http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Złoto Dziedzica”, Antoni Saskowski, skarby, tajemnice i Wyrobki - zapraszamy na spotkanie z Karolem Soberskim

Wyróżniony „Złoto Dziedzica”, Antoni Saskowski, skarby, tajemnice i Wyrobki - zapraszamy na spotkanie z Karolem Soberskim

W poniedziałek, 24 lutego o godz. 17.00 w świetlicy w Wyrobkach koło Mogilna odbędzie się spotkanie autorskie z Karolem Soberskim, dziennikarzem, pisarzem, eksploratorem, niezależnym badaczem lokalnej historii i prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Głównym tematem spotkania będzie książka pt. „Złoto Dziedzica” w której autor przywrócił współczesnym pamięć o Antonim Saskowskim, ziemianinie, zapomnianym dzisiaj przedwojennym właścicielu Wyrobek. W trakcie spotkania będzie też mowa o innych książkach K. Soberskiego, które napisał w ostatnich 3 latach: „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Zapomniana zbrodnia” i „Skarb Dziedzica”.


Tematem spotkania z Karolem Soberskim będą jego książki „Skarb Dziedzica”, a szczególnie „Złoto Dziedzica” w której opisał życie i działalność Antoniego Saskowskiego, ziemianina, zapomnianego dzisiaj przedwojennego właściciela Wyrobek (świetlica stoi w miejscu, gdzie przed wojną znajdował się dwór A. Saskowskiego).

O książce „Złoto Dziedzica”

   W jaki sposób część skarbu z Popowa Ignacewa dotarła do Hongkongu? Gdzie w okolicach Gniezna znajdują się skrytki z kosztownościami pochodzącymi z dworu króla Augusta II Mocnego? Jakie kosztowności trafiły z Wyrobek do Drawska Pomorskiego? Czy odcięta od świata miejscowość, położona z dala od wielkich miast, była miejscem tajemniczych wydarzeń? Co łączyło Antoniego Saskowskiego z Józefem Piłsudskim?
   „Złoto Dziedzica” opowiada o dalszych losach Franciszka Saskowskiego, dziedzica Popowa Ignacewa ale przede wszystkim jego brata Antoniego, właściciela majątku Wyrobki, leżącego niedaleko Mogilna. Jest to kontynuacja niecodziennych wydarzeń, opisanych w książce „Skarb Dziedzica”, które rozpoczęły się na pograniczu Wielkopolski i Kujaw w 1807 r. i... trwają do dzisiaj! Czy Popowo Ignacewo może być polskim Rennes-le-Château? Jakie zagadki do dzisiaj kryją Wyrobki?

Na spotkanie zapraszamy wszystkich zainteresowanych lokalną historią i turystyką, zarówno mieszkańców Wyrobek, powiatu mogileńskiego, powiatów ościennych, jak i powiatu gnieźnieńskiego. Jeśli ktoś z Czytelników (szczególnie mieszkających w powiecie mogileńskim) posiada jakieś archiwalne materiały (zdjęcia, dokumenty, pamiętniki, wspomnienia) związane z Antonim Saskowskim lub jego bratem Franciszkiem, autor proso o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Podczas spotkania autor przedstawi także swoje plany wydawnicze na rok 2020.

W trakcie spotkań będzie możliwość nabycia wspomnianych książek.

O autorze:
Karol Soberski - prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (fundacjahistoryczna.pl), dziennikarz (właściciel i redaktor naczelny portali informacjelokalne.pl i turystykalokalna.pl), pisarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Od blisko piętnastu lat tropi i wyjaśnia zagadki historii powiatu gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej.

Od 2012 r. w ramach „Wędrówek z historią” oprowadza turystów po pałacach, dworach, zapomnianych i ciekawych miejscach w powiecie gnieźnieńskim i żnińskim.

Jest też pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pierwsza edycja odbyła się od 29 do 31 marca tego roku w pałacu w Czerniejewie. Jest to jedno z największych w Polsce spotkań miłośników historii, pasjonatów skarbów i tajemnic, odkrywców, podróżników, badaczy lokalnych dziejów, eksploratorów i pisarzy zajmujących się dziejami naszego kraju i poszczególnych regionów. II edycja odbędzie się od 20 do 23 marca 2020 r. też w pałacu w Czerniejewie (więcej o Festiwalu na: www.fundacjahistoryczna.pl/festiwal)

K. Soberski pisze też książki o historii regionu pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk (oraz foldery turystyczne). W ostatnich 3 latach napisał następujące książki: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018) i „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019).

Jest też współautorem monografii pt. „Medycyny na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011) wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie (całą historię odkrycia tych „dołów śmierci” i akcji T4 opisał w książce „Zapomniana zbrodnia”).
Ostatnio zmienianyczwartek, 20 luty 2020 10:56

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.