http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dawid Jung, gnieźnieński poeta z prestiżową nagrodą Identitas

Wyróżniony fot. Identitas fot. Identitas

Dawid Jung, poeta, regionalista, wydawca i krytyk literacki z Gniezna otrzymał Nagrodę Specjalną Identitas za tomik poezji „Glosy” wydany przez Gnieźnieńską Konfraternie Teatralną. Nagroda Literacka i Historyczna Identitas to istotne polskie wyróżnienie dla monografii historycznych oraz prac z zakresu humanistyki i literatury pięknej. Przyznawane jest w dwóch kategoriach jako Nagroda Historyczna i jako Nagroda Literacka. Konkurs organizuje Fundacja Identitas.


„Glosy” to tomik poezji Dawida Junga wraz z tytułowymi glosami, to właśnie w nich zawarta jest niezwykle osobista narracja łącząca historie: miasta, rodzinne i towarzyskie, których punktem styku jest Gniezno. W glosach pojawiają się także ludzie tego miasta, co daje niezwykły pryzmat, ukazuje miasto średniej wielkości z ogromną historią jakim jest Gniezno, jako pewną uniwersalną figurę – być może diagnozę Polski niemetropolitalnej, Polski miast i miasteczek i ludzi.

Choć „Glosy” są książką bardzo osobistą zawieszoną pomiędzy pożegnaniem z miastem, miejscem a Kadiszem – i to sprawia, że jest to momentami gorzka książka, jest w niej jakaś nadzieja. Ten właśnie tomik stawia Dawida Junga wśród bardzo poważnych, ważnych polskich poetów. To bodaj największy sukces poezji wywodzącej się z Gniezna w XXI wieku.

O samej książce pisaliśmy jeszcze gdy nie była ukończona, ze będzie to niezwykle ważna książka poetycka. Ważna nie dla Gniezna, a dla polskiej poezji, to może jednak być także pewne katharsis miasta, poprzez opłakiwanie lub wypłakiwanie smutku ulic, ludzi i historii rodzinnych i miejskich. Przede wszystkim dzięki tej niemal szalonej potrzebie pamiętania o poetach i nie tylko, tak bardzo zapominanych przez miasto. - Statuetka Identitas trafia do Poety – niejako w podziękowaniu za kunszt poetycki i za tematy w tejże poezji podejmowane. Za wiersze organicznie związane z Gnieznem i artystami, po których śladach Poeta stąpa. Za tę desperacką niekiedy próbę ocalenia pamięci o przodkach, którzy tam właśnie żyli, kochali i mierzyli się ze Słowem – mówiła w laudacji Renata Chołuj przewodnicząca jury.

Już dziś planowane jest spotkanie autorskie z Dawidem Jungiem w ramach Interaktywnego Muzeum Gniezna, szczegóły podamy wkrótce. Autorowi z całego serca gratulujemy.

3 komentarzy

 • Jerzy Siepak prof.zw dr hab . Profesor Senior UAM.
  Jerzy Siepak prof.zw dr hab . Profesor Senior UAM. piątek, 29, listopad 2019 23:06 Link do komentarza Raportuj

  Dawid Jung gnieźnieński poeta ,obecnych lat. To skromny człowiek urodzony w moim rodzinnym Kłecku.Wybitny autor tematyki kleckowskiej z lat historii..Ostatnio nagrodzony Medalem Młodego Pozytywisty przez Towarzystwo im.Hipolita Cegielskiego.w Poznaniu na Malej auli Collegium Minus UAM. Podziwiam jego ciężką prace organiczna i jego wytrwałość w działaniach autorskich.Człowiek młody przed wyborem swojej osobistej ,poetyckiej drogi życiowej..Wywodzi się z polonistycznego Kłecka. Tutaj wzrastali wybitni poloniści ,slawiści jak:Ks.Marcin z Kłecka ,Profesor Władysław Nehring,Roman Drejza,Włodzimierz Odojewski.Obecnie Dawid Jung.Tutaj w Kłecku byli i zaszczepili polska polonistykę prof. Prorektor UAM Bogdan Walczak ,Prof.Jan Miodek oraz Prof.Stanisław Mikołajczak oraz Dziekan Antoni Smuszkiewicz. Zycze wytrwałości i sukcesów dla Dawida Junga.

 • aldo
  aldo piątek, 08, marzec 2019 12:46 Link do komentarza Raportuj

  Gratulacje, dla pana Dawida i wydawcy, mam nadzieję, że Konfraternia Teatralna będzie powracać. Czuję dumę z tego, że tu mieszkam.

 • Łyżka Mleka
  Łyżka Mleka piątek, 08, marzec 2019 12:02 Link do komentarza Raportuj

  Pan Dawid Jung jest Laureatem II Konkursu Poetyckiego im. Rodziny Wiłkomirskich (1.10.2016 r. Kalisz) gdzie zdobył I miejsce, o czym zapewne nieliczni gnieźnianie wiedzą

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.