http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Nauczycielskie Koło Plastyczno-Literackie – jubileuszowa wystawa

Wyróżniony Nauczycielskie Koło Plastyczno-Literackie – jubileuszowa wystawa

Dziś w Miejskim Ośrodku Kultury, dyrektor Dariusz Pilak oraz liderka Nauczycielskiego Koła Plastyczno–Literackiego Anna Smolenko otworzyli wystawę. To szczególna ekspozycja, a którą złożyły się nie tylko obrazy i prace plastyczne ale także wiersze członków Koła.


- Nauczycielskie Koło Plastyczno–Literackie powstało w marcu 1999 roku, na zebraniu plenarnym sekcji emerytów ZNP w Gnieźnie, z inicjatywy Prezesa Sekcji Emerytów Antoniego Łuczaka, który jest dziś z nami obecny i kierownika Klubu Nauczyciela Mariana Mellera, którego niestety nie ma już z nami. Potem zaczęłam kierować klubem, ale przecież ten klub działa dzięki wielu koleżankom i kolegom – powiedziała podczas otwarcia Anna Smolenko. To ona jest dziś główną animatorką i przewodniczącą, wiceprzewodniczącą przez lata była Julia Pawlicka Dekert. obecnie Danuta Kubiś, pierwszą kronikę prowadziła Danuta Lapis.

Początkowo istniała tylko grupa plastyczna, która wkrótce przekształciła się w Koło Plastyczno–Literackie, a klub stał się galerią obrazu i słowa. Koło liczyło 22 osoby. - W ciągu 20 lat zmieniał się skład osobowy. Do wieczności odeszło 7 osób – Teresa Kozanecka, Zbigniew Kujawski, Marian Meller, Zbigniew Lapis, Teofil Kowalczewski, Helena Staniszewska oraz Henryk Nowakowski. Na początku z racji nazwy klub zrzeszał jedynie nauczycieli potem stał się grupą otwartą – powiedziała już na sali widowiskowej Zofia Wiśniewska wieloletnia szefowa sekcji emerytów ZNP w Gnieźnie.  

Koło obecnie skupia około 40 członków, jest otwarte dla nauczycieli czynnych zawodowo, a także dla osób spoza środowiska nauczycielskiego, nawet spoza Gniezna, współpracuje z pięcioosobową grupa plastyków z Mogilna, której reprezentanci również pokazali swoje prace.

Wystawę otwarto w holu MOK-u, tu prezentując prace plastyczne oraz plansze z wierszami. Wśród tekstów prezentowanych przez autorów piszących znalazł się wiersz naszego redakcyjnego kolegi Szczepana Kropaczewskiego.

W eklektycznej jak bywa w przypadku wystaw zbiorowych ekspozycji znalazł się obraz zmarłej niedawno Ireny Kwapich, która wspomniała między innymi Iwona Wiśniewska. Kilka słów do członków Koła powiedział między innymi starosta Piotr Gruszczyński. Wcześniej z dobrym słowem zwrócił się do pasjonatów Dariusz Pilak dyrektor MOK.

Siła Koła jest przede wszystkim niezwykła konsekwencja z jaką zrzeszeni w nim działają, malując i pisząc, a przede wszystkim spotykając się. Wystawa oraz spotkanie w sali widowiskowej MOK były okazją do wielu wspomnień, ale też występów muzycznych między innymi zespołów Retro, Presto i opowieści gwarowej Gabrieli Szafran.

Wystawę można oglądać do 10 marca w holu MOK.

1 komentarz

  • Szczepan
    Szczepan niedziela, 24, luty 2019 09:33 Link do komentarza Raportuj

    Synonimem młodości, jest zabawa i beztroska, synonimem emerytury, są ciepłe bambosze, fotel bujany i beznadzieja. Myślę, że samo istnienie Koła Plastyczno - Literackiego, - o jego dokonaniach nie wspominając, jest jawnym zaprzeczeniem tego stereotypowego patrzenia na otaczający nas świat. Każdy, komu będzie się "chciało chcieć", może sobie wstąpić do MOKu i sam się przekonać.
    Każdy człowiek dopóty czuje się potrzebny, dopóki coś sobą reprezentuje i służy innym, a największa chwała Tym, którzy innych do tej aktywności zapalają.
    Szczepan Kropaczewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.