http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Mistrzowskie granie w katedrze

  • Napisane przez Jarosław Mikołajczyk
  • Dział: Kultura
  • 0 komentarzy
Wyróżniony Mistrzowskie granie w katedrze

Kolejna inauguracja Akademii Gitary w Gnieźnie, była ponownie wielkim wydarzeniem artystycznym. Festiwal odbywa się po raz dziewiąty w Gnieźnie, jednak inauguracja miała miejsce po raz siódmy. Po raz drugi w koncercie finałowym zagrał jeden z najwybitniejszych mandolinistów w historii instrumentu Avio Avital z Izraela, po raz kolejny mieliśmy też okazję usłyszeć gnieźnianina z urodzenia i dyrektora Festiwalu Łukasza Kuropaczewskiego – wybitnego wirtuoza gitary. Obok znanych gnieźnianom muzyków usłyszeliśmy Hen Reiss jedną z najważniejszych śpiewaczek XXI wieku oraz wybitnego wiolonczelistę Davida Adorjana.


Zaprezentowany w katedrze program, wykonany został przez muzyków po raz drugi. Pomysł połączenia popularnych pieśni kompozytorów europejskich i pieśni Żydów Sefardyjskich, spiętych fragmentem instrumentalnym opartym na pieśniach Manuela De Falla pozwolił muzykom stworzyć niezwykłe widowisko.
 
Kameralny w odróżnieniu od poprzednich inauguracji Akademii Gitary koncert wtopił się bezbłędnie we wnętrze gnieźnieńskiej katedry. Repertuar, który złożył się na program pozwolił pokazać muzykom szeroka skalę swojego mistrzostwa.

Niesamowicie osadzona baza jaką dał David Adorjan na wiolonczeli pozwoliła zarówno Avitalowi, jak i Kuropaczewskiemu w pełni oddać się swoim instrumentom. Choć poza fragmentem De Falli, Łukasz Kuropaczewski grał bardziej efektywnie niż efektownie, pozwalając na pełne popisy Avi Avitala.

Głos Hen Reiss znanej choćby z soundtracku do filmu Pachnidło, przepięknie popłynął w murach katedry zwłaszcza w drugiej części koncertu. Muzycy wprowadzili pewne zmiany w programie, to jednak zupełnie nie zaburzyło koncertu. Trzeba też przyznać, ze publiczność Akademii Gitary wspaniale przyjmująca muzykę po raz kolejny dała artystom owacje na stojąco.

To było niewątpliwie jedno z ważniejszych wydarzeń muzycznych tego roku w Gnieźnie. Przypomnijmy Akademię Gitary w Gnieźnie wspiera Starostwo Powiatowe oraz Centrum Kultury eSTeDe.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.