http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gniezno, historia, tajemnice, zbrodnie, skarby... Magiczne spotkanie na Zamku Czocha!

Wyróżniony Gniezno, historia, tajemnice, zbrodnie, skarby... Magiczne spotkanie na Zamku Czocha!

Przez dwa dni Zamek Czocha, piękna a jednocześnie pełna tajemnic warownia, była areną spotkań miłośników historii, zagadek, sekretów, skarbów, którzy przybyli na kolejną edycję wydarzenia pod hasłem „Tajny Zamek Czocha. Historia, która się nigdy nie kończy”. W tym roku - po raz pierwszy - uczestniczyli w nim także przedstawiciele gnieźnieńskiej Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, którzy promowali nasz region.


„Tajny Zamek Czocha. Historia, która się nigdy nie kończy” – taką nazwę nosiło tegoroczne spotkanie w Zamku Czocha, czyli coroczne spotkanie miłośników historii z pisarzami, dziennikarzami, badaczami tajemnic przeszłości czy poszukiwaczami skarbów. Było to jedno z najważniejszych tego typu spotkań w Polsce.

Co można powiedzieć o tym organizowanym od trzech lat, cyklicznym spotkaniu? Można zacytować wpis ze strony organizatorów zapraszający na to przedsięwzięcie: – Zamek Czocha od zawsze kojarzy się z piękną ale i tajemniczą warownią średniowieczną. W jego murach zostało odkryte wiele tajemnic i zapewne jeszcze wiele zostanie poznanych… Tajemnicze schowki… ,,schody donikąd”… tajne przejścia. Właśnie dla tych powodów zapraszamy wszystkich na ucztę tajemnic, sensacji, poszukiwań i odkryć... Wtedy to otworzą się przed każdym odwiedzającym naszą warownie – komnaty zamkowe z ich mrocznymi i intrygującymi tajemnicami. Znane Osobistości, warsztaty historyczne, bogate wystawy, wydawcy książek, rekonstruktorzy, wszystko to czekać będzie już od samych drzwi na spragnionych uczty tajemniczości. Nikt z zamkowych murów nie wyjdzie zawiedziony. Każdy z Was w komnatach tajemnic znajdzie coś dla siebie… A komnat tych będzie wiele… Zamek Czocha zamieni się w oazę, dla ludzi spragnionych historii, mocnych wrażeń, licznych atrakcji.

I dzisiaj można śmiało stwierdzić, że tak było. Dwudniowa – 10 i 11 listopada – impreza miłośników historii rozpoczęła się w sobotę, o godz. 10.00. Wówczas to Jarosław Kuczyński oficjalnie otworzył spotkanie, a Agnieszka Kucznir i jej mąż Piotr (pomysłodawcy przedsięwzięcia) odebrali symboliczny klucz do bram zamku.

Wystawy, stoiska...
Później przyszedł czas na wystawy i prelekcje. Było ich bardzo wiele, dlatego nie o wszystkich tutaj wspomnimy. Wśród wystaw były m.in. te mówiące o orężu Wojska Polskiego, mundurach, średniowiecznej broni, hełmach wojskowych i godła na fladze (przygotowane przez Łużyckie Towarzystwo Historyczne Zamku Czocha). Swoją wystawę miało też Ostrowskie Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historycznego „Enigma”.

Oprócz tego były stoiska m.in. Księgarni Odkrywcy z Łodzi, miesięcznika „Odkrywca” z Wrocławia, wydawnictwa „Asia-Press” (wydawcy książek Joanny Lamparskiej) i Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna (na stoisku były promowane walory historyczno-turystyczno-inwestycyjne Gniezna, powiatu gnieźnieńskiego i gmin: Czerniejewo, Łubowo, Witkowo, Mieleszyn oraz Nadleśnictwa Gniezno). Więcej o stoisku Fundacji można przeczytać tutaj.

