http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Źródło i dziedzictwo. Bazylika Prymasowska Gniezno”

Wyróżniony „Źródło i dziedzictwo. Bazylika Prymasowska Gniezno”

Dziś w przededniu rozpoczęcia X Zjazdu Gnieźnieńskiego odbyła się premiera bogato ilustrowanego albumu ukazującego piękno i bogactwa gnieźnieńskiej katedry. Fotografie, które znalazły się w wydawnictwie przygotowanym specjalnie na okoliczność roku jubileuszowego podzielone zostały na pięć tematycznych części. Słowo wstępne do książki oraz  swój komentarz podczas konferencji prasowej przedstawił ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski.


Dziś w sali konferencyjnej Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej zaprezentowano album pt. „Źródło i dziedzictwo. Bazylika Prymasowska Gniezno”, który pokazuje jak zmieniała się katedra gnieźnieńska na przestrzeni lat. Wydany właśnie album jest zdaniem jego patronów formą spłacenia długu za 1050 lat chrześcijaństwa na polskich ziemiach.

- Jest to pierwsze tego typu wydawnictwo, które obejmuje dokumentację fotograficzną katedry, jak również muzeum i archiwum. Ta książka powstała przede wszystkim z inicjatywy Księdza Prymasa, który chciał, żebyśmy w ten sposób uświetnili tę przypadającą właśnie rocznicę Chrztu Polski. A każdy, kto przybędzie w tym czasie do Gniezna będzie mógł zabrać stąd może nie taką tanią, ale na pewno dobą pamiątkę, która pokazuje wielkie dziedzictwo obecne tutaj w Gnieźnie – mówi ks. Krzysztof Woźniak, prezes Wydawnictwa Gaudentinum oraz kanonik honorowy Kapituły Prymasowskiej w Gnieźnie. Album podzielony został na pięć części, a słowo wstępne napisał sam abp Wojciech Polak, w którym czytamy m. in.: „Burzliwe dzieje katedry są wyjątkowym obrazem naszej codzienności, często kruchej, zawsze jednak ożywianej wierna obecnością Oblubieńca Kościoła. Z kolei piękno świątyni wzniesionej jako sanktuarium św. Wojciecha, patrona Polski, nieustannie zaprasza nas do odważnego dzielenia się Dobrą Nowiną”.

W pierwszej części znajdziemy zarys dziejów katedry i jej architektonicznego rozwoju od wczesnego średniowiecza aż po 2000 rok, kiedy zostały wykonane ostatnie prace konserwatorskie. Druga część jest poświęcona w całości zabytkom, które znajdują się w jej wnętrzu. - Drzwiom Gnieźnieńskim, konfesji św. Wojciecha, tumbie Wojciechowej, ale także praktycznie wszystkie kaplice, które są naokoło katedry są tam opisane i przedstawione – informuje ks. K. Woźniak. Dodajmy, że wszystkie te zabytki przedstawione są na fotografiach z takiej odległości i perspektywy, z jakiej nie jest dane oglądać ich nikomu podczas normalnego zwiedzania. W trzeciej części znajdziemy skarby muzeum i archiwum, gdzie pokazana jest np. również niedostępna na co dzień karta z Ewangeliarza Karolińskiego z 800 roku. - Gdy popatrzymy na te zdjęcia w większości jeśli chodzi o wnętrza to są one autorstwa Marka Chełminiaka, który jest głównym fotografem tego dzieła, możemy zobaczyć jak wielkie jest bogactwo tych dzieł, które mamy w naszej katedrze – dodaje.

Czwarta część pokazuje katedrę, jako nie tylko świadka historii i zabytek, ale także jako miejsce modlitwy na zdjęciach z różnych uroczystości, które uwiecznił w swoim obiektywie dobrze znany w Gnieźnie fotograf Jerzy Andrzejewski. W piątej części natomiast pokazane zostało miasto Gniezno, które otacza katedrę. - Staraliśmy się pokazać całościowo te wszystkie miejsca, które są obecne w Gnieźnie, w katedrze i obok niej. Przedstawiamy na początku także historię, którą obrazuję rysunki pana Jarosława Grygucia, pokazujące, jak budowano katedrę – podsumowuje prezes Wydawnictwa Gaudentinum.

Wydarzenie to jest niejako wprowadzeniem w obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, które rozpoczynają się jutro od X Zjazdu Gnieźnieńskiego, o czym przypomniał Prymas Polski, który  także podczas prezentacji albumu „Źródło i dziedzictwo. Bazylika Prymasowska. Gniezno” zabrał głos. - Jubileusz ujmowany jest w trzech słowach: refleksja, dziękczynienie, świadectwo. Jesteśmy w tej pierwszej części, którą otworzymy jutro i która będzie okazją do spotkania tutaj u źródeł chrzcielnych Polski. Z tej też okazji publikacje, które dzisiaj zostały zaprezentowane wpisują się zarówno w 1050. rocznicę Chrztu Polski, jak i w te wydarzenia, które mamy nadzieję z Boża pomocą przeżyć, czyli Zjazd Gnieźnieński i potem centralne uroczystości dziękczynne w kwietniu – zauważa abp Wojciech Polak.

Jego zdaniem ze wszystkich tych uroczystości, których wszyscy za chwilę będziemy świadkami płynie pewne przesłanie i wezwanie. - To jest zachęta do tego, abyśmy byli świadkami tego daru, który żeśmy otrzymali w sakramencie chrztu świętego. Można by powiedzieć, że to świadectwo odbija się również w tym dziedzictwie, które zostało nam tutaj zobrazowane. Chcemy pokazać, że z tego źródła i dziedzictwa rzeczywiście bije życie i że katedra nie jest tylko wspaniałym, pięknym i historycznym zabytkiem, monumentem cieszącym ludzkie oczy i serca, ale jest również miejscem, w którym oddajemy cześć Bogu – podsumowuje Prymas, który osobiście wręczył podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w redakcję albumu.

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano także drugie dzieło wydane z okazji roku jubileuszowego pt. „Sacrum Polonie Milenium”, które ukazuje teksty kronikarzy z 1966 roku, kiedy przez ponad tydzień odbywały się uroczystości 1000-lecie Chrztu Polski. Jest to skrócona wersja sześciu tomów zbiorów informacji i zdjęć na ten temat, zebranych na kliku tysiącach stron.

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.