http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rogowo talentami muzycznymi stoi!

Za nami VIII Gminny Przegląd Piosenki dla Dzieci i Młodzieży w Rogowie! Tegoroczna edycja ponownie potwierdziła, że gmina Rogowo jest miejscem, gdzie rodzi się wiele muzycznych talentów. Był to prawdziwy muzyczny spektakl! Na scenie Gminnego Domu Kultury zaprezentowało się kilkudziesięciu wykonawców. Nie zabrakło łez, owacji, wzruszeń oraz wielu niezapomnianych chwil. Gwiazdą tegorocznej edycji Przeglądu była Kornelia Mazur, uczestniczka programu „Mali Giganci”. Patronem medialnym imprezy były informacjelokalne.pl.


Tegoroczny Przegląd – jak co roku – profesjonalnie poprowadziła Martyna Goclik. Z kolei wykonawców oceniało jury w składzie: Maja Kocowska, studentka II roku Wyższej Szkoły Zawodowej na kierunku edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, laureatka wielu ogólnopolskich festiwali wokalnych, Olgierd Góral, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Gnieźnie, od 21 lat wokalista, klawiszowiec, menadżer w zespole muzycznym „Rekord” oraz Aleksander Maliszewski, znakomity kompozytor, aranżer, dyrygent, dyrektor orkiestry Alex Band! Szczególnie udział w jury Aleksandra Maliszewskiego był ogromnym wydarzeniem dla uczestników Przeglądu, ponieważ nie zawsze ma się okazję być ocenianym przez kierownika wielu festiwali w Sopocie!

Członkowie jury mieli zwracać szczególna uwagę na: interpretację wokalno-sceniczną, poziom warsztatu wykonawczego, czystość i poprawność wykonania, dykcję, aranżację, prezencję i pomysłowość oraz ogólny wyraz artystyczny. Jak się okazało, wybór był trudny.

Przedszkolaki – najlepsza Julia Gzubicka
W gronie przedszkolaków wystąpiło na scenie siedmiu wykonawców: Julia Gzubicka, Amelia Przedwojska, Norbert Seemann, duet Szymon Glapa i Jakub Kruszelnicki, Patrycja Mierzewjewska oraz grupa Jakub Garstka, Sławomir Kubera, Hanna Nowak, Weronika Piwecka i Wiktoria Perek – wszyscy z przedszkola w Rogowie.

W ocenie jury najlepiej zaprezentowała się Julia Gzubicka z utworem „Marszowa piosenka”. Druga pozycja przypadła grupie przedszkolaków: Jakub Garstka, Sławomir Kubera, Hanna Nowak, Weronika Piwecka i Wiktoria Perek za utwór „Samba – kubański taniec”, a trzecie miejsce zdobył Norbert Seemann za piosenkę „Hyc-tup i klap”.

- Już od pierwszych dni życia córka jest bardzo muzykalna.  Jak tylko słyszy muzykę, to na pewno nie usiedzi w miejscu – mówi Kamila Nowak-Gzubicka, mama Julii. - Takie konkursy to fajna sprawa, dzieci mogą sprawdzić swoje umiejętności i uczą się takiej pierwszej, zdrowej rywalizacji – dodaje. - Jeśli nasza córka będzie chciała w przyszłości pójść do szkoły muzycznej to oczywiście będziemy ją w tym wspierać, ale nic na siłę – dodają rodzice Julii, Kamila i Marek Gzubiccy.

O podejście do muzyki i śpiewu przedszkolaków zapytaliśmy też Renata Świtałę z Gminnego Przedszkola w Rogowie, która przygotowała Julię do występu. - Jeśli chodzi o muzykę, to 3- 4-latki muszę przyznać z roku na rok, coraz młodsze dzieci lubią muzykę, lubią przy tej muzyce się poruszać. I to, co dziwne, niekoniecznie musi być to muzyka przedszkolna, ale taka ogólna dostępna muzyka, którą słyszą w radio – wyjaśnia. - A Julkę wybrałam dlatego, że z całej mojej 30 dzieci ma największe poczucie rytmu. Pamięciowo fenomenalna, także ona słysząc muzykę całe jej ciało chodzi – dodaje.

Po występach przedszkolaków na scenie zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Pałuk działająca przy domu kultury w Rogowie.