Sobotnie wykłady...
Dwudniowe spotkanie na Zamku Czocha to przede wszystkim wykłady. Sobotnie zaczęły się od niezwykle intrygującego wykładu dr Joanny Zych z Uniwersytetu Wrocławskiego pt. „Ocena płci na podstawie szczątków kostnych”. Wykład mocno wciągnął publiczność, a zorganizowane po prelekcji warsztaty zapadły w pamięć uczestnikom zajęć.

Kolejny wykład wygłosił pt. „Czarne słońce – tropem okultyzmu III Rzeszy” przedstawiony przez Daniela Nowaka wprowadził nas w świat, bliżej nieznany wielu miłośnikom historii, a związany z praktykami okultystycznymi przywódców III Rzeszy.

Po nim Piotr Kałuża z Grupy Poszukiwawczej „Riese” omówił „Najlepsze metody poszukiwań skarbów i podziemi”. Wykład ciekawy, szczególnie, że Grupa „Riese” ma spore doświadczenie w tych działaniach, a nie ma lepszych przykładów, jak własne praktyczne dokonania.

Trzeci wykład tego dnia, autorstwa Łukasza Orlickiego, dziennikarza, historyka i szefa Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika „Odkrywca” nosił tytuł „Prawdziwy J-23. Tajemnice mjr B.”. Prelegent przedstawił niecodzienne losy pewnego oficera, który mógłby być pierwowzorem Hansa Klossa z filmu „Stawka większa niż życie”. Historia życia „mjr B.” wydaje się znacznie ciekawsza niż scenariusz filmowy.

Następną prelekcję wygłosił Dariusz Sosiński, prezes Ostrowskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Enigma”. W prezentacji pt. „Enigmatycznie o eksploracji” na kilku przykładach opowiedział o działalności stowarzyszenia „Enigma” i odkryciach dokonanych przez członków tego stowarzyszenia. Trzeba przyznać, że „Enigma” ma się czym chwalić!

Przedostatni sobotni wykład był wyjątkowy, bo wyjątkową jest osoba, która go wygłosiła. Mowa o Marku Grajku, jednym z najlepszych w Europie (a może i na świecie) kryptologu. Jego wykład zatytułowany „Nowe szaty starego sekretu. Odnaleziony raport polskich kryptologów” to nieznane wcześniej fakty związane z pracą polskich kryptologów nad złamaniem szyfrów Enigmy. Po tym wykładzie można stwierdzić dwie rzeczy: ciągle mało wiemy o pracy polskich kryptologów, bo wiele dokumentów ciągle czeka na odkrycie oraz że my Polacy możemy być dumni, iż mieliśmy takich naukowców!

Sobotni blok wykładów zakończył Jacek Podemski, dziennikarz, prowadzący „Wstęp Wzbroniony” w TVN Turbo, czy współprowadzący program „Poszukiwacze zaginionej prawdy” na antenie kanału HISTORY oraz eksplorator i najlepszy w Polsce znawca Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. I właśnie MRU w prelekcji pt. „MRU, o ukrytych depozytach muzealnych i nie tylko” było tematem prezentacji. Szczególnie ciekawe były informacje o zapowiadanych w MRU inwestycjach pod kątem turystycznym.

Niedziela...
Z kolei niedzielny blok wykładów rozpoczął Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, autor książek o historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, a także prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. K. Soberski w prelekcji pt. „Franciszek Saskowski, skarb napoleoński i polskie Rennes-le-Château” opowiedział o historii zawartej w dwóch książkach: „Skarb Dziedzica” i „Złoto Dziedzica” (szersza relacja z tego wykładu wkrótce).

Drugi tego dnia wykład wygłosiła Żaneta Ganuszewicz, która wraz z mężem  Damianem, jest właścicielką zamku w Świeciu na Dolnym Śląsku. W prezentacji pt. „Zamek Miecz w historycznym rycie” opowiedział o okolicznościach nabycia zamku, jego historii i pracach tam prowadzonych, które mają na celu przywrócić dawną świetność temu obiektowi.

