http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Podwójne piękno na obrazach

Wyróżniony Podwójne piękno na obrazach

„Otaczające nas piękno” i „Piękno malowane” - to tytuły wspólnej wystawy obrazów, której wernisaż odbył się w poniedziałek w ramach obchodów dziesięciolecia istnienia Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Autorkami prac są studentki tej placówki – Aleksandra Bubacz oraz Lidia Plucińska.


Dla obu pań przygoda z malarstwem rozpoczęła się wraz z uczestnictwem w zajęciach oferowanych przez GUTW. - Trwa to już dziesięć lat. Na Gnieźnieńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku została utworzona sekcja plastyki i malowania. Chodziłam również na historię sztuki. Z tego właśnie czerpię pasję do malarstwa. Dużo zyskujemy także dzięki panu Kazimierzowi Muszyńskiemu, który nas prowadzi – opowiada Aleksandra Bubacz. Lidia Plucińska dodaje z kolei: - Wcześniej nie malowałam, ale zawsze miałam chęć do namalowania jakiegoś obrazu. Dopiero na uniwersytecie zapisałam się na kółko malarskie i tam rozwinęłam swoje zdolności. Tematy czerpię z różnych źródeł – z plenerów bądź na przykład podczas pobytu nad morzem, ale też oglądam czyjeś prace w internecie, po czym tworzę. Czasem jeden obraz powstaje nawet miesiąc – nie ukrywa L. Plucińska.

Jak natomiast przyznaje A. Bubacz, efekt końcowy swoich dzieł uzależnia od... pogody. - Czasami moje prace wychodzą trochę smutniejsze, trochę bardziej z refleksją. Gdy jest natomiast świeci słońce, wtedy człowiek wszystko odbiera inaczej – tworzą się kwiaty i słoneczne pejzaże. Dominuje u mnie akryl, ale maluję również akwarelą – wyjaśnia nasza rozmówczyni. Artystki zgodnie twierdzą, że malarstwo jest dla nich zabawą i stanowi pewnego rodzaju oderwanie się od codziennej rzeczywistości.

Przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku, gdyby nie pomoc i zaangażowanie Teresy Ryczkowskiej. - Dziękując za uczestnictwo w naszych obchodach, życzę państwu przede wszystkim dużo uśmiechu. Ktoś powiedział, że wędruje on daleko. A ja bym chciała, żeby jeszcze wracał, niosąc ze sobą mnóstwo optymizmu i energii. Myślę, że każdy z nas ma w sobie milczenie morza, zgiełk ziemi i powietrze, które jest nam niezbędne do życia. To wszystko można znaleźć na tej wystawie. Proszę się pochylić, spojrzeć i zobaczyć – zachęca, zwracając się bezpośrednio do zwiedzających.

Podczas wernisażu głos zabrała również Danuta Wiśniewska, prezes Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku: - Jest sześć rzeczy, które muszą być spełnione dla dobrej starości. Między innymi chodzi tutaj o pasję i tworzenie. Myśląc o bliskich nam ludziach i przyjaciołach, już się robi lepiej na sercu. Dawanie komuś czegoś to jest naprawdę przepiękna rzecz.

Warto nadmienić, że wspomniana ekspozycja jest ostatnią związaną z jubileuszem dziesięciolecia uczelni. Poszczególne prace można oglądać do 5 czerwca w internacie tutejszego Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.