http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Bogumiła Bieleckiego 50 lat z kamerą...

Wyróżniony Bogumiła Bieleckiego 50 lat z kamerą...

W Starym Ratuszu odbyła się dzisiaj uroczystość jubileuszowa Bogumiła Bieleckiego „50 lat z kamerą”.  - Jestem wzruszony niesamowicie. Tylu tak wspaniałych ludzi. Warto było przygotować ten wieczór dla tej chwili. Dla nas – powitał zebranych gnieźnieński dokumentalista.


Wieczór, podczas którego wybrzmiały tylko niektóre z jego licznych i niezwykłych przygód z kamerą, stanowił okazję by przypomnieć ważne dla miasta wydarzenia, które uwiecznił i których projekcje odbywały się w MOK-u, w szkołach czy też m.in. w straży pożarnej. Zauważono wysiłek i wyrażono uznanie dla jego pracy.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Dariusz Pilak wyraził również przekonanie, iż: - Jubileuszu nie byłoby w tym wymiarze gdyby nie wyrozumiała i tolerancyjna małżonka. Nie byłoby tych filmów, gdyby nie sprzyjająca ku temu atmosfera w domu.

Podczas spotkania wyemitowano film, animację w reżyserii Bogumiła Bieleckiego, według jego pomysłu – „Bajkę o Smoku Wawelskim” z przesłaniem i ukrytymi akcentami gnieźnieńskimi, która powstała ponad 40 lat temu. Pokazano także materiały dotąd niepublikowane. Między innymi migawki z wizyty Ojca Świętego w Gnieźnie w 1997, a także „Sto sekund historii na stulecie Niepodległości Polski”.  Wysłuchano relacje osób, które Pana Bogumiła znają i cenią. Głos zabrał również syn, który podsumowując działania ojca stwierdził: - Po głowie taty chodzą różne pomysły i wiem, że ten najważniejszy film jeszcze nie powstał.

Dariusz Pajkert wspominał entuzjazm z którym Bogumił Bielecki przychodził do pracy, jak i wiele ważnych filmów i wielkie dla miasta wydarzenia. W imieniu Prezydenta Miasta Gniezna Tomasza Budasza wręczył Medal Jubileuszowy za działania na rzecz dokumentowania życia i kultury Pierwszej Stolicy Polski .

Z życzeniami pasji i zdrowia, podziękowaniami za dokonania z twórczą pasją tworzone głos zabrała również Halina Sajewska: - Jestem zaszczycona, że mogę uczestniczyć w tym złotym Jubileuszu. Dokumenty pozostaną dla kolejnych pokoleń. Nasi następcy dzięki temu dowiedzą się jakie były wydarzenia, co nas spotkało – podsumowała.

Dyrektor MOK-u zapowiedział i zaprosił na wystawę, która znajdzie się na parterze budynku Starego Ratusza ukazującą 500 filmów dokumentalisty.

Dzisiejszą uroczystość swoją obecnością zaszczycili m.in. starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński, w zastępstwie prezydenta Miasta Gniezna - Dariusz Pajkert, kierownik gnieźnieńskiego Archiwum Państwowego - Marek Szczepaniak, „Matka Chrzestna” ORP Gniezno Halina Ostrzycka, Halina Sajewska, reprezentująca Klub Seniora „Radość”, a także rodzina, przedstawiciele świata kultury, filmowcy i liczne grono fotografów - towarzystwa z którym jest silnie związany.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.