http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Młodzi kochają Chopina...

Wyróżniony Młodzi kochają Chopina...

Pianiści, skrzypaczki i skrzypkowie, a także młodzież grająca na altówkach, flecie, kontrabasie i saksofonie. W niedzielny wieczór w Gnieźnie uczestnicy ogólnopolskich warsztatów w towarzystwie swoich mistrzów zaprezentowali wspólnie przygotowany i wypracowany repertuar muzyczny. Podczas pokazowego koncertu zagrał także młody i utalentowany pianista z Gniezna.


Koncert finałowy pt. „Zagraj z Mistrzem” zakończył trwające przez tydzień warsztaty młodych muzyków, którzy szlifowali swoje umiejętności pod okiem doświadczonych pedagogów z całej Polski. Kilkunastu muzyków zaprezentowało się w niedzielę w Sali Królewskiej gnieźnieńskiej Szkoły Medyk w wybranym repertuarze. - Przyjechali do Gniezna pedagodzy z Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy i Poznania, a wspólnie z nimi występują najlepsi uczestnicy tych warsztatów. Te warsztaty przyjęły się, bo jesteśmy w Gnieźnie już po raz trzeci. Staramy się wyjść także w kierunku mieszkańców Gniezna, bo jeden z koncertów miał miejsce już wczoraj w Archikatedrze Gnieźnieńskiej i on już był otwarty dla szerszej publiczności – mówi Katarzyna Dzięcioł, prezes Fundacji Europejczyk, dyrektor organizacyjny konkursu.

Zajęcia poprowadzone przez wspomnianych mentorów odbywały się w tygodniu poprzedzającym występy w pomieszczeniach Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie. - Nam oceniać tego nie wypada, możemy jedynie powiedzieć z relacji rodziców, którzy się nam zwierzają i którzy są zadowoleni z poziomu artystycznego i panującej atmosfery. Dzieci były pod bardzo dobrą opieką, a gramy muzykę poważną i niepoważną – opowiada dalej Lech Bałaban, altowiolista, wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, dyrektor artystyczny kursu „Zagraj z Mistrzem”, a także koncertmistrz w Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia.

Najpierw odbywały się indywidualne zajęcia pod okiem pedagogów, a potem były już próby i koncerty. - Naczelną ideą tego kursu jest możliwość zagrania z mistrzem i to jest specjalne doświadczenie dla tych młodych ludzi, że mogą przez chwilę muzykować wspólnie z dorosłymi i poważnymi artystami. To jest taka forma przekazu bezpośredniego starszych muzyków, a to nie zawsze można przekazać czy opowiedzieć na lekcjach. To jest taka specjalna wartość dodana naszego kursu – tłumaczy L. Bałaban.

Jedynym gnieźnianinem podczas niedzielnych prezentacji był Janek Buraczyk, uczeń tutejszej szkoły muzycznej, który zagrał chopinowską Fantasie Impromtu. - Wybrałem tak, bo Chopin według mnie był jednym z najlepszych kompozytorów wszech czasów, a jego muzyka jest mi najbardziej bliska z tego względu, że jest bardzo emocjonalna. Czasami mogę sobie to połączyć z jakimiś wydarzeniami w moim życiu albo z tym, jak się w jakimś momencie czuję – zdradza nam na chwilę przed swoim występem młody pianista.

Nie tylko on wybrał na ten dzień utwór wybitnego Polaka. Dlaczego młodzi muzycy tak często wybierają właśnie utwory Fryderyka Chopina? Okazuje się, że nie tylko z powodów czysto „patriotycznych”, ale przede wszystkim estetycznych. - Ta muzyka, którą gram ma ogromny wpływ na mój charakter i na to, w jaki sposób postrzegam świat. Myślę, że Chopin jest bardzo barwny i nigdy nie jest banalny, a ten utwór bardzo mi odpowiada i czuję go w stu procentach, stąd taki wybór – podsumowuje J. Buraczyk.

Inni wzięli na warsztat kompozycje: Claude'a Debussy, Carla Bohma, Carla Stamitza, Igora Frolova, Alfredo Casellego, Georga Phillippa Telemannna, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz i Grzegorza Miśkiewicza.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.