http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Skarby i tajemnice...” czyli swego nie znacie

Wyróżniony „Skarby i tajemnice...” czyli swego nie znacie

Miłośnicy historii, którzy nie mogli przybyć tydzień temu na uroczystą premierę nowej książki Karola Soberskiego zatytułowanej „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”, spotkali się z autorem wczoraj późnym popołudniem w Restauracji Wozownia przy pałacu w Czerniejewie. W trakcie spotkania, prowadzonego przez Agnieszkę Ziebarth, nie zabrakło pytań m.in. o pomysł na publikację, a także o kolejne książki.


Pałac w Czerniejewie wypełnił się wczoraj w godzinach popołudniowych miłośnikami historii. Wszystko za sprawą Karola Soberskiego, dziennikarza, pisarza i niezależnego badacza lokalnej historii. Prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, który od blisko 15 lat wyjaśnia zagadki historii powiatu gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Z kolei od 2012 r. w ramach „Wędrówek z historią” oprowadza turystów po pałacach, dworach, zapomnianych i ciekawych miejscach w powiecie gnieźnieńskim i żnińskim. Jest też pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pierwsza edycja odbyła się od 29 do 31 marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie. Było to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy, badaczy i eksploratorów. K. Soberski pisze także książki o historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Przez ostatnie 3 lata napisał:„Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica” i „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”.

Najpierw od godz. 15.00 do godz. 18.00, K. Soberski wcielił się w rolę przewodnika i oprowadził blisko 70-osobową grupę turystów po pałacu w Czerniejewie (więcej o tym tutaj).

Następnie o godz. 18.30 w trakcie spotkania autorskie prowadzonego przez Agnieszkę Ziebarth (absolwentkę filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Bydgoskim; bibliotekarkę i miłośniczkę literatury; autorkę projektu „Polski kryminał jest sexy”) opowiadał o swojej najnowszej książce zatytułowanej „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”.

Podczas trwającego blisko godzinę spotkania, odpowiadając na pytania prowadzącej, K. Soberski wyjaśnił motywy napisania książki, ciekawą formułę tej publikacji, przyznał które opisane miejsca są dla niego szczególne, a także co było najtrudniejsze podczas pracy nad tą książką. Nie zabrakło również zapowiedzi, jakie są planowane kolejne publikacje.

Na koniec spotkania, odbywającego się w rodzinnej atmosferze, nie zabrakło pytań. Między innymi Marek Szczepaniak, kierownik gnieźnieńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu pytał, czy w kolejnych książkach będą opisane ciekawe miejsca z gminy Gniezno, Trzemeszno lub Witkowo. K. Soberski odpowiedział, że planuje taką książkę, która dodatkowo będzie uzupełniona o gminę Rogowo, Mogilno i Janowiec Wielkopolski.

Z kolei Jan Socha, prezes Towarzystwa Miłośników Gniezna pogratulował nowej książki i stwierdził, że publikacja jest potwierdzeniem przysłowia „cudze chwalicie, swego nie znacie”. I zaznaczył, że wielu z nas codziennie przejeżdża obok miejsc, które zostały opisane w książce i nie ma pojęcia, jakie fascynujące historie one skrywają.

Po spotkaniu, chętni mogli nabyć nową książkę i zdobyć dedykację od autora.

A już wkrótce poinformujemy o kolejnych spotkaniach z Karolem Soberskim i jego nową książka m.in. w Pobiedziskach czy Witkowie.


Fot. A. Soberska

Ostatnio zmienianyczwartek, 24 październik 2019 11:29

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.