http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Wielka ucieczka” - szukam fotografii z Kłecka, Mielna i Przysieki

W 2019 roku - w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej - na rynku wydawniczym pojawi się moja kolejna książka, nad którą od dłuższego czasu pracuję, zatytułowana „Wielka ucieczka”. Będzie ona opowiadała o dramatycznych wydarzeniach z września 1939 roku - uciecze Polaków sprzed niemieckich plutonów egzekucyjnych w Mielnie i w Kłecku. W książce będzie również wspomniana nieznana historia dwóch Polaków, którzy przez całą wojnę ukrywali się na strychach w Przysiece i Mielnie.


W związku z tą książka poszukuję fotografii osób, które zostały rozstrzelane 9 września 1939 roku w Mielnie. Poszukuję zdjęć: ks. Kazimierza Nowickiego z Paterka, Walentego Budnika z Popowa Ignacewa, Józefa Tackowiaka z Mieleszyna oraz braci Makarego i Jana Płoszyńskich z Wągrowca.

Szukam także fotografii trzech mężczyzn, którzy wieczorem 9 września 1939 roku uciekli z grupy osób zaprowadzonej przez Niemców nad Małą Wełnę w Kłecku, gdzie mieli być rozstrzelani. Szukam zdjęć: Czesława Antoszewskiego z Kłecka, Wincentego Hybiaka z Kłecka i Ludwika Ćwiklińskiego z Janowca Wielkopolskiego.

Poszukuję również wszelkich informacji na temat tych osób. Szczególnie proszę o kontakt rodziny tych mężczyzn.

W książce chcę również wspomnieć o niezwykłych historiach dwóch osób, które przez cały okres II  wojny światowej ukrywały się na strychach. Z tego względu szukam zdjęć i wszelkich informacji o Michale Jackowiaku, który przez całą wojnę ukrywał się na strychu budynku chlewni w Przysiece.

Szukam też informacji i fotografii mężczyzny o nazwisku Knasiak (niestety nieznane jest jego imię), który – poszukiwany przez Gestapo – ukrywał się przez całą wojnę na strychu domu swojego brata – ogrodnika pracującego dla rodziny von Wendorffów w Mielnie.

Książka „Wielka ucieczka” ma ocalić od zapomnienia losy tych osób, które w heroiczny sposób walczyły o życie. Niektórym z nich udało się przetrwać wojnę.

Osoby, które mają jakiekolwiek informacje na temat tych osób, są w posiadaniu ich fotografii lub znają osoby, które dysponuję takimi zdjęciami – proszę o kontakt: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczny: 515-980-504.

Wszelkie materiały zostaną skopiowane i zwrócone właścicielom. Na zdjęcie oraz informacje czekam do 31 lipca 2019 roku.

Poszukują również osób, które znają inne, podobne, a niepublikowane dotychczas lokalne historie z okresu II wojny światowej w naszym regionie. Interesuje mnie każdy, nawet drobny epizod z okresu niemieckiej okupacji.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Ostatnio zmienianyczwartek, 06 czerwiec 2019 13:23

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.