http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Grajkowie na ulicach

Wyróżniony Grajkowie na ulicach

Festiwal Grajków Ulicznych „Po drodze” trwa. Pierwszy dzień, za nami. Na ulicach Gniezna od godziny 12.00 można było usłyszeć duet Marcepan i Cybull, w okolicach rynku zagrał w zestawieniu etno duet Stanisław Kubaszak i Rafał Witasik, do których dołączył Piotr Strumyk Stróżyk na fletach.


Po godz. 18.00 natomiast przy Mocce wystąpił zespół Zagrali i Poszli w nieco zmodyfikowanym naprędce składzie. Zarówno przy Marcepanie Dzierzgowskim i Januszu Cybullu Skwirze, jak i przy etnicznej ekipie momentami zatrzymywało się sporo ludzi. Zagrali i Poszli, co było widać, mają w Gnieźnie swoją publikę, na ich przygotowanym ad hoc występie na ulicy też przystanęło sporo ludzi.

Odrębną część pierwszego dnia wypełniło Jam Session, które można podzielić na trzy zestawienia z zupełnie inną muzyką ale też poziomem wykonawczym. Przede wszystkim jednak górowała tu poza pierwszą częścią muzyka rockowa i blues.

Jutro drugi dzień Festiwalu. Ponownie w okolicach południa na ulice wyjdą z muzyką Marcepan i Cybull, obecnie niepełny skład grupy „Na odległość”. Obaj z powodzeniem grywają na ulicach swój własny repertuar lub covery, maja też przygotowane wspólne kawałki. Marcepan grywa przede wszystkim w sezonie letnio jesiennym w Bieszczadach, od dawna wpisując się w nurt pieśniarzy gór. To co wykonuje najprościej nazwać piosenka turystyczna czy poetycką. Na chwilę obecną jest jednym z ostatnich osadzonych na dobre w Bieszczadach pieśniarzem. Z powodzenie odnajduje się, mimo wszystko również w przestrzeni miejskiej grając na ulicach.

Janusz Cybull Skwira to człowiek, który powoli staje się już legendą grania na ulicy, dziś znany przede wszystkim z grania na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, kiedyś przed laty grywał na ulicach Torunia. Obecnie także tworzy grupę „Na odległość”. W przeciwieństwie do Marcepana częściej grywa na ulicy, ale odnajduje się tez w górach.

Stanisław Kubaszak ze swoimi gongami i instrumentarium etnicznym grywa w całej Polsce, tym razem w Gnieźnie w dość szamańskim zestawieniu z Rafałem Witasikiem, dziś świetnie skomponowali się z fletami Piotra Strumyk Stróżyka. Strumyk znany jako wokalista legendarnej w Wielkopolsce grupy punkowej Piotruś Pan 17/1 jest nie tylko pieśniarzem ale też literatem. Świetnie odnajduje się w przestrzeni piosenki poetyckiej.

Choć na Festiwalu Grajków Ulicznych umiejętnie wkleja się w to co robią inni. Nie tylko zagrał ze składem etno, ale też włączył się wokalnie na moment w Jam Session prowadzone przez Sebastiana European Pass Player'a.

Na ulicach jutro pojawi się także Janusz Raptus Waściński z Poznania. Natomiast część koncertowa w namiocie Comesa zacznie się o 19.00 a nie jak planowano o 20.00. Usłyszymy zapewne skład etniczny, potem Marcepan i Cybull jako Na odległość. Zagra także Gabriel Fleszar, który kiedyś o czym nie zapomniał grywał na ulicy. Na koniec formacja Zagrali i Poszli. Zatem czeka nas sporo kolejnych atrakcji. Warto nie przeoczyć okazji sprawdzenia muzyków ulicy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.