Klasy I – III: najlepsza Natalia Stołowska!
W kategorii uczniów klas I – III na deskach Gminnego Domu Kultury zaprezentowało się siedmioro wykonawców. Byli to: Julia Werkowska, Justyna Ratajczak, Magdalena Woźniak, Weronika Zwolenkiewicz (wszyscy ze SP w Rogowie), Natalia Stołowska ze szkoły w Gościeszynie oraz Kacper Lange i Bartosz Derda ze szkoły w Mięcierzynie.

Komisja konkursowa uznała, że najlepiej zaprezentowała się Natalia Stołowska (przed rokiem była najlepsza wśród przedszkolaków) z utworem pt. „Mój pechowy dzień”. Drugie miejsce przypadło Julii Werkowskiej za piosenkę „Puszek okruszek” a trzecie miejsce wyśpiewał „Tak bardzo się starałem” Kacper Lange.

- Jesteśmy szczęśliwi, że Natalia jest zadowolona, że robi to, co lubi – mówi Anna Stołowska, mama Natalii. - A ja jestem szczęśliwa, że mam pierwsze miejsce – wtrąca Natalia i przyznaje, że nie spodziewała się, że wygra Przegląd. - Córka zamiłowanie do muzyki ma po małżonce, która często śpiewa – dodaje Waldemar Stołowski, tata Natalii. - Ale ja śpiewam sobie tylko gdzieś tam pod nosem, myjąc naczynia, a Natalia śpiewa wszędzie – zaznacza mama Natalii. - Śpiewam w kąpieli, w ubikacji – śmieje się Natalia.

Klasy IV – VI: Laura Kanigowska bezkonkurencyjna!
W kolejnej kategorii uczniów klas IV -VI wystąpiło dziewięcioro solistek i jeden solista: Dominika Stachowska ze szkoły w Gościeszynie, Barbara Wieczorek i Wiktoria Idzińska (obie ze szkoły w Mięcierzynie), Wiktoria Krysztofiak, Maria Gaca, Zuzanna Michalczak, Natalia Kuś, Laura Kanigowska, Weronika Jankowska i Mateusz Kanigowski (wszystkie ze szkoły podstawowej w Rogowie).

Po wysłuchaniu piosenek, jury postanowiło pierwsze miejsce przyznać Laurze Kanigowskiej za jej wykonanie piosenki „Ta sama chwila” (Laura wygrała także w tej kategorii w ubiegłym roku), drugie miejsce zdobył Mateusz Kanigowski (zaśpiewał utwór „Tak bardzo się starałem”), a trzecie przypadło Barbarze Wieczorek za kompozycję „Księżniczka”.

Gimnazjaliści – zwycięża Justyna Wieczorek!
W ostatniej kategorii – uczniów gimnazjum – przed licznie zgromadzoną publicznością w Rogowie zaprezentowało się pięciu wykonawców. Byli to: Paula Macioszek, Weronika Wieczorek, Paulina Górka, Justyna Wieczorek i Anna Kłosin.

W gronie tym bezkonkurencyjna okazała się Justyna Wieczorek z piosenką „Iść w stronę słońca”. Druga pozycja przypadła Paulinie Górce za zaśpiewanie utworu „DNA”, a trzecie miejsce komisja konkursowa przyznała Weronice Wieczorek za „Thank you very much”.

O ocenę tego Przeglądu poprosiliśmy Maję Kocowską, przewodniczącą jury. - Sama się wychowałam na takich przeglądach, na takich konkursach. Rozumiem te dzieciaki, wiem jak one się stresują, czasem podkład nie zagra, czasami ludzie za głośno rozmawiają i jest ciężko. Powiem szczerze podobało mi się. Poziom fajny, a ja bardzo lubię takie małe miejscowości, gdzie wszyscy się znają – przyznaje. - Najtrudniejsze dla nas jako komisji było odrzucić osoby, które na pewno nie zainteresowały nas aż tak bardzo, by przyznać im jakąś nagrodę. I potem, co już najłatwiejsze, wybrać tych najlepszych – dodaje.

Gwiazdą tegorocznej edycji Przeglądu - która wystąpił w czasie gdy jury udało się na obrady - była Kornelia Mazur, uczestniczka programu „Mali Giganci”.

