http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Lodownia na „Kipie” już „umeblowana”!

Wyróżniony Lodownia na „Kipie” już „umeblowana”!

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo pomogły przewieźć i przenieść część eksponatów z Izby Pamięci i Tradycji Ziemi Kiszkowskiej do odrestaurowanego pomieszczenia lodowni na wyspie zwanej „Kipą”.


Eksponaty zostały załadowane na wóz konny „zaprzężony” do 50-letniego URSUSA C-28, którym „powoził” sołtys Łagiewnik - Zbigniew Wołczyk.

Po wniesieniu i ułożeniu wszystkich eksponatów odbyła się krótka lekcja, na której uczniowie dowiedzieli się o historii i dawnej funkcji tego miejsca.

Na koniec pan sołtys zamienił profesję z woźnicy na rzeźnika i pokazał dzieciom jakimi narzędziami posługiwał się przedstawiciel tego zawodu i jak kiedyś wyglądało tzw. „świniobicie”.

Urządzenie wystawy eksponatów związanych z dawną historią wsi jest symbolicznym zakończeniem projektu pn. ,,Odtwarzamy KIPĘ – lodową wyspę na stawie w Łagiewnikach Kościelnych - remont piwniczki lodowej” współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013 - 2020” przy udziale budżetu Gminy Kiszkowo, funduszu sołeckiego oraz mieszkańców Łagiewnik Kościelnych.

Fot. Leszek Czubaszek

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.