http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Bezcenne manuskrypty z Gniezna

  • Napisane przez Jarosław Mikołajczyk
  • Dział: Kultura
  • 0 komentarzy
Wyróżniony Bezcenne manuskrypty z Gniezna

Badacze zabytków pisanych realizujący projekt „Manuscripta.pl”, odwiedzili Gniezno by pracować nad średniowiecznymi rękopisami z Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wizyta jest częścią szerszego projektu, w ramach którego zespół pod kierunkiem prof. Jacka Soszyńskiego inwentaryzuje manuskrypty w Polsce.


- Jesteśmy tu dlatego, że sporządzamy od roku ogólnopolski inwentarz najstarszych rękopisów bibliotecznych zachowanych w Polsce. Nie tylko zresztą interesujemy się zachowanymi rękopisami. Profesor Kaliszuk spisuje również informacje na temat tych, które zaginęły. Sławomir Szyller z naszego zespołu zajmuje się się Polonicami. Ostatnio odniósł spektakularny sukces odszukał uważane za zaginione w trakcie drugiej wojny światowej Kolektarium Lądzkie. Odszukał je w Stanach Zjednoczonych – powiedział nam prof. Jacek Soszyński. - Przecenić wagę dla historii Polski Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie chyba nie sposób. To jest jedna z najstarszych bibliotek w kraju i jako taką ją postrzegamy. Zresztą nie tylko my, znają to miejsce wszyscy historycy w Polsce. To jest bezcenne repozytorium bardzo dawnych ksiąg. Oczywiście, jak całe ziemie polskie, przechodziło różne nawałnice pożary i grabieże, ale myślę że w Gnieźnie zachowało się jeszcze bardzo dużo niesłychanie ciekawych rękopisów. Teraz tu na biurku leży Decretum Gratiani czyli jeden z najstarszych zbiorów prawa kanonicznego. To jest rękopis z XIII wieku. Jeszcze precyzyjniej nie jest datowany, ale po takim wewnętrznych cechach zaryzykowałbym stwierdzenie, że to jest jednak połowa albo nawet pierwsza połowa XIII wieku – dodaje prof. Soszyński.  

O to co działania „Manuscripta.pl” znaczą dla Archiwum zapytaliśmy dyrektora placówki. - Dzięki pracą tego zespołu informacje o naszych manuskryptach znajdują się w języku angielskim w Internecie na stronie manuscripta.pl, dzięki czemu badacze, którzy nie znają języka polskiego dowiedzą się o tym co posiadamy i będą mam nadzieję mieli częstszy kontakt z naszym archiwum – wyjaśnia nam ks. Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Wizyta zespołu naukowców „Manuscripta.pl” potwierdza jedynie znaczenie gnieźnieńskich zbiorów, których tak często my gnieźnianie nie doceniamy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.