http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Nowy parking i zupełnie nowa forma finansowania

Wyróżniony Nowy parking i zupełnie nowa forma finansowania

Na jednej z ostatnich przed wyborami konferencji zorganizowanej przez Urząd Miejski w Gnieźnie zapowiedziano, że pod estakadą, która łączy starą część miasta z osiedlem Winiary ma powstać ok. 70 nowych stanowisk postojowych dla samochodów. Co ciekawe, w inwestycji finansowo partycypować będą podmioty prywatne, które po części zostaną beneficjentami całego przedsięwzięcia.


To wyzwanie przyszłości, bo nowa metoda pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację miejskich inwestycji, dzięki podjęciu współpracy z podmiotami prywatnymi, może stanowić ciekawą alternatywę dla pilnych potrzeb czekających w długiej kolejce na swoją realizację. – 39 miejsc parkingowych już powstało wcześniej, w przyszłym roku natomiast powstaną 74 miejsca parkingowe w części dalszej tego terenu, czyli bliżej prawej strony jeziora – zapowiada Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który podał dziś nazwy współinwestorów. – Być może nie byłoby w tym nic ciekawego, że powstają kolejne miejsca parkingowe, gdyby nie fakt, że udało się nam przekonać dwie firmy do tego, żeby wspólnie z miastem zainwestowały w ten parking, to jest firma McDonald’s i firma Lotos, które wpłaca w sumie po jednej trzeciej. To z jednej strony uporządkuje nam wreszcie ten teren, a z drugiej strony powstaną wciąż potrzebne miejsca parkingowe. Ten parking zostanie także doświetlony – dodaje T. Budasz.

Swój udział w przedsięwzięciu wyraźnie zaznaczą obie firmy, bo wyłożą na realizację tego przedsięwzięcia po 300 tys. złotych. Z budżetu miejskiego będzie trzeba dołożyć jedynie ok. 300 tys. złotych. Parking powstanie do końca 2019 roku.

Takie formy współpracy to nie jedyna inicjatywa podejmowana na tym polu przez władze miejskie. – Ta inwestycja przyczyni się nie tylko do poprawi sytuacji parkingowej w tym rejonie, ale również pomoże tym operatorom, którzy zdecydowali się dołożyć swoje środki do tej inwestycji – mówi Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna, który pilotował rozmowy w sprawie podjęcia tej współpracy. – Mam nadzieję, że to jest jeden z pierwszych przykładów, gdzie realizujemy wspólnie inwestycję z tego typu podmiotami zewnętrznymi. Liczymy, że porozumienie, które zostało podpisane z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego i firmą Napolo przyczyni się także w niedługim czasie do zrealizowania budowy nowego ronda przy zbiegu ulic Witkowskiej i Wrzesińskiej, obok Galerii Piastova. Te rozmowy i pewne ustalenia były prowadzone nieco dłużej, bo blisko rok czasu, bo to nie są działania  wcale proste, ale myślę, że jesteśmy bardzo bliscy finału i to podpisane porozumienie jest także pewnym rozpoczęciem realizacji tego przedsięwzięcia – dodaje J. Grobelny.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.