http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Sebastian Uciński i jego miasto...

Wyróżniony Sebastian Uciński i jego miasto...

W Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica odbył się pierwszy, autorski wernisaż wystawy Sebastiana Ucińskiego pt. „Moje miasto, mój dom, MY” z cyklu „Po OFFowej stronie Gniezna” w ramach IV Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego FYRTEL, który rozpoczął się dzisiaj i potrwa do 30 listopada. To z pewnością wystawa, której nie warto przegapić.


Spotkanie otworzył Piotr Wiśniewski, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna: - Wydarzenie dzisiejsze ma trzy filary. Pierwszy - Fyrtel, który się co roku odbywa w Gnieźnie. Festiwal całkowicie zorientowany na Gniezno, który narodził się z miłości do miasta. Drugi filar – OFF, a zatem coś poza szablonem, poza formalnością. To swego rodzaju powrót do cyklu wystaw, pokazanie nowych, młodych i światłoczułych twórców . I trzeci filar – najważniejszy – to nasz bohater wieczoru.

Doceniając obrazy wykonane z ogromnym zamysłem dodał także, że: - Nie wystarczy patrzeć trzeba zobaczyć! Sebastian Uciński ma szczęście do uchwycenia niezwykłych momentów na fotografii, ale poparte niesamowitym talentem.

Nadzwyczajną wrażliwość na detale, światło, kolor, genialne rozmycia, wspaniałe panowanie nad kadrem, klimat i magię autor pokazał na przykładach. Uwagę przykuwają m.in. plenery o zachodzie i wschodzie słońca, niezwykłe zjawiska pogodowe, obłoki, teatr uliczny, ujęcia lokali gastronomicznych czy weekend grajków ulicznych, jak i wydarzenia z Latarni na Wenei. To tylko nieliczne fotograficzne perełki, które warto podejrzeć choćby na jego Instagramie. Z Gnieznem, jak wspomina, związany jest od 19 lat, a fotografuje od 7. Na wystawie pokazał swoje zdjęcia związane ze sportem, życiem ludzi w przestrzeni miejskiej, podczas gnieźnieńskich imprez, reportaż i przyrodę.

- Warto zatrzymać się w życiu… a to jedynie zalążek tego co możemy zobaczyć – podkreśla.

Sebastian Uciński pochodzi ze Żnina artysty. Autor od kilku lat należy do nieformalnej grupy „Fotograficzny MŁYN”, która w tym roku prezentowała prace na swojej pierwszej wystawie w „Czytelni na piętrze” I LO im. Bolesława Chrobrego. Sebastian Uciński został dwukrotnie wyróżniony w konkursie Wielkopolska Press Photo w 2017 i 2018 roku. Ostanie dwa lata, na zlecenie Urzędu Miasta Gniezna, pracował nad fotograficzną dokumentacją Traktu Królewskiego a także zapisem uliczek Gniezna. W kwietniu 2019 roku wraz z Markiem Lapisem i Jerzym Andrzejewskim został zaproszony przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie do wspólnej wystawy „Od stulecia do tysiąclecia” w ramach Dni Kultury Polskiej, która została zaprezentowana w Brnie (Czechy).

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.