http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

W Łagiewnikach Kościelnych o historii, pasjach, skarbach i tajemnicach...

Wyróżniony W Łagiewnikach Kościelnych o historii, pasjach, skarbach i tajemnicach...

Karol Soberski – dziennikarz, redaktor naczelny portalu informacjelokalne.pl, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii, autor książek „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia” i „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Łagiewnikach Kościelnych, gdzie opowiedział o swoich pasjach związanych z historią, o swoich książkach, a także o tym, jak się tropi tajemnice i szuka skarbów. Organizatorem spotkania był dyrektor placówki, Andrzej Szprywa.


- Pan Karol Soberski twórca portali informacjelokalne.pl, turystykalokalna.pl i bloga skarbnicatajemnic.pl, to człowiek niezwykły, człowiek wielu pasji i zainteresowań. To wielki pasjonat historii, pasjonat dziejów naszej „małej Ojczyzny”, który stara się odkrywać i dokumentować to wszystko co wydarzyło się w przeszłości w naszym powiecie. Dzięki jego zaangażowaniu udało się ocalić od zapomnienia wiele niezwykłych postaci, miejsc i wydarzeń związanych z powiatem gnieźnieńskim i Wielkopolską – mówi Andrzej Szprywa, dyrektor Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Łagiewnikach Kościelnych. - Postanowiliśmy go dzisiaj do nas zaprosić, by opowiedział uczniom o swoich pasjach i o zamiłowaniu do historii. Nie ma bowiem lepszej lekcji, lepszej okazji, by o historii naszego regionu dzieci i młodzież dowiedziały się od człowieka, który tym zajmuje się na co dzień. Takie spotkania to najdoskonalsza forma, by zainteresować uczniów historią ich okolicy, historią miejsc w których żyją – dodaje.

Dalej A. Szprywa przedstawił uczniom klas 4 - 7 (biorącym udział w spotkaniu), trzy książki poświęcone historii naszego regionu, które K. Soberski wydał w ostatnich miesiącach. - Cieszę się bardzo, że nasze dzieci mogą spotkać prawdziwego człowieka renesansu, który zajmuje się zagadkami historii – powiedział na zakończenie dyrektor szkoły.

W trakcie blisko 45-minutowego spotkania, K. Soberski opowiedział uczniom o tym, jak zaczęła się jego przygoda z historią, o swojej pierwszej, znalezionej gdy miał 8 lat w okolicach Popowa Ignacewa, monecie, pochodzącej z 1666 roku, a był to szeląg litewski z czasów króla Jana Kazimierza. - Ta moneta nie jest zbyt wartościowa, ale dla mnie jest bezcenna, bo jest pierwszą, którą jako dziecko znalazłem i która zaszczepiła we mnie miłość do historii. Dla mnie ta moneta ma wymiar symboliczny – mówi K. Soberski.

Była też mowa o innych monetach, które K. Soberski w młodości znalazł na terenie gminy Mieleszyn i gminy Kłecko, jak również o banknotach z okresu międzywojennego oraz czasów II wojny światowej, które kolekcjonuje. Nie zabrakło również opowieści o tym, jak powstały trzy książki: „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia” i „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”.

Na zakończenie spotkania nie zabrakło pytań. Dzieci pytały m.in. o to, co zrobić gdy na przykład znajdzie się starą broń, w których pałacach w naszym regionie straszy, czy też gdzie należy szukać skarbów.

Było to pierwsze z cyklu spotkań, które K. Soberski odbywać będzie z dziećmi i młodzieżą w szkołach naszego regionu, jak i z czytelnikami w bibliotekach Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.

Ostatnio zmienianysobota, 28 kwiecień 2018 13:41

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.