Nagrody specjalne, nagrody portalu informacjelokalne.pl
Nagrody w poszczególnych kategoriach nie były jedynymi wyróżnieniami przyznamy podczas VIII Gminnego Przeglądu Piosenki dla Dzieci i Młodzieży w Rogowie. Swoją nagrodę przyznała publiczność, które w głosowaniu zdecydowała, iż Nagrodę Publiczności odbierze Paulina Górka za kompozycję „DNA”. Ta sama artystka otrzymała też Główną Nagrodę przyznaną za Najlepszy Ruch Sceniczny przyznaną przez jury. Te nagrody fundował Bank Spółdzielczy w Strzelnie, oddział w Rogowie. Pozostałe nagrody wręczali: Józef Sosnowski, wójt gminy Rogowo i Tomasz Michalczak, przewodniczący Rady Gminy Rogowo.

- Ogólnie to nie przygotowywałam się... To znaczy tak... Nie wiem co powiedzieć... Ciężko... Bardzo się cieszę... Nie spodziewałam się tego – przyznaje szczęśliwa Paulina Górka z klasy IIb Gimnazjum w Rogowie. - Śpiewam od klasy szóstej, ale gdy byłam mniejsza, to już śpiewałam, ale nie na scenie bo była trema – zaznacza. - Dzisiaj na scenie na początku to trochę się przestraszyłam, a potem zaczęłam się rozkręcać – dodaje i zaznacza, że nie ma żadnych konkretnych planów muzycznych na przyszłość.

Swoje nagrody przyznał także patron medialny Przeglądu – portal informacjelokalne.pl. W kategorii przedszkolaki nagrodę odebrała Julia Gzubicka za „Marszową piosenka”. W grupie klas I – III nagrodę naszego portalu zdobyła Natalia Stołowska za utwór „Mój pechowy dzień”. Wśród wykonawców klas IV – VI nagrodę informacjilokalnych.pl otrzymała Barbara Wieczorek za wykonanie piosenki „Księżniczka”, natomiast wśród gimnazjalistów nasza redakcja postanowiła wyróżnić Annę Kłosin za piosenką „Wehikuł czasu”.

- Uwielbiam śpiewać i to jest moja pasja. Uwielbiam być na scenie, wychodzić na scenę – mówi Anna Kłosin z klasy III Gimnazjum w Rogowie. - Uwielbiam piosenki Dżemu, uwielbiam Ryśka Riedla i jego piosenki – dodaje.

O potrzebę organizowania takich Przeglądów zapytaliśmy też Aleksandra Maliszewskiego. - Takie przeglądy są dzisiaj potrzebne. Bardzo. Bardziej niż kiedykolwiek. Zwłaszcza w tych mniejszych środowiskach, gdzie te środowiska to wiąże, że te środowiska wyciąga troszeczkę z domów, gdzie mają tam te ipody, komputery, telewizory i wszyscy siedzą w domu na tych facebookach. A tutaj chodzi o to, żeby było jak najwięcej, i do tego namawiam, tej integracji bezpośredniej między ludźmi i żeby te rodziny się łączyły i żeby było jak najwięcej tej dobroci, przyjaźni, spojrzenia pogodnego. Żeby było po prostu lepiej – podkreśla A. Maliszewski. - Dzisiaj najbardziej pozytywnie mnie swoim występem zaskoczyła Julia Gzubicka i gdyby było tutaj dzisiaj Grand Prix to bym jej dał. Dałbym jej wszystkie nagrody. I o takie rodzynki trzeba od tych najmłodszych lat zadbać – dodaje.

„Dni, których nie znamy”
Całość Przeglądu – jak to jest już w zwyczaju – zakończyła piosenka finałowa śpiewana przez wszystkich uczestników i publiczność. W tym roku była to piosenka Marka Grechuty pt. „Dni, których nie znamy”.

- Ten Przegląd, a to już jego ósma edycja, na dobre wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych naszej gminy. Osiem lat temu powstał pomysł, który okazała się doskonałym przedsięwzięciem i do dzisiaj cieszy się ta impreza ogromnym zainteresowaniem. Jak widać zasoby talentów na terenie gminy mamy niewyczerpane. Myślę, że co roku będziemy kolejne Przeglądu organizować – podkreśla Józef Sosnowski, wójt gminy Rogowo. - Gratuluję uczestnikom, dziękuję komisji konkursowej i serdecznie dziękuję wszystkim opiekunom, a publiczności za wspaniałą atmosferę, która została tutaj dzisiaj stworzona – dodaje.

Więcej w tej kategorii: Dni Rogowa zakończone! »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.