http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Obrazy sercem malowane. Wernisaż Marii Adam

Wernisaż wystawy malarstwa Marii Adam odbył się w auli Parafii Matki Zbawiciela na gnieźnieńskich Dalkach. Oprócz prac plastycznych artystka prezentowała także swoje wiersze. Wernisaż był sporym wydarzeniem towarzyskim, a w niektórych przypadkach doskonałą okazją do „spotkań po latach”.

Maria Adam jest emerytowaną nauczycielką, przez wiele lat pracowała w Szkole Podstawowej w Dębnicy, a potem w Działyniu. Tej ostatniej placówki była też wieloletnim dyrektorem. Po przejściu na emeryturę przeprowadziła się do Gniezna, gdzie wkrótce zaczęła realizować swoje artystyczne pasje w Nauczycielskim Kole Plastyczno – Literackim.

Prezentowana wystawa jest owocem kilku ostatnich lat działalności Pani Marii. Jak sama wyznała, zgromadzone obrazy tak naprawdę malowane są sercem. Prawie wszystkie one powstały bowiem z niezwykłej wewnętrznej potrzeby, z niesamowitej – charakterystycznej dla ludzi sztuki – wrażliwości, z wewnętrznych marzeń, przeżyć, a nawet lęków.

Bardzo ważne miejsce w twórczości Marii Adam, zarówno plastycznej jak i literackiej, zajmuje Bóg. Wiele obrazów odwołuje się wewnętrznych, graniczących z mistycyzmem, przeżyć autorki, co powoduje, że są one zrozumiałe dopiero po wyjaśnieniu kulisów ich powstania. Inne nawiązują do jej sennych – niekiedy bardzo mrocznych – wizji. Jeszcze inne odwołują się do osobistych przeżyć artystki, a jak sama podkreśliła, życie jej wcale nie było usłane różami.

W jak trudnej życiowej sytuacji by się jednak M. Adam nie znalazła, zawsze potrafiła czerpać pociechę, siłę i spokój ze swojej głębokiej wiary, zawsze potrafiła w mroku najczarniejszej nocy znaleźć jaśniejące światełko nadziei. Nic zatem dziwnego, że motyw ten, w najprzeróżniejszych postaciach i formach, pojawia się na wielu dziełach artystki.

A o tym, co jeszcze kryją kryją obrazy i wiersze Marii Adam najlepiej przekonać się samemu i odwiedzić wystawę, mieszczącą się w auli kaplicy Matki Zbawiciela na Dalkach.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.