http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Skarby i tajemnice okolic Gniezna” - zapraszamy do Rogowa na spotkanie z Karolem Soberskim

Wyróżniony „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” - zapraszamy do Rogowa na spotkanie z Karolem Soberskim

„Skarby i tajemnice okolic Gniezna” - taki tytuł nosi najnowsza książka Karola Soberskiego i taki temat przewodni będzie miało spotkanie z K. Soberskim, które odbędzie się we wtorek, 3 marca o godz. 17.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rogowie.


Tematem spotkania z Karolem Soberskim będzie jego najnowsza książka zatytułowana „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”, której premiera odbyła się 28 września 2019 r. w pałacu w Czerniejewie. K. Soberski jest też autorem kilku innych książek, które napisał w ostatnich 3 latach: „Złoto Dziedzica”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Zapomniana zbrodnia” i „Skarb Dziedzica”.

O książce:
   Powiat gnieźnieński jest nie tylko jednym z najpiękniejszych regionów Polski, ale również turystyczną perłą Polski. Obfitość zabytków świadczy o bogatej historii i dodaje splendoru współczesności. Okolice Gniezna to miejsca niezwykłe, które szczególnie polecam w gminach:  Mieleszyn, Kłecko, Kiszkowo, Czerniejewo, Łubowo, czy też Niechanowo.
   Okolice Gniezna to kraina pięknych i owianych legendami pałaców, ostoja bogatego, pełnego sekretów życia ziemiaństwa XIX i XX wieku, region niecodziennych zabytków architektury i techniki oraz niepowtarzalnych miejsc przyrodniczo-krajobrazowych. Ale to również ziemia będąca świadkiem wielu tragedii, ludobójstwa czy krwawych wydarzeń, które odcisnęły piętno na historii ziemi gnieźnieńskiej. Nietrudno też doszukać się w niej epizodów fascynujących a zarazem intrygujących, wartych odkrywania i promowania.
   Miasteczka czy wsie, pola czy lasy, drogi czy bezdroża po których w tej książce wędruję to często miejsca zapomniane, leżące gdzieś na uboczu, ale mające swój niepowtarzalny klimat i bezcenne zabytki. Gdy weźmiemy jeszcze pod uwagę burzliwą historię naszego regionu, to możemy mieć pewność, że mieszkamy w okolicach o niezwykłych i najczęściej niedocenianych bogactwach. Warto je poznawać!

Na spotkanie zapraszamy wszystkich zainteresowanych lokalną historią i turystyką, zarówno mieszkańców Rogowa, powiatu żnińskiego, jak i powiatów ościennych.

Podczas spotkania autor przedstawi także swoje plany wydawnicze na rok 2020.

W trakcie spotkań będzie możliwość nabycia wspomnianych książek.

O autorze:
Karol Soberski - prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (fundacjahistoryczna.pl), dziennikarz (właściciel i redaktor naczelny portali informacjelokalne.pl i turystykalokalna.pl), pisarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Od blisko piętnastu lat tropi i wyjaśnia zagadki historii powiatu gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej.

Od 2012 r. w ramach „Wędrówek z historią” oprowadza turystów po pałacach, dworach, zapomnianych i ciekawych miejscach w powiecie gnieźnieńskim i żnińskim.

Jest też pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pierwsza edycja odbyła się od 29 do 31 marca tego roku w pałacu w Czerniejewie. Jest to jedno z największych w Polsce spotkań miłośników historii, pasjonatów skarbów i tajemnic, odkrywców, podróżników, badaczy lokalnych dziejów, eksploratorów i pisarzy zajmujących się dziejami naszego kraju i poszczególnych regionów. II edycja odbędzie się od 20 do 23 marca 2020 r. też w pałacu w Czerniejewie (więcej o Festiwalu na: www.fundacjahistoryczna.pl/festiwal).

K. Soberski pisze też książki o historii regionu pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk (oraz foldery turystyczne). W ostatnich 3 latach napisał następujące książki: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018) i „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019).

Jest też współautorem monografii pt. „Medycyny na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011) wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie (całą historię odkrycia tych „dołów śmierci” i akcji T4 opisał w książce „Zapomniana zbrodnia”).

http://informacjelokalne.pl/images/stories/2020/02/11/942ca263c276f776b418e5a4402569d8_XL.jpg?_t=1581455566

Ostatnio zmienianywtorek, 18 luty 2020 20:13

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.