http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Skarb Dziedzica” i duchy pałacu w Niechanowie!

Wyróżniony „Skarb Dziedzica” i duchy pałacu w Niechanowie!

W atmosferze tajemnic, skarbów i sekretów, w cieniu przechadzających się po pałacowych korytarzach duchów dawnych właścicieli, odbyło się wczoraj, późnym popołudniem, w wybudowanym w XVIII wieku pałacu w Niechanowie, kolejne spotkanie z książką „Skarb Dziedzica” i jej autorem Karolem Soberskim.


Spotkanie w pałacu w Niechanowie otworzył Arkadiusz Gaca, kierownik mieszczącego się w tym obiekcie Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP. - Miło mi gościć państwa w murach tego pałacu. To spotkanie nie jest przypadkowe, ponieważ pan Karol nie jest u nas po raz pierwszy, jest osobą, która tą historią regionu, ale i naszego Niechanowa, zajmuje się praktycznie na co dzień – mówi A. Gaca. - Pan Karol Soberski jest regionalistą i odkrywcą wielu ciekawych miejsc na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Całe dotychczasowe życie pana Karola jest związane z historią, z wyjaśnianiem historycznych zagadek naszego regionu, z tropieniem tajemnic i z odnajdywaniem nieznanych faktów z dziejów naszych „małych Ojczyzn”. I wiele z tych historii poszłoby w zapomnienie, gdyby nie praca twórcza autora książki „Skarb Dziedzica” - dodaje.

Po powitaniu uczestników spotkania przez A. Gacę, głos zabrał Eugeniusz Zamiar, wójt gminy Niechanowo. - Bardzo się cieszę, że możemy się tutaj spotkać w takich okolicznościach. Nie często zdarza się uczestniczyć w takich spotkaniach. Z okazji promocji książki pana Karola na terenie naszej gminy, chcielibyśmy panu Karolowi, w imieniu całej społeczności gminy Niechanowo, podziękować. Podziękować za to, że pan żyje historią i karmi nas tą historią. Że ocala pan od zapomnienia wydarzenia, ludzi, ciekawe miejsca i za to wielkie gratulacje, i podziękowania – podkreśla E. Zamiar. - Tym bardziej nasze podziękowania są większe, ponieważ wiemy, iż najbliższa książka będzie w dużej mierze dotyczyła ziemi niechanowskiej. Bardzo się z tego cieszymy – powiedział wójt, a następnie wraz z Agatą Zybałą z Urzędu Gminy w Niechanowie, wręczył K. Soberskiemu bukiet kwiatów.

Po tej części oficjalnej, K. Soberski przez blisko godzinę opowiadał o książce „Skarb Dziedzica”, o okolicznościach powstania tej książki, o jej głównym bohaterze, ale też o innych wydarzeniach opisanych w książce z którymi powiązany był Franciszek Saskowski.

Jako, że tym razem głównymi odbiorcami spotkania byli uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Niechanowie oraz mieszkańcy Niechanowa zainteresowani lokalną historią, to w trakcie spotkania nie zabrakło powiązań głównego bohatera książki „Skarb Dziedzica” - Franciszka Saskowskiego z Leonem Żółtowskim, właścicielem Niechanowa.

Na koniec wywiązała się rozmowa między uczestnikami spotkania a autorem „Skarbu Dziedzica” na temat historii Niechanowa, pałacu i rodu Żółtowskich. Ze swojej strony K. Soberski przybliżył też tematykę kolejnej swojej książki, która ukaże się wiosną 2017 roku.

Tradycyjnie spotkanie zakończyło się dedykacjami wpisywanymi w książce „Skarb Dziedzica” i... pyszną kawą oraz ciastkami przygotowanymi przez kierownictwo Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Niechanowie.

Spotkanie autorskie w pałacu w Niechanowie było ostatnim w tym roku spotkaniem promującym książkę „Skarb Dziedzica”. Kolejne już w styczniu 2017 roku.

Ci miłośnicy lokalnej historii, którzy nie nabyli jeszcze książki „Skarb Dziedzica”, a chcieliby to uczynić (a jednocześnie porozmawiać z jej autorem), będą mieli taką okazję jeszcze w sobotę, 17 grudnia między godziną 10.00 a 14.00 na Kiermaszu Świątecznym w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie.

Ostatnio zmienianysobota, 28 kwiecień 2018 13:37

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.