http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Skrawki Pamięci”. Niezwykła publikacja o gminie Łubowo

Wyróżniony „Skrawki Pamięci”. Niezwykła publikacja o gminie Łubowo

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Łubowie uświetniło przedstawienie tematyczne przygotowane przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej Tysiąclecia im. Mieszka I w Lednogórze zatytułowane „A to Polska właśnie”. Spotkanie było też okazją do prezentacji publikacji „Skrawki Pamięci”, stanowiącej zwieńczenie interdyscyplinarnego projektu, materialnego śladu poszukiwań, a także próby rekonstrukcji czasu.


Wszystkich zgromadzonych w Domu Kultury powitała dyrektor Biblioteki Publicznej - Katarzyna Wielgosz, która zaprosiła również do prezentacji publikacji „Skrawki Pamięci”.

- Udział w dzisiejszej uroczystości jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę. Wobec tych, którzy w walce poświęcili to, co najcenniejsze dla każdego człowieka. Oddali swoje życie z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo. Dzięki tej ofierze mamy godło, hymn, szkoły, instytucje, własny język, a także inne wartości narodowe związane z naszą państwowością. Dzisiejszy udział w uroczystości to także praktyczna lekcja historii, którą wspólnie tworzymy. Niech pamięć będzie głęboko zapisana w naszych sercach i umysłach. Cześć ich pamięci! - powiedział dziękując licznie zebranym za obecność Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo Andrzej Łozowski.

Szczególne podziękowania skierował do dyrektor Szkoły Podstawowej w Lednogórze Joannie Filipiak, nauczycieli i uczniów za przygotowaną część artystyczną.

Uczniowie uświetnili wczorajszy dzień i wyrazili swój hołd tym wszystkim, o których wspominano podczas występu. - Słowa piosenki finałowej „Tu wszędzie jest moja ojczyzna” są bardzo wymowne. Wolność to szkoła dokonywania dobrych wyborów, to serce każdego człowieka. Wolność mieszka w polskiej mowie, w dziełach artystów, uczciwej pracy, nauce uczniów, rywalizacji sportowców. Wolność mieszka w każdym z nas. My zobowiązujemy się walczyć o tę wolność poprzez drobne ale dobre czyny. Będziemy szczycić się, że jesteśmy Polakami i myślę, że ten występ był tego wyrazem – podkreśliła Joanna Filipiak.

J. Filipiak złożyła podziękowania uczniom, nauczycielom, którzy ten przygotowali - Krystynie Goli, Magdalenie Frydrychowicz, Elżbiecie Pawłowskiej, a także Tomaszowi Pietruszewskiemu, Piotrowi Piotrowskiemu. Zwróciła uwagę również, że na sali znajduje się 101 papierowych gołębi - wyraz tego, że świętujemy 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Podziękowała rodzicom, którzy bardzo mocno zaangażowali się w prace przy realizacji występu.

Do czasów odleglejszych niż rok, w którym Polska odzyskała niepodległość, zaprosiły Agnieszka Gadzińska, Marta Bugajewska, Joanna Kaźmierska i Monika Kaźmierska: - „Skrawki Pamięci” powstały dla mieszkańców gminy żyjących tu i teraz oraz dla tych, którzy kiedyś nas zastąpią i napiszą swoją własną historię.

To projekt trwający niemal 3 lata, który narodził się w Domu Kultury. Te lata pracy miały finał właśnie dziś. Zaprezentowano materiał fotograficzny z końca XIX i XX w, który jest zawarty w publikacji, jak i skatalogowany do przyszłego wykorzystania.

Projekt miał na celu zachowanie historii lokalnej. Odbyły się warsztaty rysunku i malarstwa, rzeźby wykonane w technice powertex. Zgromadzono około 600 zdjęć i widokówek. Odbyło się wiele spotkań. Projekt trafił również do najmłodszych, bowiem dla tych zorganizowano teatrzyki. Praca nad projektem wymagała sporego zaangażowania, często kosztem prywatnego życia rodzinnego, za co przepraszały autorki.

Clou występu stanowiła publikacja, która została zaprezentowana po raz pierwszy. Ma niestandardową formę, bo prócz rysu historycznego zawiera opowiadanie z romansem w tle - „Pocztylnion” - osadzone w ziemiańskim dworze u schyłku lat 80. XIXw. Czas wybrany został nieprzypadkowo – moment intensywnej germanizacji, przymusowego wykupu ziem. Akcja toczy się w Łubowie, choć miejscowość pełni funkcję reprezentacyjną. Pomysł na opowiadanie został zainspirowany przez historię jednej z mieszkanek Gminy Łubowo. Ta dotyczy znalezienia kości kobiety, liczących 300 lat. Ta najprawdopodobniej zginęła tragicznie - utonęła w mokradłach – tłumaczą autorki.

Książka została sfinansowana z budżetu Gminy Łubowo, stąd po prezentacji w podziękowaniu wręczono pamiątkowe egzemplarze. Pierwszy otrzymał Wójt Gminy Łubowo, który pogratulował i złożył wyrazy uznania za inicjatywę i podjęty trud. Kolejne trafiły do Tomasza Hartwicha - zastępcy wójta, radnych gminy Łubowo, Katarzyny Wielgosz – dyrektor Biblioteki Publicznej w Łubowie, proboszcza ks. Jana Łykowskiego. Doceniono wsparcie i pomoc merytoryczną oraz techniczną. Kolejne publikacje odebrała m.in. Wiesława Kasprzyk, Magdalena Bielerzewska, Wiktoria Gadzińska, Małgorzata Fryza z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Patrycja Pietrykowska – dyrektor SP w Łubowie, Adam Wędzikowski – autor wiersza w publikacji.

W podziękowaniu za udostępnione materiały i zdjęcia egzemplarze trafiły do Tadeusza Panowicza, Agaty Gromadzkiej, Zdzisława Kostrzewskiego, Zdzisławy Rajczyk, Sylwii Zielonackiej, Jerzego Osypiuka, Małgorzaty Bartz, Marzeny Chełmińskiej,  Janiny Walczak, Magdaleny Bidzińskiej, Joanny Filipiak, Ireny Kaźmierskiej, Sabiny Kowalczyk, Janiny i Jacka Kiełpińskich, Mieczysława i Małgorzaty Kotlińskich,  Joanny Kostrzewy, Karola Rynarzewskiego, Pauliny Cabanek, Małgorzaty Kędzierskiej, Gerharda Rothfussa, Kingi Barlik, Janiny Borskiej, Stanisława Nowaka, Teresy Starosty, Janiny Chudej, Genowefy Lament,  Jadwigi Kurowskaiej, Agnieszki Bętkowskiej, Janiny Antoniak, Anety Bruch oraz do Renaty Krokos – Gałęzewskiej.

Na koniec Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łubowo Katarzyna Wielgosz zaprosiła do degustacji rogali marcińskich.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.