http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Biblioteki portret własny”

- To instytucja, która pracuje na rzecz rozwoju naszych dzieci i miasta - to ważne zdanie padło z ust wiceprezydenta Michała Powałowskiego w dniu obchodów 70-lecia Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. - Ale tak naprawdę ten rozwój zaczynamy my w domu, bo tymi pierwszymi propagatorami czytelnictwa są rodzice. Tego bakcyla zaszczepiają czytając do poduszki swoim dzieciom, potem próbują przekazywać im bajeczki, by one same próbowały czytać, następnie przekazujemy nasze pociechy pod skrzydła tak zacnej jubilatki jak ta biblioteka. Nie wyobrażam sobie mapy gnieźnieńskiej edukacji i kultury bez biblioteki – zauważył zastępca prezydenta miasta.


- Biblioteka jest też znakomitym centrum kultury, odbywa się tu wiele wystaw, inicjatyw, ma tu swoją siedzibę Towarzystwo Miłośników Powstania Wielkopolskiego. Instytucja ta scala różne tematy, daje możliwość pokazania się młodzieży, organizuje wernisaże plakatów, rysunków. Doceniamy również aktywność bibliotekarek, które wychodzą z ciekawymi propozycjami do mieszkańców poza teren budynków – podsumował swoją wypowiedź Michał Powałowski.
Jubileusz 70-lecia odbył się w siedzibie biblioteki przy ul. Staszica. - To wielkie przeżycie, trzeba się przygotować organizacyjnie, mentalnie, historycznie, pogrzebać w archiwum, a z historii wynika, że Biblioteka została utworzona 18 lutego 1945 roku i była to niedziela. Pomogła przy tym Sekcja Kulturalno-Oświatowa przy ul Mieszka I 15. Księgozbiór pochodził z przedwojennego Towarzystwa Czytelni Ludowych, które przechowały się szczęśliwie w zakładzie fotograficznym Edmunda Starczewskiego. Były to również książki ze zbiórek przeprowadzonych wśród ludności miasta – mówi Janusz Ambroży, dyrektor placówki.

Rocznicowe spotkanie było okazją do przekazania dowodów uznania za wkład w pracę na rzecz rozwoju bibliotekarstwa w naszym mieście. Prezydent Miasta Gniezna uhonorował Medalem Koronacyjnym zastępcę dyrektora Biblioteki - Romanę Lechert oraz przekazał dla wypożyczających audiobooki z nadzieję że przyciągną one nowych użytkowników.

- Bardzo się cieszę, że moja praca została doceniona. To motywacja dla mnie, żeby jeszcze lepiej pracować. Na pewno jest to również wyróżnienie dla moich koleżanek bibliotekarek, które również wspierają dyrekcję w tym trudnym na dzisiejsze czasy zawodzie - stwierdziła R. Lechert.

Wyróżnienie od Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich otrzymała Bożena Błaszak (kierownik Filii nr 2 BPMG), medale „w dowód uznania” otrzymali Dorota Błażejewska, Ewa Jaworska, Tomasz Ławniczak, Małgorzata Szymańska, Alicja Twardowska.

Każdy gość otrzymał „Monografię Biblioteki: nad którą pracowali Janusz Ambroży, Dorota Błażejewska i Alicja Twardowska. Można tam przeczytać wiele informacji, których większość użytkowników książnicy chciałaby wiedzieć, a boi zapytać się, m.in. o wielkość czytelnictwa gnieźnieńskiego. - Na koniec 2014 roku zarejestrowano 12.876 czytelników i 288.805 wypożyczeń. Przyczyny  ponownego wzrostu wyników czytelniczych należy upatrywać w gwałtownym przekształceniu się biblioteki tradycyjnej w nowoczesną, skomputeryzowaną z przestronnymi wyremontowanymi lokalami oraz bogatym systematycznie odnawianym, dostosowanym do gustów i potrzeb czytelników księgozbiorem – czytamy w „Monografii”.

Dociekliwi mogą dowiedzieć się z „Monografii” co najchętniej czytają w tej chwili nasi mieszkańcy: - Obecnie w księgozbiorze BPMG powraca dominująca rola literatury pięknej (w 2014 roku 61,5 proc.) najbardziej poszukiwanej przez czytelników. Dlatego w doborze kładzie się nacisk na powieści, bestsellery, książki będące ‘na topie’ w księgarniach. Szczególną uwagę zwraca się w zamówieniach na literaturę dla dzieci i młodzieży.
  
Z „Monografii” dowiadujemy się, że blioteka niezaprzeczalnie doceniła wkład w tworzenie jej księgozbiorów gnieźnian: - Dary w postaci książek, które przekazują mieszkańcy miasta, są często bardzo cenne. BPMG otrzymuje w ten sposób wiele pozycji uzupełniających kolekcje literatury pięknej i regionalnej. Swoje dzieła przekazują bibliotece także pisarze i poeci gnieźnieńscy oraz ogólnopolscy. Bardzo cennym darem są przesyłane do biblioteki kroniki i monografie rodzinne, zwłaszcza pisane przez mieszkańców Gniezna lub Wielkopolski. Książki o charakterze regionalnym biblioteka otrzymuje również od instytucji samorządowych i władz miasta.
    
Na koniec dyrektor zaprosił gości na obejrzenie wystawy „Biblioteki portret własny” oraz dzieł iluminatora Stanisława Samostrzelnika.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.