http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Usłysz polskie początki – wystawa dźwięczna jak żadna

Wyróżniony Usłysz polskie początki – wystawa dźwięczna jak żadna

Muzyka. Czy można ją pokazać na wystawie? Pytanie, na które odpowie być może najbliższa wystawa Muzeum Początków Państwa Polskiego. Na pewno jeśli jest możliwym pokazanie znaczenia, dźwięków, brzmień i rytmów czasów powstawania polskiej państwowości to wystawa przygotowana przez Stanisława Mazurka, Magdalenę Robaszkiewicz i doktorów Annę Jabłońską z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego z Kielc i Tomasza Janiaka z MPPP będzie takim wydarzeniem.


W zagadnieniu muzyki polskiej i jej początków najprawdopodobniej to ekspozycja bez precedensu. Zobaczyć będzie można rzecz jasna przede wszystkim repliki instrumentów, będzie można zobaczyć też muzyczne znaleziska archeologów z wielu muzeów w Polsce, ale przede wszystkim usłyszeć dźwięki, korzystając ze specjalnej aplikacji.

W tworzeniu ekspozycji „Kultura muzyczna w początkach państwa polskiego” pomagali uznani muzycy tacy jak choćby Maciej Rychły, pomysłodawca ruchu tzw. zielonej fali w latach 80. XX wieku, współtwórca zespołu Kwartet Jorgi – sięgającego do polskiej muzyki korzeni.

Sporą część wystawy stanowić będą wspomniane już rekonstrukcji instrumentów z kolekcji Stanisława Mazurka. Będzie to w temacie początków polskiej kultury muzycznej niezwykle eksperymentalna ekspozycja, problemem, z którym zmierzyli się twórcy tej wystawy jest brak źródeł nie tylko pisanych dotyczących zagadnienia. - Na wystawie przedstawimy najnowsze wyniki badań nad średniowiecznym instrumentarium, realizowanych przez naukowców, muzealników i odtwórców historycznych. Znajdą się na niej artefakty archeologiczne związane z kulturą muzyczną wypożyczone z kilkunastu muzeów w Polsce oraz nieprezentowana wcześniej kolekcja rekonstrukcji instrumentów ze zbiorów Stanisława Mazurka – powiedziała Magdalena Robaszkiewicz kurator wystawy.

Podczas konferencji prasowej twórcy wystawy przybliżyli jej założenia. – To co pokazuje to rekonstrukcje instrumentów znalezionych przez archeologów, ale też sięgam do ilustracji z średniowiecznych ksiąg. Instrumenty – rekonstrukcje z mojej kolekcji to baza tego co pokazuję, ale nie wszystkie wykonałem sam – dodaje Stanisław Mazurek współautor wystawy. – Wśród pokazanych rekonstrukcji znalazły się między innymi instrumenty, które Stanisław Mazurek odtwarzał na podstawie kafli średniowiecznych z naszej kolekcji – uzupełniła Magdalena Robaszkiewicz.

– Wystawa już dziś budzi spore zainteresowanie ekspertów i pasjonatów nie tylko z naszego kraju. Otwarcie już 17 lutego o godzinie 15.00 – dodaje Tomasz Sosnowski, odpowiedzialny za promocję MPPP.

Tej wystawy po prostu nie można przegapić. Ekspozycja czynna będzie do 1 września 2019 roku.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.