http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Teatr otwarty na młodzież, młodzież otwarta na teatr

Wyróżniony Teatr otwarty na młodzież, młodzież otwarta na teatr

W niedzielę zakończył się cyklu innowacyjnych spotkań organizowanych w gnieźnieńskim Teatrze Fredry. Adresatem była młodzież. Jej zainteresowanie i zaangażowanie przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów.


Dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt pod nazwą „ReStart – Łańcuch Sztuki” zaplanowano jako cztery cykle. Każdy z nich zorganizowano jako spotkanie mistrza z uczniem, by młodzież, która zgłosiła się do udziału w projekcie mogła przyjrzeć i skonfrontować się z warsztatem pracy dwóch artystów – rezydentów – znanego, dojrzałego, który osiągnął już sukces i młodego, wciąż poszukującego twórczej drogi. I tak, w roli mistrzów pojawili się zaproszeni przez Teatr Fredry w Gnieźnie rezydenci wielkiego pokroju, kolejno: Leszek Bzdyl, Jospeh Hendel i Piotr „Bajzel” Piasecki. W roli uczniów: Aleksandra Matlingiewicz, Ida Kat Balslev i Karolina Lipska. Czwartą, podsumowującą edycję stanowił cykl warsztatów z pedagogiem teatru – Aleksandrą Antoniuk. Merytorycznym punktem wyjścia do każdego z cyklu warsztatów były teksty współczesnych dramatów: „Kopciuszka” Joëla Pommerata, „Czerownego/żółtego kapturka” Jeana – Claude`a Grumberga oraz „Pacamambo” Wajdiego Mouawad.

Warsztaty objęły trzy ważne obszary pracy artystycznej: taniec, aktorstwo i muzykę w kontekście tematów będących wyzwaniem intelektualnym nie tylko dla młodych, ale i dla dorosłych osób. Mówiono o śmierci, inności, wykluczeniu, ograniczeniach ciała i ducha. – Postanowiliśmy poprzez „ReStart – Łańcuch Sztuki” rozmawiać z młodymi ludźmi, a przede wszystkim pozwolić im mówić, o tym, co ich boli, co sprawia trudność. U podstaw tego projektu leży przekonanie o tym, że trzeba pokazywać teatr współczesny, otwarty, jako miejsce w którym można i trzeba mówić również o rzeczach bolesnych, niełatwych – mówi o projekcie Joanna Nowak, dyrektor teatru.

Poprzeczkę postawiono wysoko. Nie tylko trudne tematy stanowiły wyzwanie. Przede wszystkim było nim zmierzenie się młodych z samymi sobą, ze swoimi ograniczeniami, z niepewnością, z brakiem aktorskiego warsztatu na etapie prac, a na koniec również z publicznością, bo każdy warsztat wieńczył pokaz otwarty dla wszystkich gnieźnian. Młodzież zgłosiła się do projektu, który wymagał od niej otwarcia się i włączenia w proces improwizacji, a co za tym idzie ekspresja indywidualnych, osobistych emocji. I choć mogłoby się wydawać, że takie wyzwanie może zniechęcać, okazało się, że jest odwrotnie – podsumowując projekt jego uczestnicy zgodnie przyznają, że właśnie to ich przyciągnęło na teatralne warsztaty.

Dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego udział w projekcie był bezpłatny, a Teatr im. A. Fredry mógł zaprosić do jego prowadzenia wybitnych artystów i pedagogów. W zajęciach wzięło udział kilkadziesiąt osób w wieku gimnazjalnym i licealnym, a na widowni podczas czytań performatywnych, dyskusji i pokazów warsztatowych zasiadało nawet ponad stu widzów. – Prowadziliśmy już wcześniej warsztaty i spotkania dla młodzieży, których sensem było pokazanie teatru takiego jakim jest, czyli nowoczesnego, otwartego, ale dopiero to niesamowite zaangażowanie młodzieży w „ReStart – Łańcuch Sztuki” spowodowało, że wraz z moim zastępcą – Łukaszem Gajdzisem, utwierdziliśmy się w przekonaniu, że to jest odpowiedni moment, by w Gnieźnie utworzyć Młodą Scenę Teatru Fredry. Inauguracją działalności grupy było finałowe widowisko projektu – opowiada o nowym pomyśle Joanna Nowak i zaprasza na kolejne warsztaty.


Fot. D. Stube

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.