http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Bogactwo gnieźnieńskiego Fyrtla

  • Napisane przez Małgorzata Michałowska
  • Dział: Kultura
  • 0 komentarzy
Wyróżniony Bogactwo gnieźnieńskiego Fyrtla

Za na mi drugi i ostatni dzień Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego Gniezna Fyrtel. Sobotni wieczór, bogaty różnorodnością tego, co działo się na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, pokazał, że debiutująca w kalendarzu gnieźnieńskich wydarzeń kulturalnych impreza to inicjatywa ze wszech miar potrzebna. Nie tylko dlatego, że zgromadziła całkiem liczną widownię.


Fyrtel był okazją, by podsumować przynajmniej kilka projektów związanych m.in. z popularyzacją gwary gnieźnieńskiej i tradycji gry na dudach. Dzięki temu sobotni wieczór stanowił niepowtarzalną możliwość, by przekonać się w jak różnorodny i ciekawy sposób można czerpać z tradycji i ją kultywować.

– Fyrtel narodził się wprost z inicjatywy Miasto Trzech Kultur, którą od kilku lat realizujemy w mieście. Jest to festiwal, którego zadaniem głównym jest ratować i promować gnieźnieńskie dziedzictwo kulturowe ze szczególnym uwzględnieniem tego Gniezna wielokulturowego, dziewiętnasto- i dwudziestowiecznego, miejsca gdzie wiele kultur się spotykało i tworzyło swoisty mikroklimat. Mówimy dzisiaj o gwarze, o kulturze. Myślę, że jest to bardzo ważne wydarzenie, które też podsumowuje Rok Koronacji w Mieście Królów – mówi Piotr Wiśniewski, pełnomocnik prezydenta Gniezna ds. kultury. – Ten rok stanowił poważne wyzwanie, ponieważ nigdy jeszcze nie dedykowaliśmy jednej rocznicy wszystkich wydarzeń. To był też swego rodzaju trening przed obchodami rocznicy Chrztu Polski, które są w przyszłym roku. Myślę, że to się sprawdziło. Instytucje, które były w to zaangażowane spisały się na medal. To nasz ciężka praca, ale i wiele satysfakcji – dodaje.

Spotkanie, które prowadził Jarosław Mikołajczyk, rozpoczął spektakl wyreżyserowany przez Andrzeja Malickiego. Aktor gnieźnieńskiego Teatru im. Aleksandra Fredry wcielił się w nim w doskonale znanego gnieźnianom choćby z radiowych felietowów Bolecha z Cierpięgów. Spektakl, będący efektem warsztatów pod hasłem „Blubrajmy na fyrtlu” w zabawny sposób odniósł się między innymi do poznańsko-gnieźnieńskiego sporu o stołeczność, nawiązywał do wielkopolskich i gnieźnieńskich tradycji, przywołując chociażby popularne potrawy wielkopolskiej kuchni, czy odnosząc się do powojennej historii Gniezna.

Dalej na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury zaprezentowali się raperzy. Ich występ był z kolei efektem połączonych warsztatów „Słowo = Tożsamość” oraz „Dudy grają”. Młodzi wykonawcy pokazali, że hip-hop to gatunek otwarty nie tylko na gwarę, ale również na brzmienie tradycyjnych instrumentów. Po nich na scenie pojawił się Artur Witczak. W krótkim (sądząc po bardzo przychylnej reakcji publiczności – może nawet zbyt krótkim) występie przywołał on kilka tradycyjnych wielkopolskich utworów, z których część jak się okazało była bardzo dobrze znana uczestnikom koncertu.

Dalsza cześć wieczoru miała charakter bardziej oficjalny. Stanowiła bowiem podsumowanie wydarzeń kulturalnych, które odbywały się w Gnieźnie przez cały rok pod wspólnym hasłem „2015 – Rok Koronacji w Mieście Królów”. Prezydent Tomasz Budasz wręczył odznaczenia i wyróżnienia osobom, które przez cały rok angażowały się w organizację różnego rodzaju przedsięwzięć związanych z rocznicą koronacji pierwszych królów Polski. I tak Medale Koronacyjne odebrali: Tadeusz Panowicz, Ewa Jaworska (Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna), Magdalena Robaszkiewicz (Muzeum Początków Państwa Polskiego), dr Leszek Wetesko (Instytut Kultury Europejskiej UAM), Iwona Wiśniewska (Miejski Ośrodek Kultury). Ponadto wyróżnienia odebrali Łukasz Majerski (Miejski Ośrodek Kultury) oraz Jarosław Mikołajczyk. Prezydent ogłosił także hasło, które będzie towarzyszyło przyszłorocznym wydarzeniom kulturalnym w Gnieźnie. To „Chrzcielnica Polski”.

– Ten rok już się kończy. Rozpoczynamy kolejny rok 2016, 1050-lecie Chrztu Polski. Nazywamy to „Chrzcielnicą Polski Gniezno Ostrów Lednicki”. A cofając się do roku 2015 – myślę, że to było ogromne wyzwanie, współdziałanie wielu podmiotów, m.in. Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, Miejskiego Ośrodka Kultury, Muzeum Początków Państwa Polskiego, ale także ludzi. Bo to ludzie tworzą odpowiedni klimat. Myślę, że było to robione dla ludzi. Mam nadzieję, że mieszkańcy miasta w 2015 roku docenili to, brali udział w imprezach – mówi prezydent Tomasz Budasz.

Po tej oficjalnej części nastąpiła krótka przerwa, a po niej na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury pojawił się Mariusz Lubomski wraz z zespołem. Artysta podczas bardzo dobrze przyjętego przez publiczność, blisko półtoragodzinnego koncertu zaprezentował swoje najważniejsze utwory, jak „Spacerologia”, „Żeby”, „Złe towarzystwo”, „Psychobójca” czy „Blok”.

Festiwal Dziedzictwa Kulturowego Gniezna Fyrtel uzyskał dofinansowanie Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.