http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gnieźnieńska biblioteka gościnnie na Wenei

Wyróżniony Gnieźnieńska biblioteka gościnnie na Wenei

W minioną sobotę, 8 czerwca Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, w ramach przedsięwzięcia „Latoś na Wenei” rozpoczęła nowy cykl warsztatów „Z książką w plecaku”– w ramach projektu „Kultura-Interwencje” dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury. To już drugi sezon, w którym mieszkańcy Gniezna mogą spędzać czas wolny na weneckiej Latarni w otoczeniu zieleni i z widokiem na jezioro Jelonek.


Latarnia na Wenei jest miejscem spotkań dla wszystkich mieszkańców Gniezna. Od połowy maja do końca września organizowane są w tym miejscu różnego rodzaju inicjatywy m.in. koncerty, warsztaty i spotkania.

W tym roku, Stowarzyszenie Ośla Ławka zaprosiło Piotra Wiśniewskiego, dyrektora Biblioteki Publicznej do współrealizacji przedsięwzięć o charakterze edukacyjno-animacyjno-artystycznym. Biblioteka zajmuje się przygotowaniem czterech spotkań autorskich ze znanymi polskimi pisarzami, którzy od czerwca do końca sierpnia odwiedzą Gniezno.

– Długo zastanawialiśmy się nad wyborem pisarzy do spotkań autorskich i postanowiliśmy, że będą to autorzy kryminałów. W Polsce gatunek ten cieszy się ogromną popularnością wśród czytelników. Wystarczy spojrzeć choćby na fakt, że na polskim rynku w 2018 r. wydano około 270 tytułów. Organizowane są festiwale dla tego gatunku literatury: Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu, Kryminalna Piła czy też poznańska „Granda”. Liczymy na to, że mieszkańcy Gniezna wezmą udział w tych spotkaniach – mówi Agnieszka Ziebarth, kustosz Biblioteki Publicznej w Gnieźnie.

Wśród artystów goszczących na Latarni zobaczymy Jakuba Ćwieka, Joannę Opiat-Bojarską, Ryszarda Ćwirleja oraz zaprzyjaźnioną już z biblioteką, autorkę książek dla dzieci – Agnieszkę Gadzińską.

Oprócz spotkań autorskich Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna pojawi się na Latarni na Wenei z cyklem szczęściu spotkań o charakterze warsztatowym. – Promujemy czytelnictwo w przestrzeni miejskiej, a nasze warsztaty „Z książką w plecaku” adresowane są do dzieci. Podczas spotkań młodzież i młodsze dzieci dowiedzą się jaką książkę najlepiej zabrać ze sobą na letnie wyjazdy oraz poznają tajniki „savoir-vivre” czytania w plenerze. Staramy się w atrakcyjny i przystępny sposób pokazywać najmłodszym jak wspaniałe jest czytanie książek i obcowanie z literaturą w ogóle. Podczas pierwszych warsztatów bawiliśmy się z książką Tulleta i odbiór dzieci był tutaj rewelacyjny – podsumowuje A. Ziebarth.

Wszystko wskazuje na to, że Biblioteka Publiczna goszcząc na Latarni na Wenei zapewni mieszkańcom Gniezna prawdziwą moc atrakcji.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.