłości. – My właściwie to już tylko czekamy na bieżąco na sygnały z odlewni w Pleszewie, na to kiedy kolejne z tych rzeźb będą gotowe. W najbliższym czasie pojawi się Mieszko II, który stanie przy rondzie im. Chrztu Polski na Grzybowie i to być może się uda sfinalizować w lipcu. Jeśli chodzi o dwóch ostatnich, to chyba nie jesteśmy w stanie podać żadnych terminów, ale będzie Wacław II na targowisku i na koniec Bolesław Chrobry, który oczywiście musi stanąć przy ulicy Bolesława Chrobrego, przed Starym Ratuszem – informuje D. Gandurski.

W ramach Traktu Królewskiego mają pojawić się także makiety z brązu, które staną na specjalnie przygotowanych piaskowych postumentach. – Pierwsza najprawdopodobniej ma zostać posadowiona pod koniec czerwca, przy katedrze i to będzie makieta przedstawiająca etapy rozwoju katedry gnieźnieńskiej, a oprócz tego będzie jeszcze makieta obok skweru im. Miasta Speyer, kolejna stanie na Rynku w ok. ulicy Farnej i dalej będzie ostatnia makieta przedstawiająca taki współczesny urbanistyczny układ miasta na skrzyżowaniu ulic Mieszka I oraz Chrobrego – dodaje urzędnik.

2 komentarzy

 • Monika
  Monika piątek, 15, czerwiec 2018 16:23 Link do komentarza Raportuj

  Nudny jesteś fiszer i jednowymiarowy

 • Piotr Fischer
  Piotr Fischer czwartek, 14, czerwiec 2018 21:23 Link do komentarza Raportuj

  Panowie gnieźnieńscy zbierają siły - życie polityczne król ( ika ) a Tomasza I dobiega końca. Całkowicie zakończy się ono w listopadzie
  ( albo w październiku ) 2018r. Pomoc Brandenburczyków nie będzie potrzebna.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.