http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wspaniały hołd Wolności

16 dzień lutego to dla Wielkopolan właściwa rocznica odzyskania niepodległości. Właśnie dziś w setną rocznicę Pokoju w Trewirze w Gnieźnie wybrzmiał koncert „W hołdzie Wolności”. Koncert to był szczególny nie tylko ze względu na repertuar, niezwykle wybitny skład projektu pod kierunkiem Andrzeja Jagodzińskiego poruszył momentami wielu słuchaczy do łez.

Miłość – walentynkowy wernisaż

14 lutego przeflancowane do Polski stosunkowo niedawno Walentynki. Święto zakochanych w naszej słowiańskiej kulturze związane raczej z Nocą Kupały albo Andrzejki czy Katarzynki, wiążemy wspócześnie podobnie jak Zachód z św. Walentym.

Etykiety

Usłysz polskie początki – wystawa dźwięczna jak żadna

Muzyka. Czy można ją pokazać na wystawie? Pytanie, na które odpowie być może najbliższa wystawa Muzeum Początków Państwa Polskiego. Na pewno jeśli jest możliwym pokazanie znaczenia, dźwięków, brzmień i rytmów czasów powstawania polskiej państwowości to wystawa przygotowana przez Stanisława Mazurka, Magdalenę Robaszkiewicz i doktorów Annę Jabłońską z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego z Kielc i Tomasza Janiaka z MPPP będzie takim wydarzeniem.

W Gnieźnie premiera spektaklu „Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy”

Już dzisiaj w Teatrze Fredry prapremiera „Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy” w reż. Magdy Szpecht. Będzie to wspomnienie zmarłych rodziców z perspektywy rzeczy, które po sobie zostawili, opowieść o relacjach współistnienia ludzi i przedmiotów. Spektakl na podstawie scenariusza Łukasza Wojtyski inspirowany jest m.in. książkami Marcina Wichy, laureata Nagrody Nike 2018.

Winylowej płyty czar...

W Klubie Muzycznym „Młyn” odbył się II Vinyl Zone, czyli giełda płyt winylowych i kompaktowych. Pierwsza edycja giełdy odbyła się we wrześniu ubiegłego roku i cieszyła sie dużym zainteresowaniem, stąd pomysł na kolejne spotkanie.

Etykiety

Nie tylko Wieczorynki Pana Walizki

Ktoś zapytał: - Co Ty z tego masz, czytasz i grasz swoje bajki w niedzielny wieczór za darmo? Pan Walizka się tylko uśmiechnął. Jest jedną z pierwszych od lat fikcyjnych postaci, która w pewien sposób zaistniała w przestrzeni świadomości miejskiej. Wcześniej był chyba jedynie Bolech z Cierpięgów, tworzony przez profesora Bulikowskiego i Andrzeja Malickiego. No i Szczun z Kareji, też awatar tego samego człowieka co Pan Walizka.

Dobre więzi – zaplecze, które procentuje w przyszłości

Wszystkim zależy na dobrych relacjach. Chcemy być lubiani, otaczani troską, szacunkiem i miłością. Decydujemy się na związki, rodzicielstwo, otaczamy ludźmi, z którymi czujemy bliskość. Jesteśmy istotami uczuciowymi. Rodzina w tym kontekście spełnia bardzo istotną rolę. To pierwsze i najważniejsze relacje jakie mamy. Kiedy po raz pierwszy natknęłam się na informację o książce „Więzi. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów”, pomyślałam: „brzmi interesująco, sprawdzę, przeczytam”.

Zespół tańców dawnych Firlej – rusza w MOK-u

Mikołaj Woźniak, jedyny w tym momencie dudziarz gnieźnieński, który kontynuuje tradycje Leona Galińskiego, znany jest też ze swej działalności na polu muzyki dawnej. Dziś podczas konferencji prasowej w Miejskim Ośrodku Kultury informował o utworzeniu nowej grupy w ramach swojej działalności w MOK-u.

Etykiety
Subskrybuj to źródło RSS