http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Tajemnice Złotego Kodeksu

Wyróżniony Tajemnice Złotego Kodeksu

Tajemnice Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego nadal budzą ciekawość, potwierdziła to pełna sala Miejskiego Ośrodka Kultury podczas wczorajszego kolejnego spotkania z cyklu Gnieźnieńskie Konwersatoria Historyczne.


Gnieźnieńskie Konwersatoria Historyczne to działanie wspólne Instytutu Kultury Europejskiej UAM i Muzeum Początków Państwa Polskiego. Formuła spotkań okazuje się nadal interesująca i atrakcyjna dla miłośników Gniezna i fascynatów historii, choć zarówno profesor Leszek Wetesko, dr Kamil Wasilkiewicz z IKE, jak i edukator z MPPP Jarosław Mikołajczyk zapowiadają pewne ożywienie GKH.

Czwartkowe spotkanie, w którym przed audytorium toczyła się żywa rozmowa na temat nie tylko Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego, okazało się na tyle dynamiczne, że trwało równe 1,5 godziny a uczestnicy nie byli znużeni. Można właściwie powiedzieć, że temat nie został wyczerpany. - Wydaje się, że choć myślimy z profesorem Wetesko i panem Kamilem o moderowaniu spotkań tak by toczyła się autentyczna konwersacja dziś ze strony muzealnej, potrzebne było tylko wprowadzenie. Przedstawiciele różnych spojrzeń na ten sam temat - wybitna praktyczka konserwacji papieru Marzena Szczerkowska i reprezentujący naukowe i historyczne spojrzenie Leszek Wetesko – fantastycznie konwersowali publicznie, uzupełniając się wzajemnie. Rozmawiali o niezwykle cennym arcydziele sztuki piśmienniczej, które jest w posiadaniu Archiwum Archidiecezji, z czego po prostu możemy być dumni – powiedział nam Jarosław Mikołajczyk, reprezentujący MPPP.

Profesor Wetesko bardzo szeroko przedstawił tło historyczne powstawania tzw. Złotych Kodeksów, zwracając uwagę, że są one o wiele starsze, niż o nich często myślimy. - Nie są one wymysłem średniowiecza, to jest pewne, tak jak to, że wbrew nazwie Złoty Kodeks nie był malowany złotem – mówi profesor Leszek Wetesko.

O samym składzie farby mówiła konserwator zabytków Marzena Szczerkowska, która konserwował między innymi drugi po słynnym Złotym Kodeksie Gnieźnieńskim Złoty Kodeks w posiadaniu naszego archiwum. Wprawdzie z tego konserwowanego przez Szczerkowską kodeksu pozostało tylko 6 kart – to jest on także niezwykle cennym skarbem sztuki pisanej. - Ten kodeks, o którym mówi pani Marzena jest zapewne starszy od Codex Aureus Gnesnensis. To też, że zachowało się 6 kart, które podszyto do innego kodeksu, nie sprawia, że nie jest to niezwykle cenne. Są na świecie, archiwa i biblioteki, które posiadają tylko jedną stronę, a już szczycą się, że mają u siebie Złoty Kodeks. Możemy powiedzieć więc, że mamy w Gnieźnie co najmniej dwa Złote Kodeksy – mówi prof. Wetesko.

O wpływie kodeksów karolińskich na kodeksy ottońskie, a potem o tym, jak trafiały złote kodeksy do polskich katedr, mówił Leszek Wetesko, pokazując pewne rozwiązania ilustratorskie niepowtarzalne, które znalazły się w Złotym Kodeksie Gnieźnieńskim. Wykładowca niemal pewny jest, że wbrew jednej z hipotez nie jest możliwy związek „naszego” kodeksu z Kodeksem wyszehradzkim, zdaniem profesora Praga nie mogła być miejscem powstania tego XI wiecznego zabytku.

Najprawdopodobniej to dzieło dobrze rozwiniętego scriptorium bawarskiego, a fundatorem mógł być Bolesław Szczodry. Choć tak naprawdę nie ma wielu pewników co do pochodzenia Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego, pewnym jest fakt, że to jedno z cenniejszych dzieł średniowiecznej sztuki piśmienniczej w Europie. Zarówno pewne tajniki pracy konserwatorskiej, które zdradziła Marzena Szczerkowska, jak i tła i historia Złotych Kodeksów przedstawione przez profesora Wetesko pokazały dobitnie nie tylko, że katedra gnieźnieńska posiada bezcenne skarby, a historia nadal budzi w Gnieźnie zainteresowanie i emocje.

Organizatorzy zdradzili, że prawdopodobne jest za kilka miesięcy spotkanie na którym cenne skarby słowa zostaną pokazane, dzięki uprzejmości dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego ks. Michała Sołomieniuka. Kolejne Konwersatoria przygotowane przez Muzeum Początków Państwa Polskiego dotyczyć będą gnieźnian w Powstaniu Wielkopolskim, a zagadnienie przybliży wybitny znawca tematu profesor Janusz Karwat.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.