Logo
Wydrukuj tę stronę

Nowe ścieżki rowerowe za trzy lata!

Wyróżniony Nowe ścieżki rowerowe za trzy lata!

Plan wstępny na budowę ścieżek rowerowych w Gnieźnie jest gotowy. Sieć będzie się składała z trzech części i jak już wcześniej zapowiadano ma liczyć łącznie 50 kilometrów. Choć dokładnie jeszcze wszystkiego nie policzono to wiadomo, ile mniej więcej będzie kosztowało takie przedsięwzięcie, ale wstępne szacunki są znane.


W sobotnie popołudnie u zbiegu ul. Laubitza z ul. Roosevelta miało miejsce krótkie spotkanie na rowerach prezydenta Tomasza Budasza i dwójką kandydatów na radnych miejskich Sylwią Przybylską oraz Sławomirem Graczykiem. Na zwołanym briefingu poinformowano o pierwszych szczegółach zapowiadanej budowy ścieżek rowerowych w Gnieźnie. – Miasto Gniezno w następnej perspektywie 5-letniej kadencji czeka bardzo dynamiczny rozwój ścieżek rowerowych. Na tych trzech rysunkach, które trzymamy widać wyraźnie, że tych ścieżek będzie dużo i ta, która ja trzymam, to 32 kilometry ścieżki spacerowej, obwodowej wokół miasta Gniezna. Dodatkowo mamy jeszcze dwie ścieżki z północy na południe, a więc z ulicy Wrzesińskiej na ulicę Gdańską i to jest blisko 9 kilometrów oraz ze wschodu na zachód, od ulicy Orzeszkowej do końca ulicy Roosevelta i to jest również 9 kilometrów. One wszystkie będą oczywiście się łączyły i to jest odpowiedź na to, czego życzą sobie dzisiaj nasi mieszkańcy. To jest plan, plan wstępny na te 50 kilometrów ścieżek rowerowych – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Według wstępnej koncepcji, którą opracowano cała inwestycja ma kosztować ok. 6-9 milionów złotych. - Ja korzystam z roweru, którym jeżdżę na co dzień, a więc jestem użytkownikiem, no niestety nie ścieżek rowerowych, których brakuje, tylko chodników. Przyznaję się do tego, ponieważ obawiam się jeździć rowerem po ulicy, bo nie uważam, żeby było to bezpieczne dla rowerzysty, mimo że rowerzysta ma pierwszeństwo i dlatego niestety manewruję między pieszymi na chodniku i z tego względu uważam, że to jest bardzo ważne zarówno dla rowerzystów, jak i dla samych pieszych, żeby mieli jak najwięcej ścieżek rowerowych. Ja myślę, że gnieźnianie i w ogóle ludzie są coraz bardziej świadomi zdrowego trybu życia, ekologii, ochrony środowiska, a więc coraz więcej z nich przesiada się na rower – uważa Sylwia Przybylska.

– Sprawa jest prosta, im więcej ludzi przesiądzie się na rowery, tym mniej będzie użytkowników samochodów i mniej będzie korków, będzie bezpieczniej, ale żeby ludzi zachęcić do tego, aby się chcieli przesiąść na rower. Ścieżkami rowerowymi jeździ się nie tylko szybciej, ale też bezpieczniej i to jest plan, który postaramy się zrealizować – przekonuje Sławomir Graczyk, który niegdyś sam organizował rajdy rowerowe.

Przygotowanie dokładnego projektu w oparciu o wcześniejsze konsultacje społeczne ma być gotowy najpóźniej na jesień 2019 roku, a budowa ścieżek rowerowych miałaby odbyć się mniej więcej w 2020 i 2021 roku. Trwają już także wstępne przymiarki do koncepcji wytyczenia miejsc przeznaczonych na sieć wypożyczalni rowerów miejskich.

Poniżej w linkach schematy nowych ścieżek rowerowych:
- schemat 1
- schemat 2
Informacjelokalne.pl