http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Odeszła Maria Pągowska, bohaterka moich książek

Wyróżniony Odeszła Maria Pągowska, bohaterka moich książek

Smutna wiadomość dotarła do mnie dzisiaj w godzinach porannych. W wieku 101 lat zmarła Pani Maria Pągowska, prawnuczka hr. Albina Węsierskiego, budowniczego pałacu w Zakrzewie koło Kłecka, która była bohaterką trzech moich książek w których zawarłem jej wspomnienia i fotografie z okresu międzywojennego: „Skarb Dziedzica”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” i „Złoto Dziedzica”.


Pani Maria urodziła się 2 lipca 1918 roku. Pochodziła z rodziny ziemiańskiej o tradycjach patriotycznych (ojciec Pani Marii - Stanisław Pągowski - był delegatem na Polski Sejm Dzielnicowy, a pradziadek – hr. Albin Węsierski wybudował przepiękny zespół pałacowo-parkowy w Zakrzewie koło Kłecka i uratował od zniszczenia Ostrów Lednicki który w 1856 r. wykupił z rąk pruskich). W 1940 r. została wysiedlona z domu rodzinnego w Łubowicach w gminie Kiszkowo, w 1943 r. wstąpiła do Armii Krajowej i została sanitariuszką w 120. Pułku Piechoty 106. Dywizji Piechoty AK rejonowy inspektorat AK "Maria" obejmujący Miechów, Pinczów i Olkusz.

W czasie Rzeczpospolitej Pińczowskiej (lipiec/sierpień 1944 r.) była współorganizatorką szpitala polowego w Kazimierzy Wielkiej. W 1945 r. wróciła do Wielkopolski. Studiowała od roku 1936 z przerwą wojenną, uzyskując w 1951 r. tytuł magistra nauk ekonomiczno-handlowych. Po wojnie współorganizowała od podstaw Centralę Odzieżową i Tekstylną w Poznaniu, była kwestorem Politechniki Poznańskiej. Jest założycielką Stowarzyszenia Księgowych. W 2004 r. otrzymała stopień porucznika.

Pani Maria Pągowska zawsze wspominała, że jej zaangażowanie społeczne i pracowitość to wynik patriotycznego wychowania, które odebrała w domu rodzinnym. Była wielokrotnie nagradzana za swoją działalność na rzecz odzyskania niepodległości i za aktywność zawodową.

Moje spotkania z Panią Marią
Panią Marię – wspaniałą osobę, o niezwykłej wiedzy historycznej i cudownych wspomnieniach z okresu międzywojennego – poznałem w 2014 r. gdy po raz pierwszy zostałem zaproszony do Mrowina, gdzie mieszkała. Wówczas zbierałem materiały i fotografie do książki „Skarb Dziedzica”. I Pani Maria podzieliła się ze mną swoimi wspomnieniami związanymi z majątkiem Popowo Podleśne w gminie Mieleszyn, ponieważ – jak się okazało – siostra ojca Pani Marii – Stanisława – Zofia Pągowska, była żoną Jana Kijewskiego. I to oni w 1930 r. kupili Popowo Podleśne dla syna Tadeusza.

Później kolejne jej wspomnienia i udostępnione przez Panią Marię fotografie znalazły się w książce pt. „Złoto Dziedzica”.

W późniejszych latach spotkaliśmy się jeszcze kilkukrotnie, w tym dwukrotnie w pałacu w Zakrzewie, gdzie 7 października 2017 r. odbyła się premiera mojej kolejnej książki pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”. Do tej książki Pani Maria ma największy wkład, ponieważ hr. Albin Węsierski, który w 1872 r. wybudował pałac w Zakrzewie, był pradziadkiem Pani Marii!

W tej książce jest wiele fotografii z okresu międzywojennego z pałacu w Zakrzewie, pochodzących z archiwum rodzinnego Pani Marii. I przede wszystkim są bezcenne wspomnienia prawnuczki hr. Albina.

Z tego powodu dla mnie wielkim honorem była obecność Pani Marii i jej rodziny na premierze książki w tym niezwykłym miejscu, którym jest pałac w Zakrzewie.

Podczas moich spotkań z Panią Marią, poznałem jej niezwykłe historie związane nie tylko z Zakrzewem czy Popowem Podleśnym, ale także z Działyniem (który jej ojciec 1 stycznia 1939 r. kupił dla jej brata), czy z Sulinem. Było też wiele opowieści o rodzinnych Łubowicach w gminie Kiszkowo…

Wspomnienia Pani Marii, to bezcenny dar, bezcenne przeżycia, które dzięki jej otwartości przeniosłem na karty moich książek. Panią Marię będę zawsze pamiętał.

Cześć Jej Pamięci!

Wspomnienia Marii Pągowskiej (źródło: Poznańskie Archiwum Historii Mówionej - historiamowiona.poznan.pl)

Media

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 30 marzec 2020 23:20

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.