http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Okruchy świętości. Relikwie Drzewa Krzyża Świętego - stauroteka z Ostrowa Lednickiego” zagości w opactwie w Tyńcu

Wyróżniony „Okruchy świętości. Relikwie Drzewa Krzyża Świętego - stauroteka z Ostrowa Lednickiego” zagości w opactwie w Tyńcu

W 2019 r. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy udostępnia jedną ze swych ekspozycji – wystawę „Okruchy świętości. Relikwie Drzewa Krzyża Świętego - stauroteka z Ostrowa Lednickiego” opactwu benedyktynów w Tyńcu.


Ekspozycja przygotowana w 2016 r. w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy jako jedno z wydarzeń 1050 rocznicy chrztu Polski zostanie otwarta 17 maja i będzie obecna w tym historycznym miejscu do końca września 2019 r.

Stauroteki to relikwiarze przeznaczone do przechowywania cząstek Krzyża Świętego. Relikwiarz tego typu odnaleziony na wyspie  Ostrów Lednicki to najstarsza spośród  znanych w Polsce staurotek – pochodząca z 2 poł. X – 1 poł. XI w. Dokumentuje ona najwcześniejszą falę chrystianizacji Polski. Stanowiła najpewniej dar bizantyjskiego cesarza, który trafił do rąk księcia Mieszka I — prawdopodobnie jako pamiątka chrztu tego władcy. Obiekt ten stanowi punkt wyjścia do rozwinięcia opowieści o relikwiarzach w których deponowano cząstki krzyża oraz formach krzyża utrwalonych w chrześcijańskiej architekturze.

Wystawa „Okruchy świętości. Relikwie Drzewa Krzyża Świętego - stauroteka z Ostrowa Lednickiego” jest wyprawą w świat pełnej zagadek historii Drzewa Krzyża Świętego oraz związanych z nim relikwiarzy, których losy do dzisiaj owiane są wieloma tajemnicami. To podróż do dawnego świata przesiąkniętego ogromnym ładunkiem mistycyzmu, a jednocześnie opowieść o przedmiocie, który odmienił losy naszego świata. Wraz z odnalezieniem Krzyża Świętego oraz z wiarą w jego zbawczą moc świat ten bowiem nigdy już nie był taki jak przedtem.

Tytułowa ekspozycja rozgrywa się w kilku równoległych planach. Opowiada historię Drzewa Krzyża Świętego oraz kreśli jego fundamentalną rolę w przestrzeni chrześcijańskiego świata - tej materialnej i duchowej. Wskazuje na ogromne bogactwo relikwiarzy służących do przechowywania cząstek Świętego Krzyża  i znaczenie głównych centrów ich depozycji i eksportu. Pokazuje stauroteki, jakie trafiły na dwory polskich władców oraz relikwie Krzyża przechowywane w wielu miejscach naszych ziem. Narracja odwołuje się również do późnoantycznej i wczesnośredniowiecznej architektury, na której krzyż odcisnął swoje piętno.

Na tym tle rozwija się opowieść o relikwiarzu Drzewa Krzyża Świętego, który trafił na Ostrów Lednicki. Akcentuje jego ogromne znaczenie dla pierwszych władców piastowskich, na którym mogli oni budować tożsamość swojej dynastii. Pokazuje rangę i znaczenie wyspy, na którą trafiła tytułowa stauroteka - miejsca wielu zagadek i tajemnic, które zmieniło wczesną historię Polski.

Liczymy że wystawa spotka się z zainteresowaniem zwiedzających oraz stanie się dla nich narzędziem wiedzy na temat relikwiarzy Drzewa Świętego Krzyża.
Więcej w tej kategorii: « O historii muzeum słów kilka

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.