W tym miejscu koniecznie trzeba wspomnieć, że przed wykładem Piotra Kucznira, o godz. 12.30, wszyscy obecni w Zamku Czocha odśpiewali Hymn Narodowy, świętując w ten sposób 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po niej, swój wykład pt. „Masoneria na Zamku Czocha” wygłosił Piotr Kucznir. W swojej 40-minutowej opowieści przeprowadził uczestników prelekcji po Zamku Czocha i wszystkich (może prawie wszystkich) znajdujących się w Zamku symbolach związanych z masonerią. Trzeba przyznać, że temat wyjątkowo intrygujący, szczególnie, że kilka godzin przed wykładem pojawiły się kolejne, sensacyjne materiały związane z sekretem Masonów w Zamku Czocha. Historia nigdy się nie kończy...

Następna prezentacja nosiła tytuł „Kobalt i skarb-historia tajemniczej kopalni na Czarnej Górze”, a jej autorem był Krzysztof Krzyżanowski, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii, autor bestselleru „Skarb generała. Tropem tajemnic Szczeliny Jeleniogórskiej” i wielu innych książek o tajemnicach Dolnego Śląska. Opowieść o tajemniczej kopalni, to początek tej historii, bo - jak zapowiedział prelegent - jest szansa, że w przyszłym roku kopalnia odkryje swoje tajemnice... Wykład ten pokazał, że na Dolnym Śląsku jest jeszcze bardzo wiele do odkrycia.

„Wojenne tajemnice Zamku Książ” - tak brzmiał tytuł kolejnego wykładu zaprezentowanego przez Bogdana Rosickiego, przewodnika po obiektach kompleksu „Riese” i jednego z najlepszych znawców II-wojennych tajemnic Zamku Książ. Opowiedział on m.in. o robotach budowlanych, tych znanych i nieznanych, prowadzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej na Zamku Książ, ale też o kilku zagadkach związanych z Zamkiem Książ.

Ostatni niedzielny wykład to była prawdziwa bomba! „Polska bomba atomowa” - bo taki tytuł nosiła prelekcja autorstwa Piotra Maszkowskiego, dziennikarza, byłego redaktora naczelnego miesięcznika „Odkrywca”, współprowadzącego program „Poszukiwacze zaginionej prawdy” na antenie kanału HISTORY. Przybliżył on publiczności historię prac polskich naukowców na polską „bombą atomową”, szczególnie wciągające były te informacje, które przez lata były tajne. Z zapowiedzi P. Maszkowskiego wynika, że w przyszłym roku ukaże się jego książka poświęcona tej tematyce.

Magiczne miejsce...
Uczestnicy opuszczający w niedzielę i w poniedziałek rano magiczne mury Zamku Czocha twierdzili jedno – było to najlepsze w dotychczasowej historii, takie spotkanie na Zamku Czocha. Wiele ciekawych prezentacji, zacni goście, interesujące wystawy, a gdy do tego dodamy coraz atrakcyjniejszy Zamek Czocha, coraz więcej sekretów, które ta warownia objawia, to można jedynie żałować, że dwudniowe spotkanie tak szybko minęło.

Nie możemy też zapominać,  że ten weekend z historią na Zamku Czocha był też okazją do wielu kuluarowych rozmów poświęconych w różnym stopniu historii, tajemnicom, skarbom, ale też planowaniu wspólnych akcji eksploracyjnych w przyszłym roku. I do nawiązywanie nowych kontaktów, które zapewne zaowocują wspólnymi projektami historycznymi w przyszłym roku. Uchylimy rąbka tajemnicy, że także przedstawiciele Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” odbyli takie wielogodzinne rozmowy związane z kilkoma projektami, które będą realizowane w Gnieźnie i okolicach wiosną 2019 roku.

Na koniec pozostaje tylko podziękować dyrektorowi Zamku Jarosławowi Kuczyńskiemu oraz Agnieszce Kucznir i Piotrowi Kucznir, za tak fantastyczne i profesjonalnie przygotowane dwudniowe spotkanie miłośników historii na „Tajnym Zamku Czocha”. I żałować, że wszystko co piękne, tak szybko się skończyło... Do zobaczenia za rok